Teslin narod 6

Naučnici: Vladimir Bulović, Vladan Vuletić, Borivoje Nikolić

Vladimir Bulović

Prof. dr Vladimir Bulović je vodeći svetski stručnjak u oblasti nano tehnologije. Vladimir Bulović je šef katedre Fariborz Maseeh za Nove tehnologije na Masačusetskom tehnološkom institutu (M.I.T) u Bostonu. Upravlja odsekom za Inovacije M.I.T. i vodi projekat izgradnje M.I.T. Nano centra, čija se vrednost procenjuje na 500 miliona dolara. Takođe, upravlja, Centrom za solarna istraživanja (Eni-MIT Solar Frontiers Center), jednim od najskupljih istraživačkih programa na M.I.T. Upravlja i Organic and Nanostructured Electronics Laboratory (ONE Lab) koja jedinstvena laboratorija tog tipa u svetu.

Vladan Vuletić

Prof. dr Vladan Vuletić je vodeći svetski naučnik iz oblasti kvantne fizike. Profesor je fizike na Lester Wolfe M.I.T. Ovaj srpski naučnik sa Masačusetskoh tehnološkog instituta (MIT), u šestočlanom timu koji čine istraživači iz Kine, Amerike, Rusije, Japana i Austrije, otkrio je optički tranzistor i time se više nego iko do sada približio izumu kvantnog računara koji bi mogao da uradi u sekundi ono za šta bi klasičnom računaru trebalo 1.000 godina. Ipak, šestoro svetskih stručnjaka, među kojima je i jedan Srbin, prof. dr Vladan Vuletić, na pragu su da to učine.

Borivoje Nikolić

Prof. dr Borivoje Nikolić je jedan od najvećih svetskih stručnjaka u oblasti kompjuterskog inženjerstva. Profesor je elektronike na Berkliju. Direktor je Berkli istraživačkog centra, vodećeg svetskog centra u oblasti elektronskih komunikacija. 

Serijal predstavlja nesvakidašnje putovanje kroz prošlost i sadašnjost jednog naroda, od iskrcavanja prvog Srbina na američko tlo pre više od 200 godina do današnjih dana.
Kroz priče istaknutih Srba pored Nikole Tesle i Mihajla Pupina, upoznaćete i trostrukog dobitnika Pulicerove nagrade Volta Bogdanića, Gordanu Vunjak Novaković, jedinu ženu člana Njujorške Akademije nauka, srpske inženjere tvorce Apolo programa, legendarne Oskarovce Karla Maldena, Stiva Tešića, Pitera Bogdanovića i mnoge druge čije je ime utkano u istoriju.

U filmu se može čuti priča o prvom Srbinu u Americi Džordžu Fišeru (Đorđu Šagiću) koga su spasili ribari po kojima je nazvan, a čije ime se nalazi u Livingstonovoj knjizi "100 znamenitih Amerikanaca", ali i zanimljivosti poput one da je čuvena Dži Aj Džo igračka napravljena po uzoru na jednog srpskog heroja Mihajla Pejića.

Svi ovi ljudi ostavili su traga gradeći ne samo Sjedinjene Američke Države gde su delom živeli i radili, već su svoja imena ugradili u istoriju Srbije. Priča o njima nije samo priča o njihovom uspehu, to je i priča o celom našem narodu i njegovim potencijalima koja nadrasta lokalne ili nacionalne okvire.

Teslin narod rađen je u produkciji Optimistic filma i RTS-a, na inicijativu Tesla Science Foundation iz Filadelfije, a serijal su podržali Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Ambasada SAD u Beogradu i Savet za kreativne industrije predsednice Vlade Ane Brnabić.

Reditelj i producent: Željko Mirković, a u ulozi Nikole Tesle je Džek Dimić.

U serijalu se pojavljuje preko 70 istaknutih Srba koji su svojim radom i distignućima obeležili Sjedinjene Američke Države.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво