Briselska čekaonica – gde je Zapadni Balkan posle makedonskog referenduma?

Ukoliko Makedonija u Sobranju razreši pitanje imena države, što je uslov za stupanje na snagu sporazuma sa Grčkom, iz ugla evrointergacija, dobro je za ceo region. To ocenjuje stručna javnost, koja polemiše i da li Evropska unija, iz neuspelog referenduma treba da izvuče pouku. Izvesno je da Brisel, u danima koji dolaze, ima važnija posla od Zapadnog Balkana.

Nakon što je na referendumu izostao željeni rezultat, oči su uprte u makedonski parlament – u dva dana debate nema približavanja stavova vlasti i opozicije o promeni ustava i imena te bivše jugoslovenske republike. Uprkos sumnjama, ne isključuje se mogućnost da je većinu moguće postići. Nisu svi u opoziciji protiv evropskog puta. Za ishod je zainteresovana i Srbija.

"Ukoliko dođe do promene imena, ono što se može očekivati je određena vrsta stabilizacije, odnosno, jedno od najtežih pitanja na Balkanu biće zatvoreno i fokus će biti na drugim pitanjima. Ako ne bude promenjen ustav i nastavi se ova situacija – verovatno ćemo biti u određenom statusu kvo", rekao je Igor Novaković iz Centra za međunarodne i bezbednosne poslove.

A taj status dobro poznaju u Makedoniji, zemlji koja je rekorder u briselskoj čekaonici.

Parada evropskih političara u Makedoniji pred referendum, kakva tamo ranije nije viđena, velika investicija Unije, i poruke raznih formata, nisu doprineli da mu građani daju legitimitet.

"Evidentno je da EU mora mnogo jasnije da šalje poruke građanima ne samo Makedonije nego svih država Zapadnog Balkana o tome da su vrata Unije širom otvorena za sve one koji ispune uslove koji se pred kandidate postavljaju", ističe Srđan Majstorović iz Centra za evropske politike.

Proces je pokrenut, okončaće se uspešno pre ili kasnije, veruju u Evropskoj uniji, a sada imaju preča posla.

"EU će uskoro početi da se zanima sama sobom jer slede izbori za Evropski parlament, izbor nove Komisije i izbor novog visokog predstavnika za zajedničku spoljnu i bezbednosnu politiku", podseća Igor Novaković.

Majstorović objašnjava da, imajući u vidu dinamiku formiranja buduće Komisije, postoji opasnost da neće biti funkcionalnih institucija EU do kasno u jesen 2019, a možda i do kraja naredne godine.

"U takvim okolnostima zaista postoji realna zabrinutost da će i pitanja koja se tiču Zapadnog Balkana, i generalno proširenja EU, biti u drugom planu", rekao je Majstorović.

U međuvremenu, ostaje nam da sprovodimo reforme, i, kako kažu analitičari, bodrimo susede da iskoriste istorijsku šansu.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
17° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се