Милунка Савић - хероина Великог рата

Филм је биографска прича о добитници највише одликовања међу женама учесницама Првог светског рата, о жени која се на фронту борила раме уз раме са српским војницима. Екранизацији приче претходило је вишемесечно истраживање и снимање у Србији и Француској, с обзиром на то да је Милунка Савић била носилац највиших одликовања обе армије: Златне Карађорђеве звезде са мачевима, Легије части петог степена и Официрске легије части, француског Ратног крста, медаље за храброст Милош Обилић. РТС је снимио  документарни филм о заборављеној хероини базиран на историјским чињеницама и веродостојним подацима пронађеним у српским и француским архивима. Коришћени су цитати Милунке Савић, фотографије из породичног албума као и једини сачувани видео-записи.

 

Документарна форма употпуњена је реконструкцијама и играним сценама из Милункиног живота. Лик Милунке Савић понела је кадеткиња Војне академије Тања Тачић, краља Александра - Бранислав Трифуновић, а војводе Путника Аљоша Вучковић.

То није само сведочанство о жени-борцу вредној дивљења, него и прича о жени која је уз своју ћерку одгајила још три усвојене девојчице и одшколовала још тридесеторо деце. Говори се и о улози жена у рату, о неправедно заборављеним женама које су се тада бориле у српској војсци, о Енглескињи Флори Сендс, која је заједно са Милунком Савић била у редовима елитног Другог пука, познатијег као Гвоздени пук.
Снимање филма помогло је Министарство културе, техничку подршку пружило је Министарство одбране и Министарство спољних послова.
Редитељ филма је Ивана Стивенс, извршни продуцент је Снежана Родић Синђелић, новинар Весна Илић, директор фотографије Петар Вујанић, монтажер Мирјана Митровић, сценограф Мирослава Андрејевић, костимограф Биљана Михаиловић, продуцент Добривоје Илић, композитор Владимир Тошић. Графику и 3Д анимацију потписују Борко Ћирић и "Феникс - креативни студио".

реприза, 19. август у 05:55 и 13:55

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво