"Pitanje je koliko, a ne da li će Srbija otvoriti nova poglavlja"

Međuvladina konferencija EU–Srbija je u planu za 10. decembar, a zemlje članice su u procesu odlučivanja koliko novih poglavlja će biti otvoreno tom prilikom, saznaje "Tanjug" u Savetu EU.

"Nema govora o tome da se neće održati Međuvladina konferencija", navode evropski diplomatski izvori u Briselu za Tanjug, povodom medijskih spekulacija o tome.

"To bi se desilo samo u slučaju da je zemlja nazadovala u reformama, a Srbija je ostvarila određeni napredak", navode isti izvori. 

Zemlje članice EU u okviru Radne grupe za proširenje (COELA) još razmatraju izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije u poglavljima 23 i 24, koja se odnose na oblasti vladavine prava.

U diplomatskim krugovima u Briselu ocenjuju da izveštaj pokazuje "određeni napredak", ali da je tempo sprovođenja određenih reformi u Srbiji ono čime zemlje članice EU nisu zadovoljne. 

"U ovom trenutku ne može se tačno reći koliko će novih poglavlja Srbija otvoriti na Međuvladinoj konferenciji 10. decembra. To sve zavisi od procene država članica koliko je zemlja napredovala u poglavljima 23 i 24", navode izvori Tanjuga u Briselu. 

Iako su, kako navode izvori iz Saveta, predstavnici Hrvatske i Bugarske tokom rasprave o Srbiji zapitali da li je ostvaren "dovoljan napredak da se otvore nova poglavlja", diplomatski krugovi u Briselu naglašavaju da takav stav Hrvatske ili Bugarske nije dovoljan da se Srbiji blokira otvaranje poglavlja, odnosno da se otkaže Međuvladina konferencija.

U Briselu, naime, pored podsećanja na činjenicu da izveštaj Evropske komisije pokazuje "određeni napredak", ukazuju i na to da najveću "težinu" prilikom odlučivanja "među jednikama" u EU imaju pozicije Berlina i Pariza. 

Istovremeno, diplomatski izvori su potvrdili za Tanjug da je "manja grupa" zemalja imala konkretne zamerke na određene oblasti, kao i da su kritike pojedinih zemlja bile "uobičajene i očekivane".

Podseća se tako da je Hrvatska već ranije iznosila zamerke kada je reč o poglavljima 23 i 24, odnosno procesuiranju ratnih zločina, pravima manjina i medijskim slobodama. 

Poznavaoci regionalnih prilika ukazuju i na činjenicu da se u poslednjem izveštaju Evropske komisije protiv rasizma i netolerancije, tela Saveta Evrope, navodi da govor mržnje u javnom obraćanju eskalira upravo u Hrvatskoj, a da su glavne mete "Srbi, LGBT populacija i Romi".

I "Amnesti internešnal" je u svom izveštaju o ljudskim pravima za 2016/17 godinu upozoravao na diskriminaciju nacionalnih manjina i zabrinjavajuće stanje slobode medija u Hrvatskoj. 

Srbija u ovom trenutku ima sedam pregovaračkih poglavlja koje je dostavila Briselu, od čega se pet nalazi u radnoj proceduri.

Iako nijedno od poglavlja još nema "zeleno svetlo" od svih 28 članica, najdalje se odmaklo u radu na tri pregovaračka poglavlja – poglavlju 9 koje se odnosi na finansijske usluge, poglavlju 17 koje se bavi ekonomskom i monetarnom politikom i poglavlju 18 što je statistika. 

U evropskim diplomatskim izvorima za Tanjug napominju da do kraja novembra treba očekivati i usmeni izveštaj Evropske službe za spoljne poslove o napretku u dijalogu Beograda i Prištine, što takođe može biti jedan od činilaca prilikom odlučivanja unutar EU o broju poglavlja koja će biti otvorena sa Srbijom u decembru.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 29. март 2024.
24° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво