Uticaj povlačenja priznanja Kosova na pregovaračku poziciju Beograda

Šef diplomatije Ivica Dačić siguran je da će do kraja godine pet zemalja povući priznanje Kosova, što bi u ukupnom zbiru bilo 20 država koje su suspendovale svoju odluku. Šta to znači u kontekstu traženja rešenja za kosovsko pitanje i menja li pregovaračku poziciju Beograda?

Boje zemalja na karti sveta koje su priznale nezavisnost Kosova se menjaju.

"Mogu da kažem da će taj broj vrlo brzo pasti ispod polovine članova UN. Sa velikom sigurnošću da će pet zemalja najmanje suspendovati do kraja ove godine", rekao je šef srpske diplomatije Dačić.

Polovina članica Ujedinjenih nacija minus jedan staje u broj 96, dok je sada 99 zemalja priznalo Kosovo.

Osim povlačenja priznanja, cilj Srbije je i da oni koji Kosovo nisu priznali to ne učine.

Albanski premijer sa govornice u GS UN imao je drugačiji poziv.

"Draga Srbijo, nezavisno Kosovo je nepovratna realnost, prestanite da živite u poricanju", rekao je Edi Rama.

Da se kampanja Beograda ne sviđa zapadu govori i nedavno saopštenje Kvinte, ali i novog izaslanika SAD za Zapadni Balkan koji pozivaju da se obustavi lobiranje za povlačenje priznanja nezavisnosti Kosova.

"Činjenica da su uspeli da Amerikance i Evropljane angažuju na toj temi, recite Beogradu da prestane da nam smanjuje broj priznanja pa ćemo razgovarati o taksama, to govori da je dobra strategija, ali oni imaju snažno uporište na Zapadu", istakla je kolumnistkinja Ljiljana Smajlović.

Menja li to pregovaračku poziciju Srbije?

Minus zemalja na spisku koje Kosovo priznaju za Beograd je plus kada se glasa za članstvo u medjunarodnim organizacijama.

Tako zbog nedovoljnog broja glasova Priština dva puta nije mogla ni do dnevnog reda sednice Interpola, a prošle godine nije uspela da postane član. Zbog manjka podrške nije ušla u Unesko.

"Pre dve god kad je Surinam povukao priznanje to je više imalo simbolički značaj i psihološke efekte uticalo je na naše samoupozdanje, danas već posle 15 povlačenja i najava novih to ima ozbiljne političke posledice, ne samo po pregovore, nego i regionalnu stabilnost Balkana", smatra Dušan Proroković sa Fakulteta za diplomatiju i bezbednost.

Iako beogradski zvaničnici ponavljaju da nemaju iluziju da će najveći igrači u EU i SAD povući svoj stav o Kosovu, u pojedinim situacijama ti igrači povlačili su poteze u korist Beograda.

Tako je prilikom glasanja za prijem Kosova u Unesko 14 zemalja koje su ga priznale bilo ili uzdržano ili nije glasalo.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво