Ambasador Španije: Mogućnost pogleda na pitanje KiM iz drugačije perspektive

Španski ambasador Raul Bartolome Molina kaže da to što će dijalogom Beograda i Prištine rukovoditi njegov sunarodnik Žozep Borelj ne znači automatsku podršku Srbiji, ali smatra da to što Borel dolazi iz zemlje koja ne priznaje tzv. nezavisnost Kosova pruža mogućnost pogleda na to pitanje iz drugačije perspektive.

"On će morati da uzme u obzir različite pozicije u EU po pitanju Kosova. Moraće da bude pažljiv. Ljudi misle da će, zato što je Španac, a znajući njegovu poziciju prema KiM, biti na srpskoj strani. Ali, to je pogrešno shvatanje", rekao je Molina u intervjuu za Tanjug.

Ipak, ističe da je takođe važna činjenica da Borelj ne dolazi iz zemlje koja je priznala Kosovo, jer daje mogućnost sagledavanja tog pitanja iz drugačije perspektive.

"To je nada za sve, za srpske, za tzv. kosovske vlasti, SAD, glavne aktere... Videćemo", naveo je Molina.

Ambasador Molina ne zna da li će šef evropske diplomatije imenovati specijalnog izaslanika za dijalog, ali podseća da je Borelj rekao da će Zapadni Balkan biti jedan od njegovih prioriteta i da će prvo ići u Prištinu da vidi šta se tamo dešava.

"U Beogradu je bio, Srbiju poznaje, dok na Kosovu nikad nije bio, niti zna kosovske lidere", kaže Molina i napominje da je reč o veoma iskusnom političaru.

Molina podseća da je stav Španije da ne priznaje Kosovo i da je to zvanična pozicija države, koja se ne menja sa promenama vlade.

"Mi podržavamo teritorijalni integritet Srbije i smatramo da je jednostrano proglašenje nezavisnosti tzv. kosovskih vlasti bilo nezakonito s gledišta međunarodnog prava", naveo je on.

Madrid podržava dijalog Beograda i Prištine 

Ipak, dodaje, Madrid podržava dijalog Beograda i Prištine kako bi se našlo rešenje koje bi koristilo ljudima na Kosovu.

"Šta god Srbija prihvati, mi ćemo prihvatiti. Želimo da se nastavi proces koji je zaustavljen uglavnom zbog taksi Prištine", navodi on.

Na pitanje o povećanom američkom angažmanu po pitanju normalizacije odnosa Beograda i Prištine, Molina kaže da je EU glavni učesnik, ali da su i SAD veoma važan akter.

Ipak, priznaje, Evropska unija sada, dok ne stupi nova Evropska komisija na dužnost, nije u stanju da igra važnu ulogu.

"Ali, to je samo trenutno, ovih nedelja. Čekamo novu Evropsku komisiju, novu vladu u Prištini i videćemo kako će se sve razvijati", kaže Molina.

Evropska unija nema poziciju o Kosovu 

Upitan da li će EU zadržati neutralno statusnu poziciju u pregovorima Beograda i Prištine ili će se približiti stavu Vašingtona koji traži priznanje Kosova u granicama u kojima je Zapad priznao kosovsku nezavinost, Molina kaže da Evropska unija nema poziciju o Kosovu, osim potrebe da promoviše dijalog i posreduje u njemu.

"Nema pozicije o Kosovu, jer pet članica EU ne priznaju Kosovo kao nezavisno. Jedna od njih je Španija. Dokle god te zemlje nastavljaju da ne priznaju Kosovo, neće biti promene u poziciji EU. Prema zakonu EU, to nije moguće, a uveravam vas da Španija neće promeniti svoju poziciju. Dok god ne postoji jedinstvo u EU o tom pitanju, ona neće promeniti tu poziciju", naglasio je Molina.

SAD, dodaje, ne mogu da vrše pritisak na EU po tom pitanju, oni pokušavaju da rade svoj posao, ali znaju kakva je situacija.

Nije fer menjati pravila tokom procesa proširenja 

Odluku EU da ne otvori pristupne pregovore sa Skopljem i Tiranom sada, što je loše primljeno u regionu Zapadnog Balkana, Molina ne smatra blokadom procesa proširenja, već odlaganjem do sledećeg samita u martu 2020. godine.

Ipak, napominje da je situacija drugačija sa zemljama koje su počele pregovore, kao što su Srbija i Crna Gora i onim koje to još nisu.

"Nije fer menjati neka pravila usred procesa proširenja. Ipak moraćemo da proučimo predloge, ako se uopšte pojave, jer trenutno nema nijednog formalnog", navodi on.

Odnosi Srbije i Španije izuzetni

Molina ističe da su bilateralni odnosi Španije i Srbije na političkom nivou izuzetni, dok na ekonomskom ima prostora za poboljšanje.

"Dve zemlje podržavaju jedna drugu, ne samo kada treba izbeći učlanjenje Prištine u međunarodne organizacije, već i u drugim pitanjima", rekao je on.

Ekonomski odnosi nisu toliko intenzivni kao politički, samo nekoliko španskih investicija ima u Srbiji, konstatuje on i poručuje da je unapređenje ekonomskih odnosa jedan od ciljeva njegovog mandata u Beogradu, koji je započeo u junu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
17° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара