Đukanović: Nestabilnost pojačana pogoršanjem odnosa Beograda i Zagreba

Predsednik Crne Gore Milo Đukanović smatra da je napredak ugrožen na celom Zapadnom Balkanu, da "posebnu nervozu" stvaraju, kako kaže, novi pregovori "predsednika Srbije i Kosova", kao i da je nestabilnost pojačana pogoršanjem odnosa Beograda i Zagreba, što bi moglo da osokoli pristalice "velike Srbije".

Đukanović je u intervjuu za francuski Figaro rekao da je pominjanje eventualne razmene teritorija Srbije i Kosova potpuna novost, te da treba sačuvati opreznost i voditi računa o tome da se ne stvori presedan koji će izazvati domino efekat u regionu.

"Ta tema dugo vremena je predstavljala tabu zato što nas je podsećala na loša iskustva iz devedesetih. Nakon završetka ratova, u regionu se najviše govorilo o multikulturalizmu i međuetničkoj demokratiji. Tačno je da su neke zapadne prestonice promenile mišljenje, čak vrlo eksplicitno. Drugim rečima, došla su druga vremena", rekao je Đukanović.

Smatra da treba sačuvati opreznost i voditi računa o tome da se ne stvori presedan koji će izazvati domino efekat u regionu.

Sačekajmo odluke dva predsednika", rekao je Đukanović.

Upitan koje su glavne pretnje za Zapadni Balkan, Đukanović je rekao da je napredak doveden u pitanje u celom regionu.

Kaže da to objašnjava dvema glavnim okolnostima.

"Prva se odnosi na interese velikih koji se ponovo sudaraju na Balkanu. To nije nikakva novost. Mi smo u istoriji uvek korišćeni kao moneta za potkusurivanje u rešavanju problema velikih sila", navodi Đukanović.

Kako je dodao, druga okolnost je to što se od devedesetih godina vuku tri problema koji "truju region" – Makedoniju paralisanu od 2008, konflikt Beograda i Prištine čiji je krajnji rezultat svima nepoznat i nefunkcionalna Bosna i Hercegovina.

"Pregovori Vučića i Tačija stvaraju posebnu nervozu"

Đukanović kaže da "novi pregovori između predsednika Srbije i Kosova stvaraju posebnu nervozu u regionu".

"Nestabilnost je pojačana nedavnim pogoršanjem odnosa između Srbije i Hrvatske. Plašim se da takav razvoj situacije daje polet pristalicama 'velike Srbije'. Neki od njih ponovo počinju sa osporavanjem crnogorske nezavisnosti trvdeći da Srbija ima prirodno pravo na Crnu Goru. Takva retorika je opasna u vremenu nestabilnosti, čemu smo mogli da posvedočimo devedesetih godina", tvrdi Đukanović.

Govoreći o odnosima sa Rusijom, Đukanović kaže da je Crna Gora istorijski i kulturno uvek bila bliska Moskvi, ali su se, kaže, ti odnosi poslednjih godina značajno pogoršali.

Mogao bih čak da kažem da nikada ranije nisu bili tako loši", rekao je predsednik Crne Gore.

Број коментара 20

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи