Razgovori o statusu KiM biće obnovljeni

Statusni razgovori o Kosovu biće obnovljeni, ali je prethodno potrebno da Srbija uđe u EU, smatra državni sekretar Ministarstva za KiM Oliver Ivanović. Nezavisnost Kosova neće biti uslov za evrointegracije, kaže Ivanović.

Državni sekretar Ministarstva za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović izrazio je uverenje da će statusni razgovori o Kosovu biti obnovljeni, ali da je prethodno potrebno da Srbija uđe u EU.

"Očekujem obnovu statusnih pregovora. Prethodno je potrebno da Srbija uđe u EU i tada će se Evropa prema Srbiji odnositi sa više respekta, pa će naša pozicija biti daleko bolja", rekao je Ivanović u intervjuu za agenciju Beta.

Prema njegovim rečima, sada se ne može potceniti činjenica da su 54 države priznale Kosovo, ali su i te države, među kojima su i neke vodeće ekonomske sile sveta, svesne da status Kosova ne može biti definitvan dok ga Srbija ne prihvati.

Nezavisnost Kosova nije uslov za evrointegracije

Državni sekretar ne veruje da će priznavanje nezavisnosti Kosova i Metohije biti uslov za ulazak u EU i naveo da je taj utisak stekao u razgovorima sa vodećim ljudima Unije.

"Zaključak je da se Kosovo neće postavljati kao uslov za evrointegracije. Nikada nisam čuo od predstavnika uticajnijih zemalja da govore tako, izuzev pojedinih analitičara u Evropi i SAD, ali se nadam da će politika nove američke administracije biti umerenija",
smatra je Ivanović.

Prema njegovim rečima, u fokusu američke politike neće biti Balkan, već pokušaj da se promeni loš imidž SAD, a deo tog lošeg imidža je i forsiranje nezavisnosti Kosova, odnosno dela Srbije, kao suverene države.

Ivanović je ocenio da niko nije zadovoljan onim što je Euleks za sada uradio, pa čak ni sama misija EU na Kosovu.

Državni sekretar je ocenio da je Euleks "potpuno zbunjena misija".  "Euleks je pun nejasnoća. Odnos UNMIK-a i Euleksa je definisan zaključkom Saveta bezbednosti UN-a, a to na terenu izgleda drugačije", rekao je Ivanović.

Razgovor o sprovođenju šest tačaka

Povratak Srba u Kosovsku policijsku službu i uključivanje sudija u pravosuđe je predmet dogovora u šest tačaka SB Ujedinjenih nacija. Odnos Euleksa prema tim pitanjima je još uvek nedefinisan i njihovo sproveđenje prepušta UNMIK-u, koji ima ovlašćenja, ali nema snagu", rekao je Ivanović.

Naveo je da Beograd očekuje da do razgovora o sprovođenju šest tačaka može doći polovinom februara, nakon povratka šefa UNMIK-a Lamberta Zanijera iz Njujorka.

"Moja sugestija je da se svi zajedno sretnemo - UNMIK, Euleks i srpska Vlada, rekao je Ivanović i dodao da za sada ne može da zamisli direktne razgovore sa predstavnicima Vlade Kosova.

Podsetio je da je veoma bitno što su za plan od šest tačaka SB UN-a glasale SAD, Velika Britanija, Francuska i druge zemlje koje su priznale nezavisnost Kosova.

"Zaključak o šest tačaka je usvojen u SB i o tim tačkama se ne raspravlja. Može biti reči samo o njihovoj implementaciji", tvrdi Ivanović.

"Neće biti većih incidenata na Kosovu"

Govoreći o bezbednosnoj situaciji na severu Pokrajine, Ivanović je naveo da ne misli da učestali incidenti mogu prerasti u nasilje poput onog od 17. marta 2004. godine.

"Manji incidenti su mogući, ali će se sve zadržati na tome. Ti incidenti i održavanje tenzije ubijaju običnog čoveka, roditelji su zabrinuti za decu i ako se tenzija dugo održi, mogla bi uticati na njihovu volju da tu ostanu", smatra državni sekretar.

Ivanović je, povodom navoda prištinskih zvaničnika da su za incidente na severu pokrajine odgovorne kriminalne grupe, pozvao Prištinu da iznese dokaze za te tvrdnje.

"Nisam zadovoljan bezbednošću, ali opšti pokazatelji govore da je stopa kriminaliteta na severu Kosova manja nego u ostalim delovima, jer u tom delu uvek ima najmanje po 15 patrola, koje smanjuju mogućnost za organizovani kriminal.

Govoreći o srpskim policajcima u Kosovskoj policijskoj službi, komandnom lancu i predaji raporta, Ivanović je naveo da još nije ustaljen komandni lanac i komunikacija sa Euleksom.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи