Stefanović za RTS: Teška borba da Kosovo ne uđe u Interpol

Od 15. do 18. oktobra u Čileu se održava Generalna skupština Interpola na kojoj će se raspravljati i o ponovnom zahtevu Kosova da postane član te policijske organizacije. Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, koji predvodi delegaciju Srbije, kaže za RTS da se policijska organizacije ne može zloupotrebljavati u političke svrhe.

Nebojša Stefanović je, gostujući u Dnevniku RTS-a, rekao da od prethodne Generalne skupštine Interpola predstavnici Srbije razgovaraju sa svima kako Kosovo ne bi postalo član te policijske organizacije.

"Želimo da ukažemo na policijske, političke i pravne razloge, od Rezolucije 1244 Ujedinjenih nacija, i podsećamo da je Interpol osnovan od strane UN i ne može da krši ta pravila", istakao je ministar policije.

Podseća da članica Interpola može biti država članica UN ili država posmatrač što, kako kaže, Kosovo svakako nije.

"Postoji pritisak velikih sila i ovo je jedan od setova aktivnosti naše zemlje. Sastao sam se sa mnogo ministara unutrašnjih poslova, objašnjavali smo poziciju Srbije, lobirali, koristili multilateralne susrete za to. Ne možete nešto što je čisto, jer KiM je deo Republike Srbije po Rezoluciji 1244, zloupotrebljavati i da se u policijskoj organizaciji bave politikom", napomenuo je Steafanović.

Jedan deo tima Srbije je, ističe, već u Čileu i zakazani su razgovori koji će biti "teški i neizvesni".

"Znali smo taktiku Prištine" 

Predstavnici Prištine su, kaže, ove godine imali drugačiju taktiku – manje su govorili o Interpolu u javnosti, delovalo je da nisu zainteresovani.

"Ja sam rekao da će biti i da će neko predložiti da se glasa i bio sam u pravu, znali smo šta im je taktika", istakao je ministar policije.

Govoreći o pauzi koja postoji između dva kruga glasanja, a koja je tokom prošlogodišnjeg glasanja bila presudna, Stefanović je objasnio da po pravilima Interpola postoji dvokružno glasanje.

"Prvi put je potrebna podrška dve trećine država, a ako se to ne dogodi, onda se glasa opet. Kad imate u prvom krugu glasanja da Kosovo nije primljeno, ukoliko u vreme pauze izađu iz sale, može da se desi da dođe do promene odnosa zemalja, i u tom trenutku može glasanje da ide u drugom smeru. Iako piše da je glasanje tajno, to se beleži elektronski i ko ima uvid, može da kaže kako je ko glasao", objasnio je ministar policije.

Srbija će se, kaže, boriti da ta pauza između dva glasanja ne pokvari ishod glasanja.

Kosovo je do sada četiri puta podnosilo zahtev za članstvo – 2010, 2015, 2017. i 2018. godine.

Interpol je 2017. godine usvojio rezoluciju po kojoj zemlje koje traže prijem moraju biti članice UN ili imati status posmatrača.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво