Usvojene izmene i dopune Zakona o glavnom gradu

Skupština Srbije usvojila je izmene i dopune Zakona o glavnom gradu, kojima se omogućava decentralizacija grada, povećavaju nadležnosti opština i samim tim povećava kvalitet života građana.

Izmenama zakona o glavnom gradu uvode se dve zone u Beogradu - prigradska i gradska.

Gradsku zonu će činiti deset opštine - Vračar, Stari Grad, Savski venac, Voždovac, Zvezdara, Palilula, Rakovica, Čukarica, Novi Beograd i Zemun, a prigradsku Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot i Surčin.

Zakon će omogućiti da podela nadležnosti bude jasno uređena i stvoriće mogućnosti da grad Beograd ovim opštinama prenese veći broj poslova nego što je do sada bio slučaj.

Gradske opštine moći će da izdaju građevinske dozvole za objekte do 1.500 kvadrata, prigradske do 5.000 kvadrata. 

Legalizaciju će gradske moći da rade do 400 kvadrata, a prigradske do 3.000.

Prigradske opštine će moći da osnivaju javna preduzeća za obavljanje komunalne delatnosti.

Sada postoji mogućnost da se pojedini urbanistički planovi donose od strane gradskih opština, a prigradske dobijaju pravo da van plana generalne regulacije donose urbanističke planove za svoje područje uz prethodnu saglasnost Grada.

Prigradske opštine imaće uslužne centre

To je značajna novina koja će doprineti bržem razvoju prigradskih opština i boljem privlačenju investitora, a prigradske opštine će na taj način postati konkurentnije i interesantnije za investicije.

Pored toga, tu je i čitav niz novih ovlašćenja po pitanju poljoprivredne inspekcije, ovlašćenja u obrazovanju, sportu, kulturi, po pitanju podsticaja nataliteta, smanjenja rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama.

Zakonom se vrši i usaglašavanje sa čitavim nizom drugih resornih zakona, kao što su zakon o javnoj svojini, Zakon o planiranju i izgradnji, Zakon o lokalnoj samoupravi, Zakon o zaposlenima u autonomnim pokrajinama i lokalnoj samoupravi.

Sledeći korak koji treba da prati ovaj zakon je donošenje novog Statuta grada Beograda koji će dalje razraditi podelu nadležnosti i decentralizaciju grada.

Takođe, opštine, podotovo prigradske, treba da prave uslužne centre kako bi najveći deo posla građani mogli da obave u naseljima koji su deo te opštine.

Grad će moći da imenuje i razrešava direktore ustanova dečije zaštite, s obzirom na to da je njihov osnivač, kao i da utvrđuje mrežu tih ustanova.

Prema poslednjem popisu iz 2011. godine u Beogradu živi 23,09 odsto stanovnika Srbije.

Završeno prolećno zasedanje  

Izglasavanjem ovog zakona, uz intoniranje himne, završeno je prolećno zasedanje Skupštine Srbije. 

Tokom zasedanja bilo je šest sednica i jedna posebna na kojoj se raspravljalo o Kosovu i Metohiji, a na kojoj je izveštaj podneo predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Posebnoj sednici na kojoj je usvojen izveštaj o KiM prisustvovali su članovi vlade na čelu sa premijerkom Anom Brnabić.

Tokom prolećog zasedanja, između ostalog, usvojene su i izmene i dopune Krivičnog zakona kojima se uvodi doživotna kazna zatvora bez mogućnosti uslovnog otpusta za ubice i silovatelje trudnica, dece i nemoćnih lica.

Usvojeni su i zakoni o sprečavanju korupcije, o konverziji stambenih kredita indeksiranih u švajcarskim francima.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
4° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво