Ljajić: Ili ukidanje takse ili izlazak Kosova iz Cefte

Beograd očekuje da Evropska komisija izvrši pritisak na prištinske institucije kako bi ukinule taksu od deset odsto na srpsku robu, izjavio je Rasim Ljajić. Alternativa tome je da Kosovo izađe iz Cefta sporazuma, dodao je ministar.

Potpredsednik Vlade i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić poručio je da se ne može sedeti za stolom gde važe jedna pravila za sve ostale partnere, a za njih važe neka posebna pravila.

Čak i zemlje koje su u ratu međusobno ne pribegavaju ovakvim drastičnim, drakonskim merama, ukazao je Ljajić odgovarajući na pitanje novinara.

"Ukoliko Evropska komisija hitno ne reaguje, mislim da čitav Cefta sporazum, i sve ono što smo radili na formiranju zejedničkog ekonomskog prostora naprosto pada u vodu", poručio je Ljajić.

Naveo je da to neće biti neuspeh Srbije, nego pre svega neuspeh Evropske unije, koja je kroz Berlinski proces promovisala kao jedan od glavnih ciljeva formiranje zajedničkog ekonomskog prostora na Zapadnom Balkanu.

Beograd, kaže, ne može da uvodi nikakve kontramere jer vrlo malo robe kupuje na Kosovu.

"Bilo bi besmisleno da pribegavamo takvim merama, a osim toga, ta roba se manje-više kupuje od srpskih privrednika koji na Kosovu žive", rekao je Ljajić.

Upitan o navodima da je prepolovljen plasman srpske robe na KiM, Ljajić kaže da se još prikupljaju podaci, pre svega od naših glavnih proizvođača, trgovaca i izvoznika, i u saradnji sa Privrednom komorom Srbije i našom carinom.

"Nažalost, ti podaci su približno tačni. Dakle, radi se o tome da je gotovo prepolovljen naš plasman robe na tržište Kosova zbog ovih neverovatnih, neobjašnjivih mera koje nemaju nikakvu ekonomsku logiku", poručuje Ljajić.

Jedino što, ističe, u ovom trenutku možemo da uradimo je konstantan pritisak koji će Beograd vršiti na sve evropske institucije. "Mi se nećemo pomiriti sa ovom merom i odlukom", dodaje Ljajić.

"Motivi su mali politički ili veliki ekonomski interesi"

Povodom spekulacija da kosovsko udruženje poziva na bojkot srpske robe, Ljajić je naveo da se iza toga, ako su tačni ti navodi, kriju ili mali politički interesi ili veliki ekonomski interesi.

"Mislim da treći razlog i motiv za donošenje ovakvih mera ne postoji", dodaje ministar.

Indikativno je, kaže, da se takvi pozivi dešavaju baš sada, navodeći da ni prvih godina posle rata nismo imali, osim sporadiničnih izjava, poziva na bojkot i trgovina se odvijala gotovo nesmetano, sa manjim ili većim poteškoćama.

Naveo je da se nikada do sada nije dešavalo da se uvede taksa na svu robu.

"Obično su to bili pojedini proizvodi na koje su se odnosile posebne akcize ili takse, kao što su bili građevinski blokovi i brašno, a sada je generalizovano to sve na svu robu koja se plasira iz Srbije", rekao je Ljajić.

Uz sve to, postoje i pozivi udruženja potrošača iza kojih, dodaje, verovatno stoje neke kosovske institucije.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи