Rukopisna baština Moravske Srbije, 2. deo

Redakcija za kulturu i umetnost, Kulturno-umetničkog programa, premijerno prikazuje drugi deo emisije "Rukopisna baština Moravske Srbije" koji je posvećen najvišim dometima srpskoslovenske pismenosti i književnog stvaralaštva u vreme vladavine despota Stefana Lazarevića i njegovog sestrića Đurđa Brankovića.

Despot Stefan je bio zaštitnik kulture i književnosti, i inicijator književne obnove u Srbiji svog doba. U njegovo vreme, pri manastirima, je radila tzv. Resavska škola u kojoj su učeni monasi za despota prepisivali istorijske i starozavetne knjige, i širili pismenost.

Drugo poglavlje emisije "Rukopisna baština Moravske Srbije", posvećujemo vrhunskim književnim delima 14. i 15. veka i njihovim tvorcima: despotu Stefanu Lazareviću, Konstantinu Filozofu, Inoku iz Dalše, Radoslavljevom jevanđelju, ali i srednjovekovnim vladarskim bibliotekama i prepisivačkoj - Resavskoj školi u manastiru Manasiji.

U emisiji učestvuju: prof. dr Irena Špadijer, prof. dr Zoran Ranković, dr Vladan Trijić, dr Zoran Nedeljković i Marina Lazović.

Urednik i scenarista: Svetlana Ilić
Montažer: Milica Živojinović

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво