Dačić: Svedoci smo opasnog prekrajanja istorije

Svedoci smo novog, sve jačeg i vrlo opasnog prekrajanja istorije, izjavio je ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i istakao da u regionu i danas, 70 godina posle Drugog svetskog rata, postoje mržnja i revizionizam.

Ivica Dačić je, na otvaranju međunarodne konferencije "Stradanje Srba, Jevreja, Roma i ostalih na teritoriji bivše Jugoslavije", rekao da revizionizam dobija na intenzitetu u našem regionu i da u nekim zemljama već predstavlja trend, gotovo svakodnevnu pojavu.

Dačić je, međutim, rekao da osude pokušaja revizionizma i opravdavanja zločina ne važe samo za neke druge, već i za nas.

"Oni koji su i kod nas vršili zločine za vreme Drugog svetskog rata i pomagali u vršenju Holokausta i genocida ne smeju biti rehabilitovani, jer su bili ratni zločinci", istakao je Dačić.

Dodao je da je Srbija zemlja koja je najviše propatila u ovom regionu i da nema pravo da na takav način vrši reviziju istorije.

"To ne izjednačava zločine koji su ovde počinjeni sa zločinima u Hrvatskoj, ali ne mogu da ne reagujem sa istim ogorčenjem", naveo je Dačić. 

Napomenuo je da će uvek biti pokušaja revizije istorije i opravdavanja zločina, ali da to nikada nije bilo ni u jednoj zemlji zvanična politika, a da postoji opasnost da u nekim zemljama u našem regionu dobije takve konotacije.

"Svedoci smo da godinama unazad imate pothranjivanje takve državne politike što stvara osećaj mržnje i u aktuelnom vremenu. Zato mi ne treba da se takmičimo sa njima i kažemo da su njihovi zločinci ipak bili gori. To su bili monstrumi, i jedni i drugi", naglasio je Dačić.

Istakao je da su Srbi, Jevreji i Romi u Jasenovcu bili podvrgnuti sistematskom uništenju od strane ustaškog režima NDH i da se zbog svih nedužnih žrtava ne sme dozvoliti nasilno i perfidno menjanje pogleda na prošlost i istorijske činjenice, jer se tako relativizuju i negiraju stradanja celih naroda.

"Posebno je alarmantno ako pokušaji negiranja zločina i prekrajanja istorije dobijaju indirektnu ili direktnu zvaničnu podršku, uključujući i pokušaj rehabilitacije zločinačkih režima, kao što je bio NDH", naglasio je ministar.

Navodeći da i danas postoji opasnost od oživljavanja i legitimizacije ideologije i političkih mišljenja koja su dovela do takvih strahota, Dačić je rekao i da reinterpretacije događaja iz perioda Drugog svetskog rata ponavljanjem postaju deo javnog govora i pokušaja opravdavanja zločina.

"Naša dužnost je da se protiv te prakse borimo, a naš zadatak da štitimo i negujemo kulturu sećanja kako se takva mračna poglavlja ne bi nikada ponovila", istakao je Dačić.

Ukazao je da Srbija podržava aktivnosti kojima se čuva sećanje na žrtve Holokausta i genocida kroz obrazovni program, ali i proces vraćanja imovine žrtvama i podsetio da je usvojen i važan zakon kojim je to regulisano.

Dačić je naveo da nečuveni karakter zločina počinjenih nad Srbima, Jevrejima i Romima zahteva od javnosti da ostane posvećena sećanju i odavanju počasti žrtvama, iznošenju stravične istine i suprotstavljanju onima koji je iskrivljuju ili poriču.

U uvodnom delu konferencije govorio je i direktor Muzeja žrtava genocida Veljko Đurić Mišina, koji je upitao ko brani Srbiji da na Starom sajmištu, mestu nemačkog koncentracionog logora, izgradi memorijalni kompleks u kojem bi Srbi, Jevreji i Romi mogli da ispričaju svoja stradanja.

"Zašto u Donjoj Gradini nema nikakve muzejske postavke?", upitao je Mišina.

Ocenio je i da u Hrvatskoj postoji revizionizam i da današnja tumačenja logora Jasenovac mogu da se okarakterišu i kao cinizam, poput reči da je peć služila da se Srbi zagreju. 

Dekan Fakulteta za poslovne studije i pravo Univerziteta Union Milan Radosavljević kaže da se u čitavoj Evropi i svetu u poslednjim decenijama vodi borba za ponovnom interpretacijom istorije i da taj proces nije slučajno povezan sa jačanjem nacionalizma, populizma i retorike koja sadrži nacističke elemente.

"Istorija mora da nas nauči greškama koje smo pravili da ih ne bismo ponovili. Prošlost se ne može promeniti, ali se iz nje može naučiti", zaključio je Radosavljević.

"Ideja o promena imena RS nema nikakve šanse"

Ministar Dačić izjavio je i da inicijativa SDA o promeni imena Republike Srpske ne može da uspe, jer je u suprotnosti sa Ustavom BiH, koji je propisan Dejtonskim sporazumom, i ocenio da je to nastavak destruktivne i antisrpske politike.

"Čudi me da ne traže da i Srbija promeni ime", rekao je Dačić novinarima u Beogradu.

Dačić je ukazao da je Dejtonski sporazum međunarodno važeći dokument i da promena imena Srpske apsolutno nije tema o kojoj može da se raspravlja.

"Potrebna je promena Ustava, a nema ničega bez saglasnosti sva tri naroda i dva entiteta", rekao je Dačić.

Istakao je da takve ideje služe u propagandne svrhe i za destabilizaciju BiH.

"Ovo je nastavak destruktivne politike i od toga neće biti ništa", rekao je Dačić.

Upitan da li veruje da mogu da odustanu od podnošenja inicijative, Dačić je rekao da ne zna da li će ta ideja uopšte biti na bilo koji način institucionalizovana, ali je istakao da nema šanse za uspeh.

"To udara direktno u Ustav koji je propisan 'Dejtonom', tako da to samo govori o tome da je to postao vladajući trend kod nekih naroda, a to je antisrpska politika i da misle da tako dobijaju neke političke poene", rekao je Dačić. 

Dodao da Srbija želi upravo suprotno – stabilnu i mirnu BiH i prosperitetnu RS koja će imati najbolje veze sa Srbijom.

Dačić o slučaju Penava: Vrtimo se u začarnom krugu

Koliko još godina treba da prođe da Srbi, Hrvati i Bošnjaci probaju da se dogovore o tome kako će da nastaviti dalje, upitao je Dačić komentarišući objavljivanje snimka dece srpske nacionalnosti u Vukovaru koja nisu ustala prilikom intoniranja hrvatske himne.

Taj snimak je na službenim stranicama Grada Vukovara objavio gradonačelnik, HDZ-ovac, Ivan Penava i iskoristio ga kao "dokaz" da je taj grad u "epicentru puzeće velikosrpske agresije".

"Vukovar je grad u kojem je živeo veliki broj Srba, a Penava je čovek koji je takođe izabran glasovima Srba. Postavlja se pitanje koliko još godina treba da prođe da Srbi, Hrvati i Bošnjaci probamo da napravimo neki dogovor oko toga kako ćemo dalje", rekao je Dačić.

Naveo je da u celom svetu postoje ratovi posle kojih nekadašnje zaraćene strane postaju prijatelji i rade u interesu svojih naroda.

"Nemačka i Francuska su se borile pa su napravile posle Drugog svetskog rata Evropsku zajednicu za čelik iz ekonomskih interesa, a kod nas prođe 20 godina dok se ubeđujemo ko kome više treba da se izvini", poručio je Dačić.

Ocenio je da je to suludo i da se zato vrtimo ukrug.

"Mi predlažemo da izađemo iz kruga i da idemo dalje. Ko je vršio zločine neka odgovara, a mi drugi treba da živimo normalan život", zaključio je Dačić.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво