Brnabić: Srbija prepoznata kao zemlja koja gleda u budućnost

Srbija je na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu prepoznata kao zemlja koja gleda u budućnost, politički, ekonomski i na svaki drugi način, poručila je premijerka Ana Brnabić. Brnabićeva kaže da se u Davosu predstavlja potpuno novo lice i novi potencijal Srbije.

Ana Brnabić, koja boravi u Davosu, pored niza sastanaka sa zvaničnicima i predstavnicima kompanija koje su, kaže, prisutne ili zainteresovane da čuju nešto više o Srbiji, učestovala je i na dva panela u okviru Foruma.

Premijerka je istakla da je na panelu, koji je bio neformalni sastanak lidera na temu tehnološke revolucije, Četvrte industrijske revolucije i razvoja, velika pažnja posvećena Srbiji i činjenici da je Svetski ekonomski forum odlučio da upravo u Srbiji otvori prvi regionalni centar na svetu za Četvrtu industrijsku revoluciju.

"Svi žele da čuju šta je Srbija sve uradila u poslednje tri-četiri godine u tehnološkom napretku, digitalizaciji, e-Upravi. Posebno mi je drago, i to treba da služi na čast svim građanima, što je Srbija prepoznata kao zemlja koja je hrabro krenula u digitalizaciju, što nije nešto što se uobičajeno vezuje za Srbiju", rekla je Brnabićeva.

Novo lice Srbije

Navela je da se u Davosu predstavlja potpuno novo lice i novi potencijal Srbije i da sada svi obraćaju pažnju na to.

"Srbija je pozvana da učestvuje na dva panela, kao zemlja koja gleda u budućnost. I to je osnovna poruka današnjeg dana, da je Srbija prepoznata kao zemlja koja gleda u budućnost, politički, ekonomski i na svaki drugi način, i na tome treba dalje da radimo", rekla je Brnabićeva.

Drugi panel, kako je prenela, odnosio se na inovacije i oblast zaštite životne sredine.

Tu je, kaže, imala priliku da se upozna sa značajnim ljudima, ali i da im uputi poziv da dođu da posete Srbiju i da pomognu da i Srbija, možda na efikasniji način, nastavi da rešava problem životne sredine, njene zaštite i unapređenja, što, primećuje, nije problem samo u Srbiji, već u celom svetu. 

Digitalizacijom do zdravije životne sredine 

Brnabićeva je istakla da je kao dobar primer toga kako vlade mogu direktno da utiču na zaštitu životne sredine navela uvođenje elektronske uprave i podatak da je Srbija, koja je krenula u uvođenje e-Uprave 2016. godine, od početka 2017. do danas, kako je navela, spasila 10.340 stabala od seče, zato što je štampala manje papira.

"Uštedeli smo oko 517 tona papira, zahvaljujući uvođenju elektronske uprave", podvukla je premijerka.

To je, kaže, bio podatak koji, kako je istakla, fascinira sve, i nešto čime je Srbija pokazala da brine o životnoj sredini.

"I da je uvođenje e-Uprave bilo fokusirano kako na pružanje bolje usluge građanima, tako i u značajnoj meri na zaštitu i unapređenje životne sredine", rekla je Brnabićeva.

Raste robna razmena sa Holandijom

Premijerka Srbije Ana Brnabić sastala se u Davosu s premijerom Holandije Markom Ruteom, s kojim je razgovarala o ekonomskoj saradnji dve zemlje, evropskom putu Srbije, ali i o inicijativi "mini Šengen".

Ana Brnabić je novinarima nakon razgovora kazala da je na sastanku zaključeno da je ekonomska razmena dve zemlje sve bolja i dodala da je krajem prošle godine suficit bio na strani Srbije i u robama i u uslugama.

"I posle sastanka koje sam ovde imala s nekim holandskim kompanijama, ja očekujem da će naša ekonomska saradnja nastaviti da jača", rekla je premijerka.

Prema njenim rečima, tema razgovora s Ruteom bila je i evropski put Srbije, ali i ostalih zemalja u regionu, dodajući da je na sastanku istakla da Vlada Srbije pruža punu podršku regionalnim partnerima, posebno Severnoj Makedoniji i Albaniji, za početak pregovora o pristupanju EU.

"Mislim da je to dobro za ceo region i to je ono što je bila jasna poruka sa našeg sastanka. Razumem sve probleme koje Holandija ima u tom smislu i njihove zadrške, ali je važno za region da svi napreduju", istakla je Ana Brnabić.

Dodala je da je premijer Holandije bio zainteresovan i za inicijativu "mini Šengen" i da ju je ocenio kao "dobru i zanimljivu".

"Zanimale su ga perspektive da se i drugi regionalni partneri priključe, što bi i mi, naravno, voleli, zato što mislimo da je bolje povezani, stabilniji i bliži region jedini odgovor na ekonomske izazove koje imamo", podvukla je srpska premijerka.

Navodi da je još jednom uputila poziv Ruteu da poseti Srbiju, što je, navela je, on potvrdio i istakao da se traži najbolji datum da do toga dođe do kraja ove godine.

Robna razmena između Srbije i Holandije za period od januara do novembra prošle godine iznosila je nešto više od 686 miliona evra, izvoz je iznosio oko 344 miliona evra, a uvoz oko 342 miliona evra.

Najveći doprinos povećanju srpskog izvoza u 2019. predstavlja izvoz putničkih brodova, trajekta, plovnih konstrukcija i voća.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво