Junker za jedinstven stav EU o pristupanju Zapadnog Balkana

Predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker pozvao je EU da definiše pristup kada je reč o ulasku Zapadnog Balkana u Uniju. Podsetio je da je Evropa u velikoj meri prevazišla ekonomsku i finansijsku krizu i založio se za jačanje sigurnosti spoljnih granica EU.

"Potrebna nam je definicija pristupanja Zapadnog Balkana. U suprotnom, drugi bi mogli to da iskoriste i oblikuju naše susedstvo", poručio je Junker u svom govoru o stanju Unije.

Predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker je u svom godišnjem obraćanju Evropskom parlamentu naveo da je politika proširenja EU uspešna priča.

"Proširenje je uspešna priča, jer smo ujedinili Evropu istorijski i geografski", kaže Junker.

Naglasio je da je u politici proširenja ostalo još posla da se uradi i podsetio da EU mora da nastavi da izvozi stabilnost, onako kako to radi kada je proširenje u pitanju.

"Volim Evropu i voleću je zauvek"

Junker je pozvao EU na veće jedinstvo u svim oblastima unutrašnje i spoljne politike.

"Kada smo ujedinjeni, mi Evropljani smo sila bez koje se ne može", rekao je Junker.

Ocenio je da je EU danas garant mira i pozvao na borbu protiv nacionalizma koji, prema njegovim rečima, ne traži rešenja već krivce.

"Kontinent uživa mir zahvaljujući EU", rekao je Junker.

Govoreći o stanju EU u 2018. godini, predsednik Junker je podsetio da je Evropa u velikoj meri prevazišla ekonomsku i finansijsku krizu.

Pozvao je na jačanje Ekonomske i monetarne unije kako bi i zajednička valuta evro bila jača.

Junker se u svom poslednjem govoru sa mesta predsednika Komisije založio za otvorenu EU koja "ne okreće leđa drugima pogotovo ne onima koji pate". Pozvao je na "balansiranu reformu migracione politike" i kompromis unutar EU po tom pitanju.

"Trenutna rešenja u toj oblasti nam nisu dovoljna. Potrebno nam je više trajne i organizovane solidarnosti", kaže Junker.

Za jačanje spoljnih granica 

Junker se založio za jačanje sigurnosti spoljnih granica EU, ali i ukidanje eventualnih unutrašnjih granica.

"Ukoliko one ostanu, to je korak unazad za Evropu", ocenio je Junker.

Govoreći o migracionoj politici, predsednik Evropske komisije pozvao je na borbu protiv ilegalne migracije, povratak onih koji su nelegalno ušli na teritoriju EU, ali i na otvaranje legalnih migracionih puteva.

"Potrebna nam je kvalifikovana radna snaga", poručio je Junker.

Junker o Bregzitu 

Govoreći o Bregzitu, Žan Klod Junker je ponovio da poštuje odluku Velike Britanije da napusti Uniju, ali da duboko žali zbog toga. On je poručio da niko ko napusti EU ne može da ostene deo jedinstvenog tržišta. Posebno je naglasio važnost rešavanja pitanja granice sa Irskom, ali i budućih odnosa.

"Posle 29. marta 2019. godine, Velika Britanija neće biti bilo koja treća zemlja već blizak prijatelj i partner EU", zaključio je Junker.

U svom govoru pred poslanicima Evropskog parlamenta, Junker se založio za odbranu slobode medija u Evropi i poručio da slobodni mediji ne smeju biti dovedeni u pitanje.

"Nema demokratije bez slobode izražavanja", kaže Junker.

Žan Klod Junker je predložio i kažnjavanje internet platformi kao što su Gugl, Fejsbuk i Tviter ukoliko postavljeni ekstremistički sadržaj ne odstrane u roku od sat vremena.

Predsednik Evropske komisije pozvao je i na odbranu vladavine prava u EU i pozvao na sankcionisanje svih koji te principe krše.

Junker je tokom svog govora pozvao na ukidanje dosadašnje prakse letnjeg računanja vremena.

"Volim Evropu i uvek ću je voleti", zaključio je Žan Klod Junker u završnoj reči svog poslednjeg govora o stanju Unije sa pozicije predsednika Evropske komisije.

"Ujedinjeni možemo da izvozimo stabilnost na Zapadni Balkan"

Junker je danas uputio i Pismo o namerama Evropske komisije, čiji madat ističe sledeće godine, u kojem je naglasio važnost nastavka rada na jačanju, jedinstvu i demokratičnosti Evrope.

Napominje da će upravo 2019. godina biti ključna za EU i njeno mesto u svetu koji, prema njegovim rečima, postaje sve neizvesniji. 

"Zajedno možemo doći do ujedinjenije, jače i demokratičnije EU. Zajedno možemo oblikovati svet, izvoziti stabilnost, posebno na Zapadni Balkan i odbraniti međunaroni pravni poredak i naše vrednosti", poručio je Junker. 

U Pismu o namerama upućenom predsedniku EP Antoniju Tajaniju i trenutno predsedavajućem Evropskog saveta asutrijskom premijeru Sebastijanu Kurcu, Junker je naveo ključne inicijative Evropske komisije u narednom preriodu.

One se odnose na jačanje privrede i investicija u EU, povezivanje kroz zajedničko digitalno tržište, jačanje Energetske unije i borbe protiv klimatskih promena, jačanje unutrašnjeg tržišta i industrije u EU, jačanje Ekonomske i monetarne unije, trgovinu sa svetom, zaštitu osnovnih prava kao i rad na novoj migrantskoj politici i jačanju uloge EU kao igrača na globalnoj sceni. 

Upravo se pod inicijativom za jačanje uloge EU na međunarnodnoj sceni može svrstati i poziv Junkera za većim jedinstvom Unije i kada je reč o Zapadnom Balknau i proširenju. 

"Potrebna nam je jedinstvena definicija pristupanja Zapadnog Balkana. U suprotnom drugi bi mogli to da iskoriste i oblikuju naše susedstvo", poručio je Junker tokom svog govora o Stanju unije.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво