Читај ми!

Радомир Роко Андрић: Треба да се трудимо да српска култура буде видљивија

Нова збирка поезије Радомира Рока Андрић, представљена је недавно у Библиотеци Града Београда. То је била прилика да чујемо шта овај изузетан стваралац каже о значају српске књижевне дијаспоре.

На уприличеној књижевној вечери у Библиотеци Града Београда поводом 60 година објављивања уваженог књижевника, родом Ужичанина, Радомира Рока Андрића, доскорашњег председника Удружења књижевника Србије, публици је представљена и његова најновија збирка поезије "Својта из Љубомира" о којој су говорили Марко Паовица, професорка Даница Андрејевић и Адам Пуслојић, као и глумци Иван Босиљчић и Лепомир Ивковић.

О свом односу према писцима наше дијаспоре, Радомир Андрић нам је рекао:

"То је обједињавање најбитнијих ствари у препознавању онога што јесмо и треба да будемо у суштини, да сачувамо идентитет. Министрство културе у целини мора више о томе да брине. Видимо да је данас тежња сва да покушамо да објединимо Србе ма где да живе, да корпус српске културе буде видљивији. Удружење књижевника је у једном најтежем периоду настојало да те покидане везе, са условно нашом дијаспором, толико и са другим људима у окружењу, који су били наши пријатељи, који су долазили у Србију на наше међународне сусрете, условно београдске књижевне сусрете...мислим да смо успоставили те покидане везе", каже Андрић.

Иначе, реч је о изузетном ствараоцу, аутору више од 30 песничких књига и добитнику још више признања и награда како у земљи, тако и у иностранству, као што су Октобарска награда Града Београда, Златни беочуг, Вукова награда итд.

Члан је Академије Асла у румунској Арадеји, Словенска академија у Варни и Медитеранска академија у Струги.

субота, 04. мај 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво