Pregovori sa EU – koliko smo prešli, a šta nas još čeka

Srbija bi na Međuvladinoj konferenciji u Briselu trebalo da otvori još jedno poglavlje u pristupnim pregovorima - devet, o finansijkim uslugama. Za deset godina pregovaranja sa Briselom, otvorili smo 16 poglavlja, dva smo odmah i zatvorili. Proširenje nije tema koja je popularna u Evropskoj uniji i postoji opasnost da se uđe u neku vrstu negativne dinamike pregovora, ocenjuje izveštač RTS-a iz Brisela.

Zeleno svetlo za poglavlje o finasijskim uslugama, potrošačima, pre svega, treba da donese bolju zaštitu.

"U pogledu usluga koje koriste, pored toga ova oblast je izuzetno važna za sve učesnike finansijskog sistema, od banaka osiguravajućih kompanija, društava, i korisnike usluga ne mislim samo na građane nego i na mala, srednja velika preduzeća odnosno uslove u kojima oni posluju", objašnjava ekonomista Mališa Đukić.

Dodatni impuls za Brisel, kaže predsednica Vlade, jeste i to što je Srbija uspela da se skine sa sive liste međunarodne organizacije za sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma FATF-a.

"Očekujem da se otvori poglavlje 9, tako da nastavljamo dalje. Videću s ministarkom Joksimović da stavimo u narednom periodu mnogo veći fokus na zatvaranje poglavlja, Srbija je blizu zatvaranja najmanje tri poglavlja, 17 otvorenih poglavlja i više od dva privremeno zatvorena. To je dosta dobar uspeh trenutno kada se Evropa suočava sa svojim internim problemima", kaže predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić.

Ekonomisti ne spekulišu za koliko bi poglavlje devet moglo i da se zatvori. Ali za finansijski sistem od njih pozitivna ocena i očekivanje poboljšanja .

"Niže kamatne stope uslovi kreditiranja koje će za sama preduzeća pojeftiniti njegova poslovanja učiniti ga konkurentnijim, omogućiti mu da izađe sa cenom koja je na tržištu atraktivna, konkurentnija", kaže Đukić.

Srbija je uglavnom otvarala dva poglavlja po jednom predsedavanju Evropske unije. Ako se na primer uporedimo sa Hrvatskom, pregovori sa Srbijom već traju koliko je ta susedna zemlja ukupno pregovarila sa Briselom. Za šest godina otvorili su i zatvorili sva pregovaračka poglavlja. 

"Ne bi se moglo reći da je Srbija ni na polovini pregovaračkog procesa. Očigledno je da proširenje nije tema koja je popularna, koja je na vrhu prioriteta unutar Evropske unije, naprotiv. Vidimo velike otpore sada u junu da se uopšte govori o pristupnim pregovorima sa Severnom Makedonijom i i Albanijom", navodi Dušan Gajić, izveštač RTS-a iz Brisela.

Za sada nema nagoveštaja da Komisija priprema izveštaje o uslovima za zatvaranje nekih od poglavlja. I ono, kao i otvaranje, zavisi od poglavlja koja se tiču vladavine prava.

"Postoji rizik da se uđe u neku vrstu negativne dinamike u pregovorima u kojima će se u Beogradu pozivati na nedostatak političke volje u Briselu i u nekim drugim prestonicama da se ide brže i značajnije u pregovorima, a u Briselu i ostatku Evrope će navoditi na nedostatak značajnih odlučnih refomi za spor napredak u evropskim integracijama koje u tom slučaju rizikuju da budu još sporije", kaže Gajić.

U međuvremenu, delegacija Evropske unije u Srbiji danima ne komentariše da li će sutra biti otovoreno poglavlje devet. Čekaju glasanje svih 27 zemalja članica.

Број коментара 16

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
5° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво