Ko će naslediti Federiku Mogerini

Do početka jula trebalo bi da budu završeni pregovori oko raspodele ključnih pozicija u Evropskoj Uniji. Tenzije na liniji Berlin–Pariz oko izbora novog predsednika Evropske komisije se ne smiruju. Za Srbiju je ipak, zbog direktnog učešća u dijalogu Beograda i Prištine, najvažnije ko će na mestu visokog predstavnika za spoljnu politiku i bezbednost, zameniti Federiku Mogerini.

Baronesi Ketrin Ešton, pred kraj mandata šefice evropske diplomatije pripisivana je i titula ličnost godine. U njene diplomatske uspehe knjiže se pregovori sa Ukrajinom, Iranom, Briselski sporazum. Posle njene naslednice Federike Mogerini, čeka se ličnost koja će dijalogu Beograda i Prištine udahnuti život.

"Od te uloge će zavisiti budući dijalog koji nema alternativu, zavisiće tempo i sadržaj dijaloga u vreme kada situacija oko proširenja nije jasna, dakle potrebna je ličnost koja će to da vodi, bez obzira da li je u agendi ili nije", navodi Zoran Milivojević, diplomata.

Suzana Grubješić, generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji navodi da Ketrin Ešton tokom svog mandata imala veliku podršku i u ostatku Komisije i u kabinetu Angele Merkel.

"Tako da to vreme ne može da se uporedi sa vremenom koje je preuzela Federika Mogerini, koja nije postigla rezultate, a u politici se mere rezultati", objašnjava Grubješićeva. 

Od rezultata političkog nadgornjavanja nemačke kancelarke i francuskog predsednika zavisi ko će biti predsednik Evropske komisije. Ista imena su u igri i za šefa evropske diplomatije. Političke ambicije Mišela Barnijea prevazilaze ulogu pregovarača o Bregzitu. U igri je i hrvatski premijer.

"Ukoliko Evropska narodna partija čiji je član Plenković dobije mesto predsednika Komisije, teško da će moći da dobije i mesto visokog predstavnika za spoljnu politiku, a i Barnije dolazi iz ENP, i još je i Francuz, pa bi to možda bio kompromis između Nemačke i Francuske", navodi Duško Lopandić", navodi Grubješićeva.

Kompromisu Berlina i Pariza o šefu evropske diplomatije, možda je najbliži Holanđanin Frans Timermans. Pripada grupi socijalista i demokrata, koji su deo većine u Evropskom parlamentu. I po toj logici pretenduje na visoko mesto u budućoj evropskoj arhitekturi.

"On je jedino iznenađenje na ovim izborima jer je uspeo da njegova partija bude prva u Holandiji i to je bilo iznenađenje, tako da zato on dobro stoji", ocenjuje Duško Lopandić, bivši šef Misije Srbije pri EU.

Visoki predstavnik za spoljnu politiku i bezbednost jedna je od pet ključnih pozicija u Evropskoj uniji. Koplja se lome oko predsednika Evropske komisije. Sledi izbor predsednika Evropskog saveta, Centralne banke i Parlamenta.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
17° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се