Han: Ulaganja Kine – potencijalni izvor nestabilnosti

Evropski komesar za proširenje Johanes Han u intervjuu za "Fajnenšel tajms" kaže da je Brisel potcenio uticaj Kine na Balkanu. Ističe da je zabrinut zbog kredita koje balkanske zemlje uzimaju iz Pekinga.

Johanes Han je istakao da neke balkanske države uzimaju velike kredite iz Kine za infrastrukturne projekte što, kako tvrdi, povećava rizik za dugoročniju štetu u njihovim slabim ekonomijama.

"Kina nikada nije vodila računa o tome da li je zemlja sposobna da plati svoje zajmove. Ako ne može da plati, postoje pritisci da se projekti prebace u kinesko vlasništvo", naveo je Han.

Dodao je da evropejci možda nisu najbrži, možda zahtevaju više od drugih, ali su najpošteniji partneri na kraju.

Han je u intervjuu za Fajnenšel tajms naveo zabrinutost zbog uticaja Pekinga koji bi mogao predstavljati dodatni izvor nestabilnosti, prenosi MIA.

"Možda smo precenili Rusiju, a potcenili Kinu, a obema treba da damo adekvatno mesto", poručio je Han.

Britanski list piše da Kina u poslednje vreme znatno investira na Balkanu u okviru platforme "16+1" u kome je uključeno i 11 zemalja članica EU i pet država koje nisu članice – Severna Makedonija, Albanija, BiH, Crna Gora i Srbija.

Prema podacima Centra za strateške međunarodne studije, više od polovine od ukupno 9,4 milijarde dolara koji su uložene u 16 zemalja u 2016. i 2017. namenjene su zemljama koje nisu članice Unije.

Han je naveo da su Češka i Poljska postale pažljivije kada je reč o kineskim investicijama, nakon optužbi SAD za špijunažu kineske kompanije "Huavej".

Han je, komentarišući politiku na Balkanu, rekao da očekuje da će Prespanski sporazum koji je nedavno potpisan između Grčke i Severne Makedonije proizvesti domino efekat u celom regionu.

Број коментара 25

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
25° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи