Skupština nije usvojila Čankove predloge o Vojvodini

Skupština Srbije nije usvojila Predlog zakona o finansiranju Vojvodine i Predlog rezolucije o Vojvodini koju su podneli poslanici Lige socijaldemokrata Vojvodine. Nenad Čanak rekao da je očekivao da će se voditi ozbiljnija diskusija. Poslanici vladajuće većine smatraju da se na taj način urušava finansijski sistem zemlje. Poslanici SRS-a predložili su brisanje svakog člana.

Za zakon o finansiranju Vojvodine je glasalo ukupno osam poslanika iz LSV, SVM i poslanik stranke Pravde i pomirenja Jahja Fehratović, a protiv je bilo 121.

Za rezoluciju je glasalo njih četiri - troje iz LSV i Jahja Fehratović, a protiv je bilo 129. 

Poslanici vladajuće većine ranije su rekli da Predlog zakona o finansiranju Vojvodine urušava finansijski sistem zemlje, poslanici SRS naveli da su protiv autonomije, dok je SVM jedini najavio podršku zakonu o finansiranju Vojvodine jer, kako su rekli, ne mogu da glasaju protiv Vojvodine. 

Poslanica Srpske radikalne stranke Vjerica Radeta predložila je brisanje svakog člana, rekavši da je to odnos radikala prema zakonu.

"Tvrdimo da ovakav zakon ne bi mogao da se uklopi u pravni sistem Srbije. Mi u SRS-u mislimo da bi bilo potpuno suvišno donositi bilo kakav zakon, jer je finansiranje Vojvodine definisano Ustavom, a ovi predlozi (lidera LSV-a) Nenada Čanka su suprotini Ustavu", rekla je Radeta.

Ona je navela da su radikali protiv autonomije Vojvodine i dodala da se oni zalažu za auotnomiju lokalnih samouprava.

"Ovo što je ponuđeno prelazi autonomiju i jako je politički opasno, zato mislimo da o tome nije ni trebalo da se raspravlja, mada nije loše da se čuje kakvih sve glasova po Srbiji ima. Ja predlažem da se briše član jedan, a ostale kolege će predložiti brisanje svih drugih članova", rekla je Radeta.

Ona je dodala da su radikali i protiv Predloga rezolucije o Vojvodini.

Poslanik SNS-a Dragan Šormaz ponovio je da su naprednjaci protiv predloženog rešenja o finansiranju Vojvodine i istakao da Srbiji u ovom trenutku nije potreban srednji nivo vlasti (autonomna pokrajina).

On je dodao da su, međutm, stečena prava stečena prava, tako da stečeni nivo autonomije u Vojvodini treba da se čuva.

Ipak, "ako neko želi da vrati Poresku upravu, pa da se vrati carinska uprava, ne daj bože vojska, onda dolazimo do toga da imamo državu u državi", rekao je Šormaz koji se osvrnuo i na uređenje kroz istoriju za vreme Kraljevine SHS, podsetivši da je Smederevo bilo zajedno s Novim Sadom u okviru jedne banovine.

"To je drugačiji vid regionalizacije. Imam ispred sebe službeni list Demokratske Federativne Jugoslavije - odluka Nacionalnog komiteta ožujka meseca 1945, kojom se zabranjuje kolonostima povratak u svoje domove (Srbima na KiM), što je jedna od prvih odluka Komunističke partije od kada je preuzela vlast", kazao je Šromaz.

Na kraju je, dodao je, 1974. godine donet Ustav koji je stvorio tri države na teritoriji Srbije.

"Da nam se sve to nije izdogađalo, da nismo bili slabi, ne bismo danas imali problem ni s Kosovom. Komunisti su od Kosova pravili državu odmah posle 1945. godine svidelo se to nekom ili ne. Mi sada moramo da snosimo posledice i da se borimo za 'majku Srbiju', da je vratimo tamo gde joj je mesto, da je stvorimo snažnom i jakom, ali sigurno ne u ožujku mesecu", rekao je Šormaz.

Polemika Šormaza i Čanka 

Predsednik LSV-a Nenad Čanak ukazao je Šormazu da u Skupštini nije u toku rasprava o tome šta su komunisti pravili od Kosova", na koji način je bila uređena Kraljevina Jugoslavija, nego je Predlog zakona kojim, kako kaže, treba da se zaokruži Ustav.

"Nije u pitanju proširivanje nego donošenje zakona po Ustavu. To je bila obaveza još pre deset godina", rekao je Čanak.

Kaže da nije razumeo zašto je Šormaz pominjao vojsku i carinu, jer se to ne pominje u predloženom zakonu i može, dodaje, dovesti građane u dilemu da postoji veza između predloga zakona o finansiranju Vojvodine i vojske i carine.

Šormaz je odgovorio da nije rekao da su oni to tražili, već da je rekao "ne daj bože da to neko traži".

"Ali, ako tražite poresku upravu, sudove, neće biti daleko dan kada će se neko setiti da traži carinu i vojsku", rekao je Šormaz.  

Čanak: Očekivao sam ozbiljniju raspravu

Predsednik LSV-a Nenad Čanak izjavio je da na glasanju o Predlogu zakona o finansiranju Vojvodine i Predlogu o rezoluciji o Vojvodini u skupštini Srbije "ne očekuje ništa".

Čanak je novinarima u parlamentu rekao da mu je jasno da predlozi neće dobiti većinu, ali smatra da će za kasniju analizu biti važno videti ko će ih podržati.

Dodao je da je očekivao da će se voditi ozbiljnija diskusija, mada su, kako kaže, mnoga pitanja bila dotaknuta u trodnevnoj raspravi.

"Očekivali smo mnogo više amandmana i intervencija. Ne postoji politička volja da se ovakav zakon usvoji, što je zbunjujuće, jer Srbija time pokazuje da ne želi da zaokruži ustavno-pravni sistem koji 'visi u vazduhu'. Rok za donošenje zakona o finansiranju Vojvodine istekao je 31. decembra 2008. godine", rekao je Čanak.

On je dodao da se "nedovršeni ustavni sistem" vidi i na drugim mestima i da se često kao argument uzima preambula Ustava Srbije koja se tiče Kosova.

"Jasno je da je Ustav bio i jeste jedan provizorijum koji ne služi na čast ovoj zemlji, baš zato nije do kraja završen da bi se mogao proizvoljno tumačiti", rekao je Čanak i poručio da će LSV nastaviti borbu za autonomiju Vojvodine.

Prema njegovim rečima, rasprava je pokazala da ne postoje argumetni zašto se toliko beži od te teme. 

Naveo je i da je vlast napravila dobar presedan, jer je ovu tačku stavila na dnevni red. 

Poslanička pitanja 

U delu sednice predviđene za poslanička pitanja, šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj postavio je pitanje ministru unutrašnjih poslova Nebojši Stefanoviću da li zna da "potpredsednik Vlade Rasim Ljajić kriminalnim radnjama kupuje celi Novi Pazar".

Šešelj je u danu kada se u parlamentu postavljaju poslanička pitanja rekao da je, između ostalog, ugostiteljsko preduzeće "Lipa" iz Novog Pazara čim je, kako kaže, Ljajić došao na vlast, prodato za 1,2 miliona evra, a u svom sastavu ima na desetine objekata.

"Bačevac, piši", obratio se Šešelj iz klupe poslaniku Ljajićeve Socijaldemokratske partije Srbije (SDPS) Muameru Bačevcu. On je rekao da je ministar Nebojša Stefanović lično odgovoran ako ne zna za sve to što se dešava u Novom Pazaru.

"Što se tiče ovih budalaština od (Vojislava) Šešelja, na njih više nemam nikakav komentar", odgovorio mu je Bačevac u parlamentu. 

Poslanik SNS-a Aleksandar Marković upitao je Ministarstvo unutrašnjih poslova da li će biti procesuirani organizatori i inspiratori događaja ispred zgrade RTS-a.

"Mislim da je jako važno da (lideri opozicije Dragan) Đilas, (Boško) Obradović i ostali odgovaraju zbog svog licemerja ali i kukavičluka. Oni su na najgori način iskoristili mlade ljude za svoje političke cijeve, nagovorili ih da upadnu u zgrad RTS, nahuškali ih da se sukobljavaju s policijom, neki od njih su uhpašeni, a onaj ko je najodgovorniji za to je u maniru najgore kukavice pobegao iz zemlje", rekao je Marković. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи