Produbiti saradnju Srbije i Norveške

Šefovi diplomatija Srbije i Norveške, Ivica Dačić i Ine Eriksen Sorajde, saglasili su se u Beogradu da se dijalogom između Beograda i Prištine jedino mogu rešiti otvorena pitanja i izrazili očekivanje da se dijalog otkočiti i nastavi.

Ivica Dačić je naveo da je interes Srbije da i dalje unapređuje bilateralne odnose sa Norveškom, kako na političkom, tako i u drugim oblastima, prvenstveno u ekonomiji.

Dodaje da je Norveška u samom vrhu po direktnim investicijama u srpsku privredu i jedan od najvećih donatora Srbiji i kazao da je za poslednjih petnaestak godina bilo više od 216 miliona evra razvojne pomoći od strane Norveške.

"Kada je reč o direktnim investicijama, Norveška je na drugom mestu sa milijardu i 360 miliona evra investicija u srpsku privredu", rekao je Dačić i dodao da bi iz tog razloga spoljnotrgovinska razmena mogla da bude veća od dostignutog obima prošle godine – 64 miliona evra.

"Učinićemo sve da podstaknemo dalju ekonomsku saradnju sa Norveškom", rekao je ministar i dodao da je saradnja sa tom zemljom dobra i u drugim oblastima poput odbrane, saradnje službi bezbednosti...

Dačić je dodao i da Norveška, iako nije članica EU, po svom pristupu i učešću u finansijama praktično čini jedan od stubova Unije i zahvalio je na podršci koju ta zemlja daje Srbiji u procesu evrointegracija.

Rešiti probleme, ne ostavljati ih budućim generacijama

Tokom sastanka, kako je naveo šef srpske diplomatije, ministarku je upoznao i sa problemom u dijalogu između Beograda i Prištine.

"Upoznao sam je i sa opredeljenjem Srbije da mirnim putem, kompromisom rešavamo sva otvorena pitanja u regionu. Mi te probleme želimo da rešavamo, a ne da ih ostavljamo budućim generacijama", rekao je Dačić.

Šef srpske diplomatije je naveo da iz tog razloga Srbija traži podršku međunarodnih organizacija da podrže dijalog i izvrše pritisak na Prištinu da ukine takse na robu iz centralne Srbije i BiH, kao i da ohrabre sve da prihvate kompromis.

"Mislimo i da je vrlo važno da sa Norveškom imamo i dobru saradnju na multilateralnom nivou i da sarađujemo u različitim organizacijama", rekao je Dačić i dodao da će se Srbija i Norveška međusobno podržavati prilikom određenih kandidatura koje imaju.

Kako je naveo, Srbija će podržati Norvešku da bude nestalna članica Saveta bezbednosti UN, a kada je reč o kandidaturi Srbije, ministar je rekao da je ona predviđena za 2034. godinu.

Norveška podržava reforme Vlade Srbije

Ine Eriksen Sorajde je istakla da je Srbija dugoročan prijatelj i važan partner Norveške, kao i da Norvežani i Srbi na sličan način razmišljaju.

"Voleli bismo da proširimo saradnju, kulturološki, ekonomski, ali naravno i na političkom nivou", rekla je Eriksen Sorajdeva i dodala da Norveška u potpunosti podržava reforme Vlade Srbije.

Kako je navela, tokom prethodne dve godine Norveška je udvostručila pomoć koju pruža regionu, jer vide potrebu da se podrže evropske integracije regiona, ali i da podstaknu da se reforme koje se sprovode u ovom trenutku nastave i u budućnosti.

"Dajemo punu podršku članstvu u EU, Norvežani ne žele trenutno da postanu članovi, ali smo integrisani na razne načine, kao i zbog toga što imamo pristup evropskom tržištu, koje je veće nego naše", rekla je norveška ministarka.

Navela je i da je sa Dačićem razgovarala i o situaciji i dijalogu Beograda i Prištine.

"Želim da se dijalog nastavi, jer je to jedini način da se reše sva pitanja. Danas ću kasnije otići u Prištinu i tamo ću pokrenuti sve ove teme i nadam se da čemo uskoro videti obnovu dijaloga", navela je Eriksen Sorajdeva.

Što se tiče bilateralne saradnje, kako je rekla norveška ministarka, njihova podrška reformskim procesima se odnosi i na kreiranje novih radnih mesta naročito za mlade ljude, regionalnu saradnju i vladavinu prava.

Kao nekadašnja ministarka odbrane Norveške, Eriksen Sorajdeva je navela da zna da sa Srbijom postoji odlična saradnja na vojnom planu, posebno medicinsko-vojnoj saradnji i medicinskoj saradnji na terenu.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 18. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи