Palmer: Rešenje za Kosovo mora biti dobitničko za obe strane

Zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara Metju Palmer pozvao je Beograd i Prištinu da iskoriste istorijsku priliku i postignu sporazum koji bi bio trajan i koji bi bio "vin-vin", gde obe strane dobijaju. Upozorava da zamrznuti konflikt može da ima posledice po stabilnost regiona.

Sada je vreme za kompromis i za fleksibilnost, poručio je Metju Palmer.

Naglašava da rešenje mora biti dobitničko ("vin-vin"), jer, istakao je, ako to bude odnos dobitnik-gubitnik onda neće biti sporazuma.

"Ne podržavamo nijednu specifičnu formulu, niti ima blanko čeka kad je reč o podršci SAD. Apelujem na Beograd i Prištinu da iskoriste tu presudnu priliku, da iznesu ideje i kompromise koji će osigurati da sporazum bude vin-vin, jer ako to bude odnos pobednik-gubitnik neće biti sporazuma i stvarni dobitnici će biti oni spolja koji žele da region bude slab i podeljen", rekao je zvaničnik Stejt departmenta na Beogradskom bezbednosnom forumu. 

Rešenje mora biti trajno, a to znači da ne može biti nametnuto od međunarodne zajednice, ali SAD su spremne da slušaju i pomognu, poručio je Palmer.

"SAD snažno podržavaju dijalog Beograda i Prištine koji se odvija pod okriljem EU. I Srbija i Kosovo imaju evropsku budućnost ali taj cilj ne mogu postići sami. Pozdravljamo intenziviranje napora u poslednjih nekoliko meseci kao bi se došlo do sporazuma", rekao je Palmer.

Dodao je da dve strane to ne mogu potpuno same, da je međunarodna zajednica tu da pomogne, ali da on ne može biti nametnut spolja.

SAD snažno podržavaju stabilan, prosperitetan region integrisan u evroatlantske organizacije, zaključio je Palmer.

"I zamrznuti konflikt može da ima posledice"

Naveo je da razume zabrinutost dela međunarodne zajednice da bi eventualna razmena teritorija kao deo sporazuma Beograda i Prištine imala posledice po region ali i šire, ali da brine i mogućnost da sporazuma uopšte ne bude, jer i zamrznuti konflikt takođe može da ima loše posedice po stabilnost regiona.

"Pitanje je kako izbalansirati te rizike", rekao je Palmer.

Na pitanje iz publike kako će SAD prevazići "evroatlantski procep", imajući u vidu da se Nemačka snažno protivi idejama o korekciji granica jer smatra da bi to imalo dalekosežne posledice ne samo na region već znatno šire, on kaže:

"Važno je reći da SAD ne daju prednost nijednom ishodu, ne propagiramo neko konkretno rešenje, nismo deo pregovora i ne guramo ideje. Ali, pokušavamo da ohrabrimo obe strane da nađu put napred i dođu do rešenje koje bi bilo trajno, održivo i koje može da bude prihvaćeno u javnosti obe strane. Kada je reč o eventualnim specifičnostima sporazuma - nismo još videli plan, sve dok nema konkretnog sporazuma teško je pričati apstraktno."

Dodaje da je svestan zabrinutosti zbog mogućih posledica "prilagođavanja granica" po region i šire, ali, kako je istakao, postoji i druga vrsta zabrinutosti - šta ako ne bude postignut sporazum.

"Želimo da vidimo kako sporazum izgleda, a potom bismo razmotrili sve specifičnosti i rizike i sa partnerima kako bi sporazum mogle da podrže same strane, za koji bismo mogli da se založimo i iza kojeg bi drugi mogli da stanu", poručio je Palmer.

"Budućnost regiona u EU i NATO, izazovi zajednički"

Palmer kaže da SAD žele snažan, prosperitetan region, integrisan u zapadne istitucije, ukazavši, međutim, da se sve zemlje regiona suočavaju sa sličnim izazovima, a to su pre svega vladavina prava, korupcija, sloboda medija...

"Snažniji Balkan znači snažniju Evropu i snažije evroatlantsko partnerstvo", rekao je Palmer.

Naveo je da je u Beogradu bio prvi put 1993. godine u jeku rata u BiH i konstatovao da je region od tada prešao veliki put.

"Ostao je još veliki deo puta da bismo došli do naše zajedničke vizije, a to je region u potpunosti integrisan u evropsku porodicu naroda i NATO onih zemalja koje imaju tu ambiciju. SAD konzistentno decenijama podržavaju aspiracije zemalja Balkana za članstvo u EU. Proširenje je ključni pokretač za bezbednost, stabilnost, demokratiju i prosperitet u regionu", rekao je Palmer na Beogradskom bezbednosnom forumu.

Za to članstvo neophodno je sprovođenje reformi.

Kao i EU i NATO je organizacija zasnovana na standardima, a politička volja i naporan rad aspirantima otvaraju vrata, dodao je Palmer.

Kako je naveo, NATO je već pozvao Severnu Makedoniju u svoje članstvo, a EU signalizirala spremnost za otvaranje pregovora narednog juna.

"Da budemo jasni, ta evropska budućnost zahteva da Sporazum iz Prespe prihvate obe zemlje i u potpunosti primene. Nema alternativnog odgovora. Nema 'plana B', ne postoji Prespa plus", kaže Palmer dodajući da oni koji tvrde drugačije makedonsku javnost dovode u zabludu.

U Makedoniji svi treba da vide tu istorijsku priliku, kaže Palmer, koji je pozvao lidere VMRO-DPMNE, koja se protivi sporazumu, da omoguće svojim poslanicima da glasaju za sporazum, bez odmazde.

Prema njegovim rečima, BiH predstavlja veliku zabrinutost za SAD.

"Vidimo korumpirane političare koji se služe nacionalističkom retorikom da zadrže podele između tri konstitutivna naroda. Mladi napuštaju zemlju, jer ne vide za sebe budućnost", rekao je Palmer naglasivši da je ključno rešiti problem korupcije.

SAD, kako kaže, sarađuju sa lokalnim partnerima na jačanju vladavine prava, sudstva i kapaciteta da bi se iskorenila kultura nekažnjivosti.

"SAD su spremne za saradnju sa novim rukovodstvom u prevazilaženju ovih izazova. Nadamo se da će sledeća vlada biti formirana brzo i da će se fokusirati na ekonomske reforme, vladavinu prava, borbu protiv korupcije. Imajući u vidu primedbe na regularnosti na izborima ključno je da nova vlada obezbedi kredibilnije i transparentnije izbore", rekao je Palmer.

Kao garant Dejtonskog sporazuma, SAD snažno podržavaju suverenitet i teritorijalni integritet BiH, istakao je Plamer i naglasio da će se boriti protiv svakog ko bude potkopavao rad dejtonskih institucija.

Osvrnuo se i na Albaniju, rekavši da je i ta zemlja prešla veliki put i dodao da, imajući u vidu spremnost Brisela da otvori pregovore, ključno za vladu ostaje sprovođenje reformi, jačanje sudstva i borba protiv korupcije.

Albanska vlada mora da pokaže i Briselu i građanima da je spremna za proces transformacije kako bi se osigurala EU budućnost.

Govoreći o Crnoj Gori, istakao je da ta zemlja da bude ponosna na to što je postala članica NATO-a.

Da bi osigurala napredak na putu ka EU, Podgorica će morati da udvostruči napore u sprovođenju ključnih reformi koje će ojačati vladavinu prava, borbu protiv organizovanog kriminala i doprineti jačanju ekonomije.

Apelovao je na Crnu Goru i da zaštiti slobodu medija.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи