Читај ми!

Bilčik pripremio nacrt izveštaja: Srbija da uskladi spoljnu politiku sa EU

Vladavina prava, normalizacija odnosa sa KiM i usklađenost sa zajedničkom spoljnom politikom EU odrediće dinamiku daljih pregovora o članstvu Srbije u EU, stoji u nacrtu godišnjeg izveštaja Evropskog parlamenta o Srbiji koji je pripremio izvestilac Vladimir Bilčik.

Prva rasprava o izveštaju biće održana 9. februara, a rok za podnošenje amandmana poslanika je 15. februar. Izveštaj bi, u formi rezolucije, trebalo da bude usvojen na plenarnoj sednici u maju.

U nacrtu izveštaja, čiji je autor slovački poslanik Vladimir Bilčik, Evropski parlament traži od Srbije usklađivanje sa zajedničkom politikom EU prema Rusiji i Ukrajini, podržava postizanje sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine i poziva na uspostavljanje Zajednice srpskih opština.

U izveštaju se navodi da Parlament "žali zbog kontinuirano niskog stepena usklađenosti Srbije sa spoljnom politikom EU" i naglašava da Srbija, kao kandidat, mora da se drži principa i vrednosti EU, uz ocenu da usklađivanje sa "ratnohuškačkim autokratskim režimima" nije prihvatljivo.

Evropski parlament žali i zbog činjenice da su, kako se navodi, "ključne komponente srpske spoljne politike u direktnoj suprotnosti sa stavovima EU, uključujući potpisivanje sporazuma o zajedničkim spoljnopolitičkim prioritetima Srbije i Rusije za period 2023–2024. i sastanke sa visokim zvaničnicima iz Rusije koji se nalaze na listi sankcija EU".

Parlament je "zabrinut" i zbog imenovanja direktora Bezbednosno-obaveštajne agencije, za koga se navodi da je "poznat po svojoj anti-EU i prokremaljskoj retorici."

Izveštaj konstatuje da su preduzeti početni koraci na usklađivanju sa viznom politikom EU prema trećim zemljama.

U tekstu izveštaja izražava se žaljenje što opada podrška građana evropskim integracijama.

Evropski parlament daje punu podršku dijalogu i evropskom posredniku Miroslavu Lajčaku i poziva obe strane na postizanje pravno obavezujućeg sporazuma o normalizaciji odnosa.

Parlamentarci traže punu primenu ranijih dogovora, uključujući i uspostavljanje Zajednice opština sa srpskom većinom i osuđuju sve akcije koje ugrožavaju stabilnost, navodeći "zabrinutost zbog stanja na severu Kosova i neprihvatljive pucnjave na pravoslavno Badnje veče".

U delu nacrta koji govori o demokratiji i vladavini prava, pozdravlja se "usvajanje mera o unapređenju izbornih uslova i medijskog ambijenta uoči izbora u aprilu 2022. godine, koje su bile rezultat međupartijskog dijaloga uz posredstvo Evropskog parlamenta".

Evropski parlament pozdravlja i učešće svih relevantnih političkih aktera na prevremenim parlamentarnim izborima, što je rezultiralo pluralističkijim parlamentom".

Međutim, Parlament "žali zbog kašnjenja u formiranju novog parlamenta i vlade, što je rezultiralo ograničenim donošenjem odluka i reformi vezanih za EU".

Izveštaj primećuje "određeni napredak u borbi protiv korupcije" i naglašava da je potrebno "više napora i političke volje" za postizanje opipljivih rezultata, posebno u pogledu organizovanog kriminala.

U tekstu se osuđuje otvaranje ruskog informativnog servisa RT na srpskom u Beogradu i pozivaju vlasti da se usklade sa odlukom EU o suspendovanju emitovanja servisa RT i agencije Sputnjik; kao i da se suprotstave dezinformacijama i "manipulativnim anti-EU narativima".

Zabrinutost se izražava zbog kašnjenja u primeni medijske strategije, kao i žaljenje zbog odluke REM-a da četiri nacionalne frekvencije dodeli kanalima sa "istorijom kršenja novinarskih standarda"

Evropski parlament pozdravlja prvo održavanje Evroprajda u Beogradu i jugoistočnoj Evropi i žali zbog "kontradiktorne komunikacije vlasti i početne zabrane šetnje".

U delu izveštaja o socijalnim i ekonomskim reformama, pozdravlja se postepeni napredak u razvoju funkcionalne tržišne ekonomije, ali i podvlači da je rad privatnog sektora "otežan zbog slabosti u vladavini prava".

EP pozdravlja podršku EU energetskom sektoru Zapadnog Balkana kako bi se prevazišla aktuelna kriza i poziva vlasti u Srbiji da pripreme "kredibilni plan za smanjenje zavisnosti od ruskog gasa i nafte".

Izveštaj navodi i zabinutost zbog zagađenja vazduha i ekoloških posledica građevinskih radova kineskih kompanija u Srbiji, uz poziv Vladi da preuzme mere na rešavanju problema zagađenja vazduha i reka i dodatno se uskladi sa standardima EU u kvalitetu vazduha i zaštiti prirode.

четвртак, 25. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво