Читај ми!

Srbija i Hrvatska dogovorile intenzivniju saradnju u otkrivanju sudbine nestalih

Predsednici Komisije za nestale Vlade Srbije i hrvatskog Povereništva za zatočene i nestale sastali su se u Beogradu nakon duže pauze i tom prilikom dogovorili dalje korake u rešavanju problema - pretragu lokacija u obe zemlje, kao i dodatno dublje pretraživanje arhiva.

Predsednik hrvatske komisije Stjepan Sučić rekao je da se u Hrvatskoj upravo radi na pretrazi 37 lokacija u Ličko-senjskoj županiji, na kojoj bi mogli biti posmrtni ostaci, a čime bi se pomoglo u rasvetljavanju trenutno nerešenih slučajeva 1.869 nestalih građana Hrvatske.

"Pre toga smo radili u Vukovarsko-sremskoj županiji gde je najveći broj nerešenih sudbina i potražujemo 526 posmrtnih ostatataka i svi se vežu za 1991. godinu", rekao je on nakon sastanka koji je trajao četiri sata bez pauze.

To je, kako kaže, ukupan broj, i popis nestalih ali i traženje posmrtih ostataka osoba za koje se zna da su poginule i ubijene ali se ne zna mesto posmrtnih ostataka.

U Hrvatskoj se više od šet meseci istraživala premeštena grobnica iz septembra 1996. godine, skoro tri godine se radi na širem području Ovčare, rekao je on i dodao da se pretražuje druga Ovčara i traga za 65 preostalih teških ranjenika odvedenih iz vukovarske bolnice.

Predsednik Komisije za nestale Vlade Srbije Veljko Odalović je rekao da će se po zahtevu Hrvatske pretražiti tri lokacije, a jedna od njih su groblja u Sremskim Karlovcima.

"Radićemo na potencijalnoj lokaciji kod Bogojeva, za koju u ovom trenutku nemamo broj potencijanih tela", rekao je Odalovć i dodao da će se pretražiti i groblja nizvodno od Smedereva ka Đerdapu.

Prema rečima Odalovića, Hrvatska intenzivno radi na novoj knjizi nestalih, u kojoj će se naći i komentari Komisije za nestale Vlade Srbije.

Kada je reč o proveri groblja nizvodno od Smedereva, Odalović je podsetio da su dve komisije zajedno ekshumirale 485 tela sahranjenih uz Savu i Dunav, a oko je 300 identifikovano.

Tema sastanka kome su prisustvovali i međunarodni predsavnici bile su i bjelovarska kasarna i Lora, rekao je Odalović i dodao da su bitna i tela u mrtvačnicima.

Hrvatska je uradila reviziju i "zatvorila sudbinu blizu 100 tela", rekao je i Odalović i dodao da stiuacija u mrtvačnicima nije samo posebnost za Hrvatsku već i za Sarajevo, Banjaluku, Prištinu, Tuzlu, Zenicu…

"Javna baza podataka nije problem na relaciji Beograd–Zagreb, Zagreb–Sarajevo, Sarajevo–Beograd, isključivo je problem na relaciji Beograd–Prišitna, jer je u jednom trenutku Međunarodna komisija za nestale prihvatila bazu vlade samoproglašenog Kosova koja ne može biti merodavna, jer postoji zajednička lista dve komisije", rekao je on.

Hrvatska, kako je rekao Sučić, insistira na povratku zaplenjene i otuđene dokumentacije iz medicinskog centra iz Vukovara i arhivama dokumenata o asanaciji nakon "opsade Vukovara".

Prioritet je da se otvore ahtive obaveštajnih službi i JNA, jer Hrvatska očekuje da su tu informacije o premeštanju masovnih grobnica, rekao je on i podsetio da je Hrvatska radi rešavanja tog višedecenijskog problema dobila i prvi Zakon o nestalima.

Odalović je apelovao i na tužilaštva da intenziviraju saradnju, jer je, kako je dodao, najveći broj nestanaka ipak rezultat zločina.

четвртак, 25. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво