Интеграција побеђује гастарбајтере

Десетине хиљада гастарбајтера који су завршили свој радни век у алпској републици, или су пред пензијом не враћају се као што су првобитно намеравали у своју отаџбину, показују подаци аустријске установе "Медијски сервис за нове Аустријанце". Појам гастарбајтер „радник – гост“је изгубио првобитно значање.

Аустријска установа "Медијски сервис за нове Аустријанце" израдила је студију која говори да већина имиграната заувек жели да остане у Аустрији, док само 17 процената жели да се врати у своју земљу. Већина старијих имиграната се осећа у Аустрији као код куће и поред тога што живи у тежим социјалним условима и у знатној мери живи лошије него Аустријанци.

Оно што се још средином осамдесетих година показало неуспехом "принципа ротације", први пут је научно приказано 1999. године.

Једна студија Европске уније о животној ситуацији старијих људи на подручју 12, 15, 16. и 17. Бечког округа показала је изненађујуће високи удео старијих миграната.

Овакви подаци су изненађујући и за саме мигранте, будући да је апсолутна већина људи који су у Аустрију дошли као гастарбајтери шездесетих и седамдесетих година прошлог века из Турске и земаља бивше Југославије, првобитно је имало намеру да остане у алпској републици само пар година, а касније до пензионисања.

Колико тачно пензионера у целој Аустрији има мигрантско порекло, студија ЕУ као и студија Светске здравствене организације, није могла тачно да утврди. Саветовалишта за старије мигранте, такође не располажу тим подацима, па се у обзир могу узети подаци о становништву Статистичког завода Аустрије.

Наиме, закључно са 1. јануаром 2011. године, евидентирано је тачно 75.528 људи старијих од шездесет година пореклом из земаља бивше Југославије, као и 14.765 рођених у Турској. Већина старијих миграната је завршило свој радни век или се налази пред пензијом, будући да је старосна граница за пензионисање у Аустрији 59,1 година за мушкарце и 57,1 година за жене.

Студија Светске здравствене организације из 2005. године је показала да је тада 63,4 процената старијих људи мигрантског порекла живело у Аустрији преко 31 године.
Овај податак говори о томе да су у Аустрију дошли пре 1974. године, те да припадају класичној "гастарбајтерској генерацији". Само 13,4 процената је у Аустрији живело краће од 15 година.
Према студији, већина старијих миграната, тачније 46,8 процента, се осећало у Аустрији као код куће, док је 28,6 процената имало осећај странаца, а 24,6 процената нема став.
Такође, 61 проценат је имао осећај да се у својој отаџбини осећа као код куће, док је 17,1 процената имало осећај странца у својој земљи порекла.

Због ових чињеница појам гастарбајтер, који значи радник-гост, изгубио је смисао, и све је јасније да лица која се досељавају у Аустрију неће остати само један кратак временски период, већ да ће постати трајни део друштва, због чега се власти већ годинама труде да поспеше интеграцију имиграната.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 21. мај 2024.
20° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара