Moguć početakak ratifikacije SSP

Očekujem da će izveštaj glavnog haškog tužioca obezbediti u ponedeljak saglasnost Brisela za početak ratifikacije SSP sa Srbijom, rekla Milica Delević.

Direktorka Kancelarije Vlade Srbije za evropske integracije Milica Delević očekuje da će izveštaj glavnog haškog tužioca Serža Bramerca obezbediti u ponedeljak saglasnost Brisela za početak ratifikacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom.

"Znajući napore u cilju hapšenja preostale dvojice haških optuženika verujem da će izveštaj biti takav da omogući početak ratifikacije SSP-a", rekla je Delević za Tanjug.

Prema njenim rečima, raspoloženje unutar Unije je takvo da će o ratifikaciji odlučiti ono što Bramerc bude rekao, podsetivši da je od poslednjeg sastanka Saveta ministara u decembru prošle godine, kada je bilo reči o Srbiji, uspostavljena neka vrsta dogovora da se kao mera postignutog napretka uzima ocena glavnog tužioca.

Bramerc će u ponedeljak na sastanku u Luksemburgu obavestiti ministre spoljnih poslova o saradnji država na prostoru bivše Jugoslavije s Haškim tribunalom, pre nego što 18. juna podnese izveštaj Savetu bezbednosti UN.

Holandija je jedna od država-članica Unije koja se do sada protivila početku ratifikacije SSP, insistirajući na tome da Srbije prethodno mora da dovede do kraja saradnju s Tribunalom, odnosno da uhapsi bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske Ratka Mladića i bivšeg predsednika Republike Srpske Krajine Gorana Hadžića.

Iz Holandije je ovih dana poručeno da se ta zemlja neće protiviti odluci o početku ratifikacije SSP ukoliko se Bramerc pozitivno izjasni o naporima Srbije u cilju pune saradnje s Tribunalom.

Na pitanje šta će odmrzavanje SSP konkretno doneti Srbiji, Delević je navela da, iako je reč o proceduralnom koraku, ovaj sporazum, za razliku od Prelaznog trgovinskog sporazuma koji je na snazi, obuhvata daleko širi set odnosa od trgovinskih.

SSP treba da ratifikuje 27 članica EU

Delević je, međutim, ukazala na činjenicu da SSP treba da ratifikuje 27 članica Unije i da se stoga ne može očekivati da taj proces bude brz.

"U slučaju Hrvatske proces ratifikacije je trajao dve i po godine", podsetila je direktorka Kancelarije za pridruživanje Srbije EU. Svaka situacija u kojoj države članice pažnju posvećuju više unutrašnjim pitanjima, kao na primer finansijska kriza u EU ili izbori u Holandiji i Belgiji, znači da će manje vremena i snage biti izdvojeno za proces proširenja", ukazala je Delević.

Ona, međutim, smatra da kada je reč o stvarima o kojima je postignut dogovor u Savetu ministara, onda ne bi trebalo da bude odstupanja od principa da ako neko ispuni postavljene uslove, onda mora biti poznat i ishod.

"Kao što je kod nas saradnja s Tribunalom prihvaćena kao obaveza koja se mora ispuniti u okviru procesa suočavanja sa prošlošću i procesa integracija, tako je i kod evropskih partnera izveštaj tužioca prihvaćen kao mera napretka. Ako bude doneta odluka o ratifikaciji, zaista verujem da će taj proces teći", rekla je Delević.

Prema njenom mišljenju, početak ratifikacije SSP svakako će doprineti stvaranju pozitivne atmosfere za prosleđivanje kandidature Srbije Evropskoj komisiji na izradu mišljenja, što je sledeći korak na putu Srbije ka EU.

Svaki sastanak Saveta ministara je prilika da se o tome razgovara, a trenutak kada će zahtev za članstvo biti prosleđen Komisiji zavisi od postizanja dogovora unutar samog Saveta ministara, dodala je Delević.

Na Srbiji je da sa svoje strane, radom na reformama, i rešavanjem otvorenih pitanja stvori političku klimu u kojoj je donošenje svih odluka u vezi sa napretkom naše zemlje na putu ka EU nešto prirodno i nesporno i, samim tim, verovatno da se dogodi", zaključila je Delević.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво