Читај ми!

Студио 6: Позоришна музика Ирене Поповић

Опус наше композиторке Ирене Поповић, последњих година је посвећен управо свету театра. У оквиру емисије, појавили су се: пијанисткиња Нада Колунџија, глумица Милица Јаневски, Саша Мирковић и чланови ансамбла Метаморфозис, пијанисткиња Бојана Димковић и виолиниста Никола Драговић.

Како сама ауторка каже: У оквиру концерта чућете музике које су после извођења у оквиру позоришних представа прерасле у самосталне композиције. Ту су музике из представа:Деца радости, Кад би Сомбор био Холивуд, Опера ултима, Казимир и Каролина, Гоголанд. Ове музике за понети су мале форме у којима се сажимају велике мисли и делују у малим временским интервалима, поигравајући се са гласом и његовим третманом, покушавајући да га поставе у различите позиције, понекад чак да му одузму и главне особености, а то су лепота певања, чистота, савршена импостација и интонација. Њен глас је њен наратор, њен сопран, њен унутарњи врисак и вапај, а са друге стране њена успаванка и молитва.
Ирена Поповић је у својој каријери вишеструко награђивана за своју позоришну музику. Добитница је две Стеријине награде, две награде на Међународном фестивалу малих сцена у Ријеци, специјалне награде за музику на позоришном фестивалу Дани комедије у Јагодини и многим другима. У овој области посебно се истиче њена сарадња са најзначајнијим позоришним редитељима региона као што су: Оливер Фрљић, Андраш Урбан, Кокан Младеновић, Слободан Унковски, Татјана Ригонат и други. Ирена Поповић је завршила студије композиције на ФМУ у Београду, а потом се усавршавала на салцбуршком Моцартеуму на катедри за композицију и оркестрацију.

 

Реприза , 10. новембар у 04:50 и 12:40 

 

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво