Dačić: Recipročne mere za Crnu Goru

Srbija je primenila recipročne mere nakon što je Crna Gora zabranila prisustvo sastancima državnih organa i institucija otpravniku poslova Ambasade Srbije u Podgorici i to isto učinila prema "ličnosti broj dva" njihove ambasade u Beogradu, izjavio je ministar spoljnih poslova Ivica Dačić. Ambasadi Srbije u Pekingu javilo se pet naših državljana, od kojih je troje iskazalo želju za evakuacijom, rekao je Dačić.

Otpravnik poslova Ambasade Srbije je Ljubiša Milanović, nekadašnji funkcioner beogradske kriminalističke policije, a "ličnost broj dva" crnogorske ambasade u Beogradu je ministar-savetnik Ana Ražnatović, prenosi Fonet.

Ivica Dačić je, u obraćanju novinarima, rekao da optužbe crnogorskih vlasti na račun Milanovića, da se ne ponaša u skladu sa diplomatskim pravilima, ne odgovoraju istini, i da je zato Srbija primenila recipročne mere.

Objasnio je da je predsednik Srbije prošle noći sazvao sastanak nekoliko ministara i direktora Bezbednosno-informativne agencije kako bi razgovarali o stanju i problemima u regionu, posebno posle napada na mladića u Podgorici zato što je pokazao tri prsta.

Dačić je rekao da su se nadležni državni organi obratili crnogorskim relevantnim institucijama sa zahtevom da objasne o čemu se tu radi, da li su motivi za napad etnički
i da li je reč o nasilju nad Srbima.

Ministar je podsetio da je Crna Gora, kada se desio pokušaj paljenja zastave te države u Beogradu, reagovala i uputila protest, dok se nije oglasila povodom snimaka na kojima se vidi uriniranje po zastavi Srbije kod njih.

"Srbija stoji iza interesa i prava našeg naroda koji živi u Crnoj Gori. Mi se borimo isključivo za prava srpskog naroda, koga ima 29 odsto. Problemi u Crnoj Gori nisu provocirani iz Srbije, naprotiv, oni se smiruju uravnoteženom reakcijom vlasti iz Beograda", naglasio je Dačić.

On je ponovio da je Srbija za dijalog sa Crnom Gorom i smirivanje situacije u toj zemlji, jer ne osporava crnogorsku državnost, ali da će reagovati na svaki napad na Srbe.

Dačić je podsetio i na izjave crnogorskog predsednika Mila Đukanovića iz 1989. godine, da se "ponosi srpskim porijeklom i crnogorskom državnošću" i da je "dugo godina vlast plašila narod velikosrpskom hegemonijom da bi opstali na vlasti", i konstatovao da je Đukanović bio u pravu.

Ali ako vlast u Crnoj Gori promoviše antisrpstvo, to ne može da naiđe na aplauz u Beogradu, poručio je on.

Povod za Dačićevo obraćanje novinarima bilo je potpisivanje memoranduma o saradnji sa Institutom za nacionalnu i međunarodnu bezbednost, na čijem čelu je Darko Trifunović.

Dačić je objasnio da Ministarstvo spoljnih poslova želi da podstakne niz institucija i organizacija koje se bave naučnom delatnošću da pomognu u promociji državnih i nacionalnih interesa Srbije i zajedno se uključe u "ono što se u svetu zove meka diplomatija".

Kako je objasnio, postoje u svetu "dežurni kvazianalitičari", koji daju ocene o Srbiji, i "30 godina ne mogu da izađu iz klišea", a kao primer je naveo Danijela Servera.

"Zato treba stvoriti naučnu mrežu da bismo imali uravnoteženiji pristup problemima u regionu", rekao je Dačić, ukazujući da "i dalje našu situaciju komentarišu oni koji su plaćeni od strane albanskih, hrvatskih i muslimanskih lobija".

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво