Читај ми!

Dokumentarni film

Moj uzbekistanski san

Dokumentarni film Moj uzbekistanski san sa Žerarom Depardjeom, prikazan je publici 2020. godine u turbulentno vreme pandemije.

 Мој узбекистански сан Мој узбекистански сан


Bila je to prava dramatična završnica, isto toliko dramatičnog, životnog toka samog filma, koji se pred gledaocima pojavio nakon mnogo muka.
Uz Depardjea, u ulozi ljubopitivog čoveka koji se naputovao, narazgovarao, okrepio mnogo puta u životu i sada krstari svetom, glavni učesnici su zapravo uzbekistanski gradovi Kiva, Samarkand i Buhara, ali i divlji i surovi predeli ove prostrane zemlje.
Depardjeov glas i umeće uspostavljaju ton ove poetične pustolovine.
Prema tvrdnji reditelja Arnoa Frileja, originalna ideja podrazumevala je saradnju sa uzbekistanskim rediteljem Alijem Kamreaevim. Ali od prvog dana Depardje i reditelj nisu se složili, čak ni oko žanra kojim će govoriti o Uzbekistanu.
Kamraev je težio ka igranom filmu, a celokupna produkcija je želela da se radi dokumentarac. Glavna je ideja bila da se sve snimi u stilu francuskog novog talasa, ali Depardje nije hteo da film odiše atmosferom iščezlom pre 40 godina.
Zbog toga je Frilej, ujedno i producent, prostor ostavio spontanosti i priči o putovanju jednog poznatog i čuvenog glumca. Gotovo na tragu ruskih klasika.
Tako počinje igra u kojoj jedan veliki glumac u poodmaklim godinama, poznat po frivolnosti i oslobođenosti od svakodnevnih stega, posećuje male, uzbuđene zajednice koje ga dočekuju uz fanfare i folklor i promišlja sebe, svoj poziv, jednu neobičnu tradiciju i čudesna prostranstva na svom velikom završnom putovanju.

Kao Sančo Pansa on ne preza da bude drzak ili samosvojan, ali istovremeno i kao Don Kihot, on putuje i recituje, zavodeći nas u svakoj od ovih uloga.

 

Repriza , 16. novembar u 06:40 i 14:40

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом