Генерација 2014: Да ли да одем или да се вратим?

"Јунаци” друге сезоне пројекта "Генерација 2014" РТС-а су нови апсолвенти. Сваког понедељка у Јутарњем програму, на порталу РТС-а и свакодневно на друштвеним мрежама Гугл плус и Фејсбук, пратићемо активности студената на факултетима и ван њих. Почели смо причом о студирању у иностранству.

Због чега наши студенти одлазе? Какве су им могућности , перспективе и да ли ће се после школовања вратити у Србију?

О шансама за усавршавање и запослење у иностранству за "Генерацију 2014" говоре Јована Марјановић, Стефан Сретеновић и Лина Мухандес.

Јована Марјановић, Осака, Јапан
Власницу две факултетске дипломе- Филозофског и Филолошког факултета београдског Универзитета, Јовану Марјановић , очекује озбиљан истраживачки посао. Наредних месеци она ће радити на истраживачком пројекту о утицају стреса на младе и начинима суочавања са тим проблемом. "За неколико сати се спремам на пут у Јапан. Крећем на аеродром, путујем у Осаку. Реч је о стипендији јапанске Владе, која сваке године расписује конкурс преко своје амбасаде у Србији. Најбољи, који прођу све тестове и интервјуе, добијају стипендије Владе Јапана. Бавићу се проблемом стреса код младих у Јапану. Поред Филозофског, од недавно имам и диплому Филолошког факултета. У Србији, на жалост, никада за свој рад и труд нисам добила никакву награду. Морала сам да сама плаћам то што студирам два факултета, уместо да ми неко да стипендију за то. Волела бих да живим у Јапану јер ми та земља пружа велике могућности, које немам у својој земљи", каже Јована.

Лина Мухандес, Дрезден, Немачка
Захваљујући стипендији организације "Марија Кири" из Дрездена, Лина Мухандес усавршавање наставља у Немачкој. "Недавно ми се пружила прилика да завршим докторске студије у Немачкој, у Дрездену, на њиховом Техничком универзитету. Радићу на пројекту који финасира организација "Марија Кири". У питању је организација која се залаже за обуку младих истраживача. Пројекат у коме ћу радити је у области имунологије, области која мене веома интересује. Универзитети и институти у иностранству пружају много боље услове за стране студенте, јер су боље финасирани. За сада себе видим као истраживача у иностранству. Волела бих када бих, у неком тренутку у будућности, у Србији могла да пронађем посао", објашњава Лина.

Стефан Сретеновић, Загреб, Хрватска
По заврштеку Економског факултета у Крагујевцу, Стефан Сретеновић одлучио је да прва практична знања стекне у једној од земља Европске Уније. "Одлучио сам се да одем у Хрватску јер у Србији тренутно не постоје могућности за добијање сертификата који су мени потребни. Реч је о курсу за вођење пројеката који су финасирани из фондова Евроспке Уније. Сматрам да овде студенти могу доста тога да науче, али да недостаје спона између приврде и самог факултета. Неопходно је на нашим факултетима студентима омогућити да стечена теоретска знања примене и у пракси. Не могу да гарантујем да ћу, баш по сваку цену, остати у Србији и по цену тога да не могу да пронађем посао овде", закључује Стефан.

Генерација 2014: О чему размишљају студенти завршних година основних, мастер или докторских студија факултета у Србији и иностранству, чему се надају, шта их очекује по завршетку студија, како излазе на крај са уобичајеним студентским проблемима, какве су им перспективе у земљи, због чега маштају о усавршавању и запослењу уиностранству - само су нека од питања на која ћемо покушати да дамо одговор у наредној академској години.

Сваког понедељка у Јутарњем програму и интернет порталу РТС-а, свакодневно на друштвеним мрежама Фејсбук и Гугл плус пратићемо активности студената на факултетима и ван њих.

Другу сезону овог пројекта реализује исти новинарски тим РТС-а : Биљана Бојковић, Дане Илић и Јована Јованчић.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 02. јун 2024.
22° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије