General Makenzi: U Srebrenici nije bilo genocida

U Srebrenici nije počinjen genocid, jer onaj ko ima nameru da sprovede takav zločin pobije i sve žene, kako ne bi mogla da se nastavi prirodna reprodukcija stanovništva, izjavio je general Luis Makenzi.

General Luis Makenzi, koji je bio komandant sektora Sarajevo u okviru Unprofora 1992. godine, je na predavanju "Osvrt na srpsko-kanadske odnose i savezničke veze" na Filološkom fakultetu u Beogradu rekao da su zbog delovanja lobista i pi-ar agencija Srbi označeni kao jedini krivci u ratovima na prostoru bivše SFRJ.

Makenzi je podsetio na hrabrost i značajnu ulogu srpske vojske u Prvom svetskom ratu.

Zatim je studentima ispričao istorijat Mirovne misije UN, da bi potom dao svoje viđenje onoga što se dešavalo tokom njegovog boravka u BiH u koju je stigao 13. marta 1992. godine.

Podsetio je na ono što se zbivalo u Medačkom džepu, dopremanju humanitarne pomoći, o razlozima zbog kojih na vrhuncu karijere dao otkaz.

Poruka jednog generala jeste da "u ratovima treba da postoji i dobar lobi koji će braniti vaše interese, koji će biti vaša odbrana".

Posle Makenzijevog predavanja, dekan Filološkog fakulteta Ljiljana Marković i Brajan Malruni potpisali su sporazum o saradnji između Filološkog fakulteta i Instituta za javnu upravu Brajan Malruni.

Sporazum podrazumeva stipendiranje i razmenu studenata, razmenu profesora i zajednička istraživanja.

Sličan sporazum potpisan je i sa Medicinskim fakultetom.

Inače, Brajan Malruni bio je osamnaesti premijer Kanade, a sa suprugom Milicom Milom Pivnički sakupio je sredstva i izgradio institut.

Predavači na osnovnim studijama će biti, obećavaju osnivači, generalni sekretar UN, direktori MMF-a i Svetske banke

Pomoćnik ministra prosvete Bojan Tubić smatra da potpisan dokument mladima daje izuzetnu priliku da od vrhunskih stručnjaka uče ono što ih interesuje, te da će resorno Ministarstvo uvek podržati svaku dobru inicijativu.

Predavanje su organizovali Ministartsvo spoljnih poslova Republike Srbije i Ambasada Kanade u Srbiji u saradnji sa Filološkim fakultetom Univerziteta u Beogradu.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом