Završena rasprava o poverenju Vladi

Posle 15 sati rada poslanici okončali raspravu o poverenju Vladi Srbije, ali se glasanju nije pristupilo zbog nedostatka kvoruma. U sali je registrovano 123 poslanika, od 126 koliko je bilo potrebno za punovažno odlučivanje. Predsednica parlamenta rekla da će naknadno odrediti datum za glasanje. Skupština u subotu nastavlja rad.

Poslanici Skupštine Srbije nisu se izjasnili o nepoverenju Vladi Srbije jer nije bilo kvoruma za odlučivanje o inicijativi koju je podržalo 86 poslanika opozicije.

Pola sata iza ponoći, prilikom provere kvoruma za odlučivanje, prijavilo se samo 123 poslanika, od potrebnih 126, iako su u sali bili prisutni i poslanici koji su i tražili glasanje o nepoverenju Vladi.

Predsednik Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović rekla je da će Skupština nastaviti sa radom u subotu 20. decembra u 10 sati, a da će naknadno odlučiti kada će se poslanici izjašnjavati o poverenju Vladi.

Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović zakazala je raspravu o poverenju Vladi na zahtev grupe poslanika Srpske radikalne stranke, Demokratske stranke Srbije i Nove Srbije. Zahtev je podržala i Srpska napredna stranka.

Inače, rasprava o Kosovu i Metohiji dominirala je u debati, a ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić odgovarao je na kritike opozicije da diplomatija vodi nedemokratsku politiku prema Kosmetu i da Vlada ne razume suštinu predmeta rasprave.

Jeremić je tokom popodnevne debate ocenio da u parlamentu ne postoji suštinska konfrontacija u vezi sa pitanjem Kosva i Metohije i da ne veruje da u njemu ima snažnih podržavalaca urušavanja ustavnog poretka".

Ministar je istakao da je na pitanju Kosova potrebno državno jedinstvo, a da je Vlada ta koja treba da kreira politiku.

Od vas očekujemo podršku i ne tražimo razumevanje ni za jedno drugo pitanje, sem za Kosovo i Meothiju", rekao je Jeremić i odbacio optužbe da je vlada iz UN preselila pitanje Kosova u Brisel.

Jeremić je, komentarišući kritike u vezi sa otkazivanjem gostoprimstva ambasadorima Makedonije i Crne Gore, rekao da je priznanje nezavisnosti Kosova od te dve države u datom trenutku Srbiji naneta najveća moguća šteta.

Priznanje Crne Gore i Makeodnije došlo je u vrlo ozbiljnom trenutku, kada je Srbija odnela pobedu na glasanju u Generalnoj skupstini i, da nismo reagovali, poslali bismo poruku da je svako ko hoće da prizna Kosovo dobrodošao".

Debatu je obeležio i verbalni duel lidera LSV-a Nenada Čanka i šefa poslaničke grupe Nove Srbije Velimira Ilića, koji je obilovao međusobnim optužbama.

Samardžić: Euleks dovoljan razlog za nepoverenje Vladi

Poslaničke grupe DSS, NS i SRS, koje zajedno imaju 87 poslanika, kao razloge za nepoverenje navele su "spremnost Vlade i najviših državnih zvaničnika da dopuste uspostavljanje misije Euleks na Kosovu i Metohiji".

Poslanik Demokratske stranke Srbije i bivši ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić najčešće se javljao za reč i replicirao ministrima koji su ukazivali da Srbija nije odustala od očuvanja Kosova.

Slobodan Samardžić je rekao da nije u redu to što ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić traži pomoć i poziva na jedinstvo u borbi za očuvanje Kosova i Metohije "sada kada je sve već završeno".

Bivši ministar za Kosovo i Metohiju je ponovio da će plan o šest tačaka poslužiti zapadnim silama da uvedu Srbiju u poslednju fazu priznavanja Kosova kao nezavisne države, kroz zahtev za ostvarivanje dobrosusedskih odnosa i u zamenu za neke pogodnosti za srpsko stanovništvo.

Prema njegovim rečima, politika Vlade prema Kosovu i Metohiji i prihvatanje misije Euleks nije jedini, ali je dovoljan razlog da joj se izglasa nepoverenje u parlamentu.

Samardžić je kritikovao zahtev Vlade Srbije da Euleks bude statusno neutralna jer "nema pravo da uputi zahtev koji bi značio odricanje od garancija suverenosti koje pružaju Ujedinjene nacije".

Poslanici DSS-a su zatražili da se na sajtu Ministarstva spoljnih poslova objavi izveštaj generalnog sekretara Ban Ki Muna i Predsedničko saopštenje Saveta bezbednosti UN.

Poslanici su usvojili predlog opozicije da se rasprava o poverenju Vladi produži na deset časova.

Napadi opozicije zbog politike prema Kosovu

Šef poslaničke grupe Nove Srbije Velimir Ilić  izjavio je tokom  rasprave da Vlada Srbije ne zaslužuje poverenje jer nije ispunila nijedno obećanje koje je dala kada je formirana, već je nastavila da obmanjuje građane.

Ilić je ocenio da Vlada i predsednik Srbije krše Ustav i da ne poštuju odluke koje donosi Skupština Srbije, a posebno rezolucije o Kosovu i Metohiji.

Predstavnik Srpske radikalne stranke Ljubomir Kragović rekao je, da vladi treba izglasati nepoverenje zbog njene politike prema Kosovu i Metohiji, koja je, "politika dodvoravanja, popuštanja i slugarstva".

"Vi ste prebacili loptu sa terena misije UN na teren misije EU. Za EU je Kosovo nezavisna država i tačka", smatra Kragović.

Šef poslaničke grupe "Napred Srbijo" Tomislav Nikolić izjavio je da će poslanici te grupe glasati za nepoverenje Vladi "jer razloga za to dovoljno ima u situaciji u Srbiji, kao i u samoj vladi".

Nikolić je rekao da poslanička grupa "Napred Srbijo" nije pozvana da se pridruži inicijativi za izglasavanje nepoverenja, inače bi taj zahtev dopunili i proširili i na druga životna pitanja važna za Srbiju, a ne samo o Euleksu.

"Euleks će potuno da opkoli Kosovo, a Srbija više neće moći da razmišlja o njemu kao o svojoj teritoriji", ocenio je Nikolić.

Predsednik SNS je uporozio da se sa Ruskom Federacijom "ne sme igrati kada je u pitanju energetski sporazum", i pozvao vladu "da sarađuje sa Rusijom i da Srbiji omogući da se razvija i preživi".

Podrška Vladi 

Balint Pastor iz Saveza vojvođanskih Mađara je najavio da će poslanici stranaka manjina nastaviti da podržavaju kabinet Mirka Cvetkovića, ali je i naveo šta sve te stranke očekuju od Vlade Srbije.

"Očekujemo da Vlada nastavi da još energičnije radi na približavanju EU i usvajanju evropskih vrednosti, da se nastavi učvršćivanje autonomije Vojvodine, kao i da se prošire prava i slobode nacionalnih manjina", naveo je Pastor. 

Poslanik Demohrišćanske stranke Srbije Vladan Batić izjavio je da ta stranka neće glasati za inicijativu opozicije "jer bi to značilo vraćanje Srbije unazad".

Šef poslaničke grupe Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović izjavio je da ta stranka neće glasati za nepoverenje vladi, što je inicijativa dela opozicije.

"Ne možemo da podržimo inicijativu DSS i SRS, kao i SNS, ne zbog toga što imamo razumevanje za rezultate vaše politike, već zato što mislimo da nam je potrebna i jedna i druga strana parlamenta kako bi zemlja izašla iz problema sa kojima se suočava", poručio je Jovanović.

Jovanović je izrazio sumnju u evropsku opredeljenost Vlade Srbije, navodeći da je samo sedam evropskih zakona prošlo kroz parlament.

Lider LDP-a je ponovo zatražio i da se prekinu pregovori o energetskom sporazumu sa Rusijom.

Postupak u slučaju nepoverenja

Poslovnikom o radu predviđeno je da se predlog o izglasavanju nepoverenja Vladi podnosi predsedniku Narodne skupštine u pisanom obliku, uz razloge zbog kojih se predlaže izglasavanje nepoverenja.

Predsednik Skupštine ovaj predlog odmah dostavlja predsedniku Vlade i narodnim poslanicima.

Posle okončanja rasprave pristupa se glasanju o predlogu, a da bi Vladi bilo uskraćeno poverenje potrebni su glasovi više od polovine narodnih poslanika.

Ukoliko parlament izglasa nepoverenje Vladi, predsednik Republike je dužan da pokrene postupak za izbor nove Vlade. Ako Skupština ne izabere novu Vladu u roku od 30 dana od izglasavanja nepoverenja, predsednik Srbije je dužan da raspusti parlament i raspiše izbore.

Ako Vladi ne bude izglasano nepoverenje, potpisnici predloga ne mogu podneti novi takav predlog u narednih 180 dana, precizirano je u Ustavu.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 07. мај 2024.
20° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара