Marineli: Srbija postaje sve važniji partner NATO-u

Srbija NATO-u postaje sve važniji partner i naši odnosi su bolji nego što se to čini običnom čoveku, rekao je u intervjuu za portal "Juropian Vestern Balkan" (EWB) brigadni general Čezare Marineli, šef Kancelarije NATO-a u Beogradu.

Marineli kaže da mu je ovo četvrta godina u Beogradu i da sa zadovoljstvom može reći da su odnosi između Srbije i NATO-a bolji nego što se to čini običnom čoveku.

"Srbija postaje sve važniji partner NATO-a. Drago mi je da možemo da sarađujemo i razmenjujemo iskustva kroz program Partnerstvo za mir, u kom je Srbija jedna od aktivnijih zemalja, usredsređena na mogućnosti za obuku i izgradnju kapaciteta", rekao je Marineli za EWB.

Trenutno, u skladu sa svojim potrebama i ambicijama, kao i spoljnom politikom, Srbija ima izbor od preko 1.600 različitih aktivnosti koje može raditi s NATO-om, rekao je Mrineli, dodajući da su Srbija i NATO vremenom razvili jako i praktično partnerstvo koje se zasniva na razumevanju da su susedi, a saradnja sa susedima na pitanjima bezbednosti čini sve građane sigurnijim.

Prema njegovom mišljenju, ključni događaji koji su obeležili saradnju između Srbije i NATO-a u 2019. bili su više zajedničkih aktivnosti koje su bile korisne za obe strane, poput posete nekoliko visokih zvaničnika NATO-a Beogradu ili toga da je, zahvaljujući Agenciji za podršku NATO-a i nabavku i njenom poverilačkom fondu, Tehnički remontni zavod u Kragujevcu dobio nove kapacitete.

NATO poštuje politiku vojne neutralnosti Srbije

Na pitanje da li bi opredeljenje Srbije da "proširi i unapredi saradnju sa Organizacijom Ugovora o kolektivnoj bezbednosti" (Taškentski ugovor postsovjetskih država), moglo da bude prepreka u odnosima između Srbije i NATO-a u budućnosti, Marineli je rekao da NATO ne vidi nikakve prepreke za obostrano korisnu saradnju i da konstantno ističe da u potpunosti poštuje politiku vojne neutralnosti Srbije.

Povodom vojne vežbe "Slovenski štit 2019" koju su Srbija i Ruska Federacija održale oktobru 2019. godine i njenog potencijalnog uticaja na odnose Srbije i NATO-a, on je podvukao da je izbor sistema naoružanja suvereno pravo svake zemlje, pa tako i Srbije.

"Svesni smo da je NATO i dalje kontroverzna tema u Srbiji", rekao je Marineli upitan o negativnoj percepciji NATO-a koja i dalje postoji u Srbiji prevashodno zbog bombardovanja 1999. godine i uloge koju je NATO igrao u ratovima u bivšoj Jugoslaviji, piše EWB.

"Sećanja na vazdušnu kampanju 1999. su i dalje bolna tačka mnogima, naročito onima koji su izgubili voljene osobe. Kampanja nikad nije bila usmerena protiv srpskog naroda. Njen cilj je bio da se zaštite civili u širem regionu. Svaki izgubljen nedužni život je tragedija, zbog čega mi duboko žalimo. Nikad ne smemo da zaboravimo prošlost, ali možemo da gledamo unapred. To je ono što NATO i Srbija rade kroz ovo partnerstvo, gledamo ka boljoj budućnosti", zaključio je šef Kancelarije NATO-a u Beogradu.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво