Генерација 2014: После школовања у свету, одучили да се запосле у Србији

Tоком претходног серијала нашег пројекта, неке студенте испратили смо на даља усавршавања. За "Генерацију 2014", говоре они који су се по завршетку школовања вратили у Србију. Шта их је мотивисало да се врате, шта поручују млађим колегама?

 

Милован Шуваков

Завршио Физички факултет у Београду, докторирао на Инситуту "Јожеф Стефан" у Љубљани, ради на Институту за физику у Београду.

„Вратио сам се у земљу из приватних разлога, првенствено зато што ми је лепо да живим у овој средини, а са друге стране, у моменту када сам се враћао, супруга је завршавала факултет, па нам је било лакше да се тако организујемо. Морам да кажем да већина колега који се враћају, враћају се из приватних разлога - било из породичних, или зато што желе да им  деца иду у наше школе. Не верујем да се ико враћа из патриотизма. Када чујем ту реч, увек помислим да су неке скривене намере у питању. Без обзира на лоше стање у земљи, везано за науку и финасије, позивам младе колеге који завршавају своје докторате напољу, да се враћају у земљу. То је једини начн да променимо ствари на боље у овој земљи, не само у области науке, него и шире. Потребно је да имамо младе, способне људе који се враћају и на својим плећима износе све те промене."

Вук Вукоје

Магистрирао на ИФАМ-у, француско-америчком Институту за менаџмент, сада ради у једној од водећих компанија у Београду.

„Након повратка у земљу, врло лако сам нашао посао. После неколико месеци сам се запослио у једној мултинационалној компанији у Србији, а након тога сам каријеру наставио у другој успешној комапнији, из обасти грађевине. Ту радим последњих шест година. Одлучио сам да се вратим у Србију како бих могао да своја стечена знања и искуство докажем у својој земљи. Из личног искуства, могу да кажем да је конкуренција тамо јака и да наша стартна позиција, пре свега због папира, није баш као код других. Мени је је било много лакше да дођем у Србију и да се овде остварим као успешан пословни човек."

Илија Узелац

Завршио Електро-технички факултет у Београду, докторирао на "Вандербилт" универзитету у Нешвилу, ради у Институту за технологију у Џорџији.

„Тамо радим експерименте на животињама, проучавамо нове методе за дефибрилацији срца. Многи људи у Србији мисле да је долазак у Америку једноставан и да се тиме решавају многи проблем. Међутим, свако ко оде у Америку схвата да се проблеми тек откривају и да није лако отићи, јер то подразумева налажење другог живота, налажење самога себе. Гледајући моге моје другове који су отишли у Америку, као и ја, на постдипломске студије, сви ипак маштамо да се вратиомо у Србију и да кренемо нешто да радимо овде."

Шта је Генерација 2014. ?

"Генерација 2014" је национални мултимедијални пројекат Јутарњег програма Радио-телевизије Србије, конципиран тако да путем ТВ извештаја на програмима Медијског јавног сервиса Србије и друштвених мрежа прати активности студената на факултетима и ван њих.
На друштвеним мрежама Фејсбук и Гулгл плус више од две хиљаде пратилаца активно учествује у коментарисању студентских тема и дилема.
Студенти из Србије који су у иностранству, Јутарњи програм и пројекат "Генерација 2014", могу уживо пратити на Сателитском програму РТС- а или путем интернета -"РТС уживо". Посебан подсајт портала Медијског јавног сервиса Србије посвећен је првој и дугој сезони пројекта "Генерација 2014".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 17. јун 2024.
22° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије