Eparhija raško-prizrenska: Podelom Kosova postoji opasnost od novog pogroma

Sveštenstvo i monaštvo Eparhije raško-prizrenske saopštilo je da bi podelom, razmenom teritorija ili "razgraničenjem Srba i Albanaca" na suverenoj teritoriji Srbije najveći deo srpskog naroda na Kosovu i Metohiji automatski bio ostavljen na milost i nemilost onima koji ni do sada nisu pokazivali spremnost da poštuju njihova prava.

U takvom nemilom razvoju događaja postoji velika opasnost da budemo izloženi pogromu, sličnom onom iz marta 2004. godine, ili da pod pritiskom i tihim terorom budemo prisiljeni na egzodus, upozorili su sveštenici i monasi Eparhije, na čelu sa epikopom Teodosijem.

Oni su poručili da podržavaju stav da Kosovo i Metohija ostane neotuđivi deo Srbije, sa svojih 1.500 pravoslavnih manastira, crkava, zadužbina i spomenika srpske kulture.

U saopštenju objavljenom na sajtu Eparhije ističe se da očuvanje tog dela Srbije nije pitanje ni nacionalne ideologije ili mitologije, ni samo teritorije, već predstavlja srž srpskog crkveno-narodnog bića i postojanja, što je Srbe kao narod i crkvu Hristovu vekovima sačuvalo na tom prostoru.

Dalje se navodi da sveštenstvo i monaštvo Eparhije podržava očuvanje Kosova i Metohije kao integralnog dela Srbije, po svim međunarodnim standardima, i u skladu sa Ustavom Srbije i sa Rezolucijom 1244 Ujedinjenih nacija.

To, kako je precizirano, ne znači konfrontaciju sa svetom, već upravo afirmaciju stava da se bez osnovnih prava i sloboda jednog naroda, njegovog identiteta, duhovnosti i kulture, ne može naći stabilno dugoročno rešenje.

Složno apelujemo na najviše predstavnike Srbije i međunarodne zajednice da se našem sveštenstvu, monaštvu i vernom narodu na Kosovu i Metohiji omogući opstanak i miran život, da sačuvamo drevne svetinje i samim tim obezbedimo vekovni kontinuitet postojanja naše crkve na ovom prostoru, piše u saopštenju.

Na kraju se ukazuje da ovaj apel ne predstavlja mešanje u politiku, već je, pre svega, glasan vapaj onih koji, živeći na Kosovu i Metohiji, i pred bogom i sopstvenom savešću imaju odgovornost prema narodu sa kojim čine živu crkvu.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво