Vučić: Odluka o kvotama za čelik od vitalnog interesa za Srbiju

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ističe da je sa ambasadorima EU razgovarao o evropskom putu Srbije, Kosovu i Metohiji i situaciji u regionu. Napominje da su kvote za izvoz čelika o kojima sutra odlučuje EU od vitalnog interesa za Srbiju. Šef delegacije EU Sem Fabrici je rekao da će Unija nastaviti da posreduje u dijalogu Beograda i Prištine u nadi da će se postići održiv sveobuhvatni sporazum.

Aleksandar Vučić je na konferenciji za medije rekao da je EU sutra odlučuje o kvotama za čelik, što je za Srbiju, kaže, od vitalnog interesa.

"Za nas je to od ogromnog značaja i zamolio bih ih da izađu u susret Srbiji", napomenuo je predsednik na konferenciji nakon sastanka sa ambasadorima zemalja EU i šefa delegacije EU u Srbiji Sema Fabricija.

Predsednik napominje da su kvote za čelik od ključnog značaja za Srbiju jer bi za nas, kaže, bilo katastrofalno da kineski investitor ode iz Železare.

"Nadamo se da će razumeti našu molbu. Ne znam da li znaju šta bi za nas značio odlazak kineskog investitora. Očekujem da će odluka biti pozitivna. To su odnosi koji se tiče EU i Kine, ali mi molimo da budu uvaženi interesi naše zemlje jer je naša ekonomija krhka", naveo je Vučić.

Predsednik je dodao da je EU najznačajniji spoljnotrgovinski partner sa kojim imamo oko 67 odsto trgovinske razmene.

Prema njegovim rečima, najveći deo investicija dobijamo iz EU.

Vučić je rekao da je Srbija spremna da nastavi dijalog sa Prištinom kada ukine anticivilizacijske takse.

"To nije politički popularno, ali sam rekao da smo spremni da dijalog nastavimo i da dođemo do rešenja. Nisam optimista, ali sam rekao da ću vreme i energiju nastaviti da ulažem u rešavanju tog problema jer bi to bilo za bolju budućnost naše zemlje", istakao je predsednik.

"Treba nam nova živost na putu ka EU" 

Razgovaralo se, dodaje, o vladavini prava i onome što Srbija treba da uradi kako bi poboljšala borbu protiv korupcije, kriminala, slobodu medija.

"Istakao sam da je važno da nam pravosuđe bude nezavisno. Mnogo toga je pred Vladom ali i pred parlamentom Srbije, koji mora da ima snažniju ulogu i da dođu do izražaja stavovi političkih suparnika na političkoj pozornici", naglasio je predsednik.

Istakao je da Srbija mora da nastavi evropski put, ali i da, dodao je, unesemo novu živost u integracije.

"Moramo da pokažemo ljudima novu perspektivu članstva u EU bez obzira na to kada će do toga doći, jer to ne zavisi od nas. Ovo što radimo, radimo zbog nas i naših građana jer ćemo mi tako živeti bolje", napomenuo je predsednik.

Razgovaralo se i o regionalnim pitanjima, kaže Vučić dodajući da je istakao da su stabilnost i mir neophodni za dinamičan razvoj regionalnih odnosa.

Fabrici: EU će nastaviti da posreduje u dijalogu

Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici ocenio je da je dobro za građane i za privredu to što je Srbija pristupanje EU postavila za strateški cilj.

"Tokom 2018, EU je pružala podršku evropskoj perspektivi Srbije i drugim zemljama Zapadnog Balkana, a tokom današnjeg ručka smo ih ponovo izrekli", rekao je Fabrici.

Istakao je da u 2019. pitanje Kosova ostaje važno pitanje, pogotovo iz perspektive pristupanja Srbije Evropskoj uniji.

"EU će nastaviti da posreduje u dijalogu u nadi da će se postići održiv sveobuhvatan sporazum. Takođe smo razgovarali o tarifama koje je Priština uvela Srbiji i BiH i u 2019. ćemo nastojati da potpomažemo dijalog. Kao što je Mogerinijeva rekla, nastavićemo u tom pravcu", poručio je Fabrici.

Ključne oblasti na kojima Srbija treba da radi 

Ocenio je da je Srbija ostvarila određeni napredak u evrointegracijama, otvorila je do sada 16 poglavlja, a dva privremeno zatvorila. Ukazao je i da su reforme donele rezultate, i da EU daje podstrek da se dalje radi na vladavini prava.

Jedna od ključnih oblasti na kojima Srbija treba da radi je nezavisno pravosuđe. "Izrada Nacrta izmena Ustava nalazi se u parlamentu i mi podstičemo da se nastavi sa tim procesom, sa debatom u parlamentu, ključnoj instituciji u demokratskom društvu, u kojem treba da bude dijalog i rasprava", rekao je šef delegacije EU.

Sledi borba protiv korupcije. "Nadamo se skorašnjem donošenju novih zakona", naveo je Fabrici i dodao da je važno da se taj zakon i primeni.

Treća oblast su osnovna prava. "Spomenuo bih slobodu medija, rad na medijskoj strategiji. Nadamo se da će se ona primeniti i doneti rezultate. Mi smo izneli predlog da se stvori stimulišuća atmosfera za izražavanje stavova", rekao je Fabrici.

Jedan od bitnih elemenata je, ukazuje, i borba protiv organizovanog kriminala, a EU ima niz preporuka za Srbiju u toj oblasti.

Fabrici je na kraju rekao da Srbija ima pozitivnu ulogu i da je EU podstiče da nastavi u tom smeru.

Stav Unije o taksama jasan

Odgovarajući na pitanja novinara o prištinskim taksama, Sem Fabrici je rekao da je za EU situacija jasna i da je Unija, onog trenutka kada su tarife uvedene, vrlo jasno iznela stav da je to u suprotnosti sa SSP-om.

Ističe da je Unija u više navrata tražila da se ukinu tarife i da će nastaviti da vrši pritisak.

Aleksandar Vučić je rekao da Beograd ne uslovljava dijalog, već moli da se stvari vrate u pređašnje stanje.

Kaže da takve takse ne postoje u normalnom i civilizovanom svetu i da nikome nije palo na pamet da će to nekome moći da padne na pamet.

"Sklonite to kao prepreku, nastavićemo da razgovaramo", rekao je predsednik.

Ističe da je Priština imala obavezu po Briselskom sporazumu da formira ZSO, i da se šest od 15 tačaka sporazuma odnosilo na ZSO. Dodaje da u Prištini nisu ni zainteresovani za to, a Beograd je ispunio sve obaveze, kojih se i dalje drži.

"Suština je da neko urazumi Prištinu da moraju da se ponašaju civilizovano. Ne interesuju me prazne priče i kupovina poslušnih Albanaca kao što oni kupuju poslušne Srbe", rekao je Vučić.

Poručuje da ga interesuje dijalog sa legalnim i legitimnim predstavnicima Albanaca i možemo li da postignemo dogovor.

Vučić je dodao da je EU davala korektne izjave, ali da Albance zanima jedino šta Amerika kaže.

"I hvala Vašingtonu što je izrazio oštar i jasan stav protiv takse", rekao je Vučić.

"Molimo da budu uvaženi interesi Srbije"

Vučić i Fabrici su i odgovarajući na novinarska pitanja govorili o kvotama za čelik.

Predsednik je ponovio da se nada da će EU razumeti molbu Srbije i da želi da veruje da će odluka biti pozitivna.

"To su odnosi koji se pre svega tiču EU i Kine, ali mi kao Srbija molimo da budu uvaženi interesi naše zemlje", rekao je Vučić dodajući da je srpskoj ekonomiji potrebna takva vrsta podrške za još bolje rezultate.

Fabrici je dodao da je Unija razumela važnost tog pitanja za Srbiju i za srpsku privredu.

"Mi svakako vrlo pažljivo posmatramo ovo pitanje i Komisija će sigurno odgovoriti na nezavistan način", istakao je Fabrici.

Na pitanje da prokomentariše to što je sastanak s Vučićem organizovan uoči posete ruskog predsednika Vladimira Putina, Fabrici je rekao da je sastanak dogovoren još prošle godine i da je Vučić pronašao trenutak za to u užurbanoj agendi.

"Svakog dana se u Srbiji nešto dešava i ne bih polagao mnogo na slučajnosti, mi imamo redovne kontakte s predsednikom", rekao je Fabrici.

I Vučić je potvrdio da sastanak nema veze sa dolaskom Putina navodeći da je prvo on putovao u Njujork, i da su ambasadori bili zauzeti u vreme katoličkog Božića.

"Slučajno izabran datum, ništa više od toga", rekao je predsednik Srbije. 

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи