Mondoloni: Makronovo pismo nije protokolarno

Pismo Emanuela Makrona je upućeno samo Srbiji, to je prijateljsko pismo predsednika srpskom narodu, kaže francuski ambasador Frederik Mondoloni za RTS. Ponavlja da je odnos prema Srbiji na obeležavanju stogodišnjice Velikog rata u Parizu "bilo za žaljenje" i zahvaljuje predsedniku Aleksandru Vučiću što je pozitivno reagovao na prve zvanične reakcije nakon incidenta 11. novembra.

Da li pismo predsednika Francuske treba da tumačimo kao izvinjenje Srbiji i predsedniku Vučiću, zbog odnosa prema našoj državi na proslavi u Parizu? Kako će izgledati poseta Emanuela Makrona Beogradu i o kojim će temama govoriti francuski i srpski predsednik? O tome je za Dnevnik govorio ambasador Francuske u Srbiji Frederik Mondoloni.

Posle 10 dana polemika i u francuskoj i u srpskoj javnosti, na adresu predsednika Srbije stiglo je pismo, koje je sve, samo ne protokolarno. Kako ga vi tumačite?

– To je prijateljsko pismo koje je predsednik Republike uputio predsedniku Vučiću. Prvo – da bi crno na belo podvukao sav značaj koji Francuska pridaje žrtvama Srbije tokom Prvog svetskog rata i koliko priznajemo strašne patnje kroz koje je prošao srpski narod. Patnje koje Srbiju svrstavaju u prvi red zemalja koje su podnele žrtve, a drugi razlog je da izrazi zadovoljstvo zbog dolaska u Srbiju. Dakle, to je pismo koje nije protokolarno, imate pravo, i to je pismo koje je upućeno samo Srbiji, to je prijateljsko pismo predsednika Makrona srpskom narodu.

Čini mi se da je Srbija danima čekala da čuje neku reakciju od predsednika Francuske posle protokola u Parizu. Pa možemo li možda ovo pismo da tumačimo i kao izvinjenje?

– U svakom slučaju reakcija je bilo, i ja sam o tome govorio već 12. novembra ujutru u svojstvu ambasadora Francuske i u moje lično ime. Dakle, to je bila zvanična reakcija. Konsultacije su se nastavile, a zatim ovo pismo u potpunosti zatvara to pitanje i pokazuje našu želju da zajedno sa Srbijom pripremamo budućnost. Primećujem, predsednik Vučić i vlasti Srbije takođe su reagovale pozitivno na naše prve reakcije i ja im na tome zahvaljujem. Odmah nakon incidenta od 11. novembra, koji je za žaljenje.

Dobro, da se okrenemo budućnosti, koje će teme biti na stolu 5. i 6. decembra?

– Ovo je jako važna poseta. To je prva poseta jednog predsednika Francuske Srbiji posle 17 godina. Dakle, to pokazuje našu volju da se iznova angažujemo, veoma snažno u Srbiji, u regionu. Naša volja je da još više razvijamo naše partnerstvo na političkom, kulturnom i ekonomskom planu, to je za nas veoma značajno. Poseta za koju želimo da bude upečatljiva za naše strateško partnerstvo.

Tema neće biti dijalog Beograda i Prištine?

– Francuska nedvosmisleno podržava težnju Srbije da se priključi EU. Pitanje je ulaska u Uniju i mi podržavamo to pristupanje. I, naravno, regionalno pomirenje, i to je tema, veoma važna. Znamo da je od pre nekoliko godina Srbija učinila značajne napore što se ove teme tiče, a na regionalnom planu je tu dijalog Beograda i Prištine, to će biti jedna od tema o kojoj će biti reči.

Postoje li naznake da će biti potpisan neki konkretan ekonomski sporazum?

– Izrazićemo zadovoljstvo, jer je Srbija izabrala da koncesiju za aerodrom poveri francuskom preduzeću "Vensi". Radi se o partnerstvu sa kojim su svi na dobitku. Aerodrom ostaje srpski, ali će biti data koncesija na 25 narednih godina. Govoriće i o centru za preradu otpada u Vinči, o francusko-japanskom konzorcijumu "Suez", koji je veoma značajan. Zatim, sve više dovodimo malih i srednjih francuskih preduzeća, takođe imamo preduzeće "Mišlen" u Pirotu koje zapošljava mnogo srpskih radnika, preduzeće "Šnajder elektrik" koje se nalazi u Novom Sadu. Nadajmo se da ćemo moći da zaključimo značajne ugovore, a imamo i projekte u oblasti infrastrukture. Da zaključim, francusko-srpska trgovinska razmena veoma napreduje, dostići ćemo milijardu evra razmene godišnje. Sto francuskih preduzeća u Srbiji zapošljava oko 11.000 ljudi i nadam se da ćemo u naredne dve, tri godine još više povećavati ove brojke. Možemo još više i mi želimo još više.

Hoće li predsednik Makron oba dana biti u Beogradu i očekujete li gostoprimstvo srpskog naroda?

– Predsednik Vučić je rekao da se nada da će srpski narod veoma dostojno dočekati francuskog predsednika. Ja u to ne sumnjam, već godinu dana živim u Srbiji i znam do koje mere se u Beogradu voli Francuska. Znam do koje mere su Srbi gostoprimljivi ljudi, sa kojima imamo mnogo zajedničkih stvari, dakle nismo zabrinuti. Pokušaćemo da mu pokažemo ovaj lepi grad, Beograd i nadamo se da će nas vreme poslužiti jer ipak dolazi u decembru, ali mislim da će biti veoma prijatno. Predsednik nas je jasno zamolio da vidimo u kojoj meri možemo da mu omogućimo da malo više otkrije Beograd.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи