Svetske agencije o kosovskim taksama

Priština je pokrenula trgovinski rat sa Beogradom nakon što nije uspela da prikupi dovoljno glasova za članstvo u Interpolu, piše "Blumberg" uz ocenu da to preti da ugrozi godine napora "da se pomire balkanski susedi". AP ocenjuje da su tenzije između Srbije i Kosova porasle nakon što je Kosovo uvelo takse od 100 odsto na svu robu koja se uvozi iz centralne Srbije

Kosovo koje je jednostrano proglasilo nezavisnost 2008. godine traži od međunarodne zajednice da je prizna kao državu, čemu se Srbija protivi, piše Blumberg i dodaje da od 2013. godine Beograd i Priština razgovaraju o unapređenju odnosa kako bi mogle da se pridruže EU, a čak su raspravljale o razmeni teritorija kao potencijalnom rešenju spora.

Taj proces je, piše agencija, "udario u zid" u sredu, nakon što je Srbija izlobirala kod drugih država da blokiraju prijem Kosova u Interpol i kada su delegati iz Srbije "skočili, zagrlili jedni druge nazivajući to jednom od svojih najvećih pobeda".

Kako piše Blumberg, zamenik kosovskog premijera Enver Hodžaj odgovorio je uvođenjem taksi od 100 odsto na uvoz robe iz centralne Srbije na KiM i najavio da sledi još mera.

U sredu uveče predsednik Srbije je rekao da Beograd neće odgovoriti kontramerama na ono što smatra "objavom trgovinskog rata", već da će umesto toga pokušati da pomogne stranim kompanijama koje rade u Srbiji i izvoze robu na Kosovo.

Blumberg citira i izjavu Vučića u kojoj kaže da Priština želi da primora Beograd na kapitulaciju i priznavanje nezavisnosti, kao i da se to neće dogoditi.

Kako se navodi još traju tenzije između Beograda i Prištine, koje su imale sukob 1999. godine koji se okončao NATO bombardovanjem, što je primoralo vojsku Srbije da se povuče sa Kosova.

"Od kada je Kosovo proglasilo nezavisnost Srbija uz podršku Kine i Rusije opstruira Kosovo da se učlani u međunarodne organizacije poput Ujedinjenih nacija", piše američka agencija.

Evropska komesarka za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini, koja posreduje u pregovorima Beograda i Prištine ka postizanju trajnog kompromisa, pozvala je Kosovo da momentalno ukine takse na izvoz robe iz centralne Srbije na KiM, a njenu poruku je podržao evropski komesar za proširenje Johanes Han, koji je istakao da su te mere u suprotnosti sa pravilima Cefte.

Blumberg piše i da su vlasti u Prištini optužile Beograd da je blokirao neke proizvode sa Kosova, i prenosi ultimatum kosovskog premijera Ramuša Haradinaja da će nove tarife ostati na snazi dok Beograd ne prizna nezavisnost Kosova.

Više od 2.500 kompanija iz centralne Srbije izvoze proizvode na Kosovo, uključujući – hranu, pića, hemijske i građevinske materijale, a ukupna vrednost tog iznosa je 2017. godine bila oko 450 miliona evra, odnosno oko tri odsto ukupnog izvoza iz centralne Srbije.

Kosovo izvozi oko devet odsto robe u centralnu Srbiju.

"Pojačane tenzije između Beograda i Prištine" 

Američka agencija AP ocenjuje da su tenzije između Srbije i Kosova porasle nakon što je Kosovo uvelo takse od 100 odsto na svu robu koja se uvozi iz centralne Srbije.

AP navodi da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić okrivio Evropsku uniju i Zapad da navodno nisu uspeli da spreče taj potez Kosova.

Američka agencija podseća da je Vučić, rekao da je Zapad uvek krivio "obe strane" za tenzije na Kosovu dok zapravo podržava samo jednu, a to nije Srbija.

Dodaje da je Vučić naveo da će se Srbija boriti i da neće dozvoliti da srpska deca na Kosovu nemaju mleka zbog uvedenih taksi.

Kosovo je, navodi agencija, 2008. godine proglasilo nezavisnost u odnosu na Srbiju i podseća da tu nezavisnost Srbija i Rusija ne priznaju, dok SAD kao i većina država Zapada priznaju.

Takođe se navodi da je EU koja je medijator u dijalogu Beograda i Prištine, rekla obema stranama da je normalizacija odnosa preduslov za ulazak u blok.

Uprkos diplomatskim tenzijama između Srbije i Kosova, privredni odnosi su ojačali, navodi agencija i dodaje da je vrednost uvoza iz centralne Srbije na Kosovo oko 400 miliona evra godišnje, a da je kosovski izvoz mnogo niži.

"Takse najviše škode Srbima na severu KiM" 

Agencija napominje da će najnovije takse najverovatnije najviše naškoditi mahom Srbima koji žive na severu Kosova.

AP prenosi da je kosovski premijer Ramuš Haradinaj poslao pismo šefici EU za spolju politiku Federiki Mogerini i svim ambasadorima na Kosovu kako bi objasnio povećanje taksi.

"Verujem da bi takvi koraci (takse) u odnosu na proizvode koji stižu iz Srbije trebalo da traju sve do priznanja", rekao je Haradinaj na sednici kosovske skupštine.

Agencija navodi da je Vučić reagujući na te izjave Haradinaja rekao da su one samo odraz "velikih (zapadnih) sila koje stoje iza svega ovoga" kao i da Srbija neće priznati nezavisnost Kosova.

Agencija podseća da je portparolka EU Maja Kocijančić kazala da je Kosovo prekršilo sporazum o regionalnoj trgovini,ali da je ponovila generalni stav EU da bi obe strane trebalo da se uzdrže od provokacija i okrenu ka dijalogu uz posredovanje EU.

"Iako teži ka članstvu u EU, Srbija u poslednje vreme naginje ka Rusiji", zaključuje američka agencija.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво