Читај ми!

Odalović za RTS: Evropska komisija prepoznala da je Srbija odgovorila na izazove

Evropska komisija je prepoznala da je Srbija odgovorila na izazove migrantske krize, kovida, ali i ekonomski deo priče koji je možda najbitniji. Da smo imali eroziju i padove kada je ekonomija u pitanju, to bi uticalo i na mnoge druge oblasti. Srbija, ipak, ima potencijal i snage, što se i prepoznaje, kaže za RTS Veljko Odalović, generalni sekretar Narodne Skupštine Srbije Veljko Odalović.

Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuel Žofre predao je premijerki Ani Brnabić godišnji izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije u procesu evrointegracija, koji je predstavljen u Strazburu.

Veljko Odalović, gostujući u Jutarnjem programu, rekao je za RTS da je izveštaj Evropske komsije lepa vest, s obzirom na prošlogodišnji izveštaj koji je bio drugačiji, dosta negativniji.

"Ovo je jedan kvalitetan pomak i očigledno je da se prepoznalo ono što se u Srbiji dešavalo: da su napori koji su do sada učinjeni da se određene i preporuke i obaveze koje su stvorene realizuju rezultirali i u izveštaju tako tretirani", ističe Odalović.

Dodaje da su time što je Srbija "ispunjavala obaveze i nešto što je bio uslov za put i podrška putu do evropskih integracija, kvaliteti koji nam valjaju za unutrašnju upotrebu".

"Ništa od ovoga ne bi vredelo kada bi bilo na štetu Srbije i njene budućnost", kaže Odalović.

Ističe da je važno da su prepoznali napore koji su učinjeni i kada je reč o promeni Ustava, pitanju pravosuđa i načinu izbora nosilaca pravosudnih funkcija, da je Skupština prepoznala da ima određenih pomaka u odnosu na prošli izveštaj.

"Kada pogledamo novu metodologiju i šta nas čeka u periodu koji ide, moramo se prema njoj i prilagoditi. Ona više nije klasična otvaranja poglavlja i određenih oblasti u kojima su taksativno nabrojane preporuke i obaveze. Sada je to jedan širi kontekst i to govori da je EU u globalu posmatra sve zemlje regiona", objašnjava Odalović.

Dodaje da EU mora, zbog pozitivnog trenda koji se dešava u Srbiji, da pošalje jasnije poruke oko procesa evropskih integracija kada, šta, ko, jer može da demotiviše neke od zemalja u okruženju.

"Nas neće jer mi imamo svoj put, uvereni da radimo za svoje dobro", ističe Odalović.

Vladavina prava ne može da se unapredi preko noći

Govoreći o preporukama izveštaja Evropska komisije kada je reč o Srbiji, Odalović kaže da je važno što je Srbija, uprkos tome što se suočila u poslednjih godinu dve sa pandemijom i njenim posledicima, dovoljno fleksibilna da je ojačala.

"Evropska komisija je prepoznala da je Srbija odgovorila na pitanja i kada je reč o migrantskoj krizi, kovidu, ali i ekonomski deo priče, koji je možda najbitniji. Da smo imali eroziju kada je u pitanju ekonomija i padove kao mnogi drugi, to bi uticalo i na mnoge druge oblasti. Srbija, ipak, ima potencijala, snage i dobro je što se prepoznaje", kaže Odalović.

Dodaje kada je reč o vladavini pravi i drugim oblastima da su to procesi koji ne mogu preko noći da se urede.

"U vremenu koje dolazi sigurno će dati nove, kvalitetne rezultate. U tom delu ne brinem, da mi nećemo moći da odgovorimo zahtevima EU", kaže Odalović.

O rešenju registarskih oznaka na KiM 

Ističe da će najteži izazov biti pitanje Kosova i Metohije.

"Ako evropske institucije budu imale snage, da Priština sedne za sto u Brisel i kroz dijalog rešava sva otvorena pitanja, koja mogu upravo kroz rešavanje na relaciji Beograda i Prištine daju kvalitetne rezultate, onda je mnogo lakše pričati posle toga. Ako se Priština bude ponašala kako se sada ponašala i bude ignorisala ceo taj proces, opstruirala ga i bežala sa tog stola i međunarodnih obaveza koje je pruzela, onda svi mi imamo problem", kaže Odalović.

Dodaje da onda dolazimo u situaciju i ako bismo neke stvari hteli da rešavamo zajedno sa njima za dobrobit svih onih koji žive na obe strane administrativne linije zbog budućnosti čitavog regiona, onda adresa nije Beograd, već Priština.

Govoreći o prvom sastanku tehničke grupe predstavnika Beograda i Prištine u Briselu, koji je planiran za danas, na kome će se razgovarati o trajnom rešenju registarskih oznaka, Odalović kaže da je dobro da je važno da se proces ne odlaže.

"Neće biti lako zato što Priština, po pravilu, ima maksimalističke zahteve i pokušava da dobije podršku za tako nešto. Ovo je nešto o čemu treba racionalno razmišljati, da se omogući mehanizam, da Srbi i Albanci i svi oni koji prelaze administrativnu liniju sa obe strane i na prostorima na kojima se kreću vozilima se osećaju lagodno, da nemaju teret", kaže Odalović.

Dodaje da postoji lagano rešenje, problema ne bi ni bilo. 

"Ovo traje, nije nešto što je novo, nešto što je nasleđeno prethodnih dijaloga, pre Briselskog sporazuma o ovome se razgovaralo. Ušlo se u neke obaveze i sada se radi na tome", navodi.

Amerika i Evropa imaju obavezu prema Zapadnom Balkanu 

Dodaje da njegov prvi komentar što se tiče Amerike i Evrope kada je reč o Zapadnom Balkanu da su oni najodgovorniji za ukupno stanje na Zapadnom Balkanu.

"Oni imaju i najveću obavezu da učine dodatne napore da svima nama pomognu da se Zapadni Balkan uredi na način da ima budućnost i perspektivu. Ne mogu oni da se gledaju odnose Beograda i Prištine i očekivati od nas da nađemo rešenja za probelem koji su nam oni napravili", ističe Odalović.

Podseća da je Rezolucija 1244 živa, te da su Amerika i Evropa dozvolile da na teritoriji koja je bila pod mandatom UN, samoproglašenu državu i podrže je.

"Kurti je svojim potezima pokazao da ne preza ni od čega. Mislim da donosi vrlo ekscentrične odluke i ne verujem da je u svemu što je radio dosad imao neku kompletnu podršku, naknadno su mu se pridruživali. Bojim se da ne bude novih provokacija, novih problema, sklon je tome", kaže Odalović.

Ističe da rezultate Srpske liste na izborima koji su se održali na KiM treba i međunarodna zajednica i Priština "moraju apsolutno da prime k znanju".

"Zajednica srpskih opština je naš budući cilj ka kojem težimo, jer je to obaveza koju Priština mora da ispuni", kaže Odalović.

O sednici Radne grupe za međustranački dijalog 

Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić najavio je da će sastanak Radne grupe za međustranački dijalog bez stranaca, uz učešće predsednika Srbije Aleksandra Vučića, biti održan u subotu, 23. oktobra, u parlamentu.

"Verujem da ćemo doći do dokumenta koji će ovaj deo opozicije, odnosno stranaka koje su prihvatile da razgovaraju u paralamentu o izbornim uslovima, bez prisustva stranaca, dati viši kvalitet. Ovo je ozbiljniji i temeljniji dijalog koji je vođen. Nadam se da ćemo u subotu imati zajednički dokument", zaključuje generalni sekretar Narodne skupštine Srbije Veljko Odalović.

субота, 20. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво