Buison: Ako se reši problem Kosova, to neće biti zasluga EU

Kosovsko pitanje neće biti skoro rešeno, jer to zavisi u kom pravcu će se kretati EU, kakav će biti rezultat izbora za Evropski parlament u maju, tako Žan Kristof Buison, zamenik direktora magazina "Figaro", ocenjuje budućnost srpsko-albanskih odnosa.

"Ukoliko pobede političke snage koje su protiv EU takve kakva jeste, onda će pitanje Kosova i Balkana biti drugorazredno i oni se neće njime baviti", kaže u razgovoru za Tanjug Buison.

"Ovaj problem, ukoliko bude rešen jednog dana, to neće biti rezultat diplomatije Evropske unije. Mogao bi biti rešen u okviru neke međunarodne konferencije, ali je pitanje ko bi učestvovao na toj međunarodnoj konferenciji zato što ni Rusija ni Kina nisu za nezavisnost Kosova", kaže Buison.

Istovremeno ni zemlje unutar EU, poput Španije, Kipra ili Slovačke, skreće pažnju Buison, nisu za takvo rešenje, zato što bi kosovska nezavisnost mogla da osnaži secesionističke tabore unutar njihovih zemalja.

"Dakle pitanje je ko bi uopšte bio na toj konferenciji i da li se zemlje koje su priznale nezavisnost Kosova na neki način predomišljaju zbog toga što su priznale Kosovo", rekao je Buison. 

Navodi da je francuski predsednik Emanuel Makron izneo u javnost ideju o razmeni teritorija, jer je hteo da vidi kako će na nju reagovati javno mnjenje.

"Ta ideja je došla do njega preko ljudi u Ministarstvu spoljnih poslova Francuske koji su i dalje bliski Bernaru Kušneru. Mislim da su vremenom shvatili da ne postoji široka podrška ovoj ideji ni u Srbiji, ni u jednom delu francuske diplomatije i da je zapravo ta ideja sada dovedena u pitanje", ističe Buison.

Ta ideja je, kako ističe, i svojevrstan test za francusku državu i za njen suverenitet unutar Evropske unije i koliko manevarski prostor ima da svoju viziju za rešavanje ovog problema izbaci u prvi plan u odnosu na nemačku poziciju.

"Ono što bismo mogli nazvati nekom zvaničnom pozicijom Pariza je da se Francuska zadovoljava situacijom status kvo, poput one u Bosni i Hercegovini", kaže francuski novinar.

Međutim, ističe da je pitanje da li Francuska uopšte ima manevarski prostor unutar EU, koja je u procesu urušavanja, bar onakve unije kakvu smo poznavali, da održi takvu poziciju.

Situacija se promenila 

Buison smatra da mnoge sile koje su ranije podržavale politiku Kosova optužujući Srbiju za imperijalistički nacionalizam sada gledaju drugačije na ovaj problem.

"Situacija se u međuvremenu promenila i danas vidimo da je Srbija zemlja koja nema nacionalističku politiku, koja je okrenuta Evropskoj uniji, koja nije izvor problema, dok je, s druge strane, Priština ta koja nije iskorenila niti korupciju, niti mafiju, niti korumpirani način funkcionisanja", dodaje Buison.

Odgovarajući na pitanje o stavu Pariza na potez Prištine koja je uvela takse za srpske proizvode, Buison kaže da ne zna zašto francuski predsednik Emanuel Makron nije reagovao.

"On je bio prvi koji je kritikovao ono što je Tramp uradio kada je uveo takse na neke evropske proizvode. Predsednik Makron je odmah rekao da je to skandal zato što je on za slobodno tržište, za slobodnu razmenu i zato je toliko čudno što nije na isti način reagovao kada je u pitanju ono što je uradila Priština", odgovara Buison.

Komentarišući odnose Francuske i Srbije, Buison kaže da oni jačaju u odnosu na razmimoilaženja koja su postojala devedesetih, kada je, kaže, došlo do udaljavanja na diplomatskom i geopolitičkom planu.

"Ali to je samo jedna epizoda. Odnosi između Srbije i Francuske su mnogo dublji i trebalo bi obnoviti geopolitičke i kulturne veze koje inače postoje na jednom mnogo dubljem nivou. Srbija ima interes da ima dobre odnose sa Francuskom jer je Pariz potreban Srbiji zbog sopstvene diplomatske pozicije kako u regionu, tako i da bi se odbranila od spoljnih uticaja, bilo nemačkih, anglosaksonskih ili ruskih", zaključuje Buison.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво