I dok jedni u EU pozdravljaju francuski predlog, drugi su zabrinuti

Evropska komisija početkom sledeće godine treba da predloži reformu politike proširenja, saopšteno je u Briselu posle sastanka Saveta ministara EU posvećenog ovoj temi. Uoči sastanka, Francuska je dostavila svoj predlog kako treba da se popravi taj proces, a šest zemalja članica zatražilo je nastavak proširenja na Zapadni Balkan bez daljeg uslovljavanja i odlaganja.

Posle neuspeha u oktobru, ministri EU potražili su izlaz iz blokade u koju je zapala politika proširenja. Francuska je iznela predlog: fazno, etapno pristupanje EU, uz strože uslove, ali i veće konkretne finansijske koristi još u fazi pristupanja.

Francuska ministarka kaže da se svi slažu kad je reč o evropskoj perspektivi Balkana – ali i potrebi da se proces popravi.

"Zatražićemo formalno od Evropske komisije da za januar 2020. godine predloži izmene pregovaračkog procesa da bi on bio efikasniji, jasniji i konkretniji. To je stav svih zemalja", rekla je Ameli de Monšalan, francuska ministarka za Evropu.

Ministarka spoljnih poslova Finske Tipi Tupurainen je rekla da se danas razgovaralo i o francuskom predlogu.

"Neke zemlje su ga pozdravile, a druge izrazile zabrinutost. Zajednički stav je da sačekamo početak rada nove Evropske komisije i njihov predlog kako popraviti metodologiju politike proširenja", rekla je Tipi Tupurainen.

Šest zemalja članica odgovara na inicijativu Francuske, nudeći neku vrstu kompromisa – u pismu u Evropskoj komisiji oni kažu da su spremni da se uključe u proces poboljšanja politike proširenja ako će to omogućiti da se postigne konsenzus o otvaranju pregovora sa Severnom Makedonijom i Albanijom u martu sledeće godine.

"Ovom pismu pridružile su se i mnoge druge zemlje članice koje prihvataju ideju reforme, ali misle da to ne može biti uslov za sledeće korake u proširenju", naveo je Aleksander Salenberg, ministar evropskih poslova Austrije.

Francuska ministarka kaže da tek treba videti da li će se nova metodologija odnositi i na Srbiju i Crnu Goru.

"Mislim da bi Srbija i Crna Gora mogle da budu deo novog metoda. To je odluka koja pripada njima, a zavisiće i od predloga Evropske komisije. Za sada je još rano za odluku o tome", rekla je Ameli de Monsalan.

Nova Evropska komisija od koje se očekuju predlozi trebalo bi da započne rad 1. decembra.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 08. мај 2024.
16° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара