RTS u Njujorku: Sličnosti i razlike između EU i UN

Dopisnik RTS-a iz Brisela Dušan Gajić proveo je nekoliko dana u Njujorku tokom zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija i poslao izveštaj o tome kako izgleda taj događaj i po čemu se razlikuje od događaja u Evropskoj uniji.

Svake godine u ovo vreme slušamo vesti iz Njujorka koji tokom septembra postaje diplomatska i politička prestonica sveta. I o Srbiji se tamo vode važni razgovori uz učešće najviših državnih zvaničnika, ali i o gotovo svakoj drugoj važnoj svetskoj temi u ovom trenutku. 

Za nekog ko dolazi iz Evrope prvi utisak je da je sve što vidite nekako mnogo veće nego u Evropi, ne samo čuveni neboderi na Menhetnu, već zaista sve što vidite, od automobila do porcija u restoranu, pa do satelitskih vozila koje opslužuju novinare koji izveštavaju o UN.

Naravno i Generalna skupština je mnogo veći skup nego recimo samit Evropske unije. Skoro 200 zemalja šalje ovde svoje predsednike, ministre, premijere da razgovaraju sa drugima o svim temama važnim za njih i za svet u celini.

Kada tome dodamo sve bezbrojne prateće i ličnosti – od Harisona Forda do Bila Gejtsa – jasno je zašto je to najveći diplomatski forum na svetu.

Ove godine centralna tema je klima, Iran, ali i sporedni program obeležio je Generalnu skupštinu.

Činjenica je da su ovde sedeli i britanski premijer Boris Džonson i američki predsednik Donald Tramp kada su za obojicu stigle vesti bez predsedana.  

Vrhovni sud u Velike Britanije odlučio da je Boris Džonson prekršio zakon, a Kongres da će pokrenuti istragu koja može voditi do Trampove smene, tzv. impičmenta.

Sve to pred očima novinara njih nekoliko stotina.

Za kraj još jedno poređenje EU i UN. Generalna Skupština UN uvek pokazuje i koliko su nepomirljive neke razlike na svetu.

U Evropskoj uniji se svaki sastanak koliko god naporan i komplikovan završava dogovorom, kompromisom, štaviše, odlukama koje postaju pravila i zakoni koji važe na čitavoj teritoriji sa nekih 500 miliona stanovnika.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво