Dačić: Prevazići negativno nasleđe u odnosima Srbije i SAD

Ambasador SAD u Srbiji Kajl Skot i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić podigli su srpsku zastavu u rezidenciji američkog ambasadora i na taj način obeležili stogodišnjicu "Dana Srbije u SAD", kada se srpska zastava zavijorila na Beloj kući u Vašingtonu.

Ivica Dačić je na svečanosti u rezidenciji američkog ambasadora rekao da SAD u Srbiji imaju pouzdanog partnera i da smo dužni da prevaziđemo negativno nasleđe nedavne prošlosti i ostvarimo punu saradnju zasnovanu na zajedničkim vrednostima i uzajamnom interesu Srbije i SAD.

"Tačno na današnji dan pre stotinu godina saopštenje američkog predsednika Vudra Vilsona pročitano je u crkvama širom zemlje i objavljeno u svim uticajnim dnevnim novinama. Predsednik Sjedinjenih Američkih Država izrazio je divljenje 'odvažnom srpskom narodu', čijim herojskim delima je bio dirnut. 'Zbog ljubavi prema slobodi", govorio je, 'Srbi su krenuli u borbu protiv znatno nadmoćnijeg neprijatelja'", podsetio je Dačić.

Srpska zastava se tada u čast našeg odvažnog naroda vijorila na Beloj kući, ali i na svim američkim javnim institucijama.

Dačić je naveo i da se upravo vratio iz Vašingtona, gde je u Kongresu SAD takođe prisustvovao proslavi ovog jubileja.

"Američka i srpska prestonica zajedno su se prisetile istorijskog savezništva naša dva naroda, ali, što je još važnije, zajedno smo utrli put daljem razvijanju naših partnerskih odnosa", naveo je ministar.

Kako kaže Dačić, naši preci su se zajednički borili za iste vrednosti i u to ime su položili svoje živote.

"Ratovi se ne smeju ponoviti i zbog toga se Republika Srbija zalaže za ostvarivanje regionalnog mira i stabilnosti, ulažući napore kako bi postala deo ujedinjene, demokratske Evrope i zbog toga nam je pozitivna dinamika bilateralnih odnosa sa SAD na vrhu spoljnopolitičkih prioriteta", poručio je Dačić.

Posebno cenimo podršku koju je Amerika do sada pružala našim naporima u ostvarivanju svih pomenutih ciljeva i nadam se da će to činiti ubuduće, dodao je šef srpske diplomatije.

Ambasador Kajl Skot je rekao da simboličnim podizanjem srpske zastave želi da pokaže posvećenost Amerike partnerstvu, baš kao što je i nekadašnji predsednik SAD Vudro Vilson to učinio pre sto godina.

Skot je rekao da zastava predstavlja mnogo više od tkanine u boji i da je izuzetno jak simbol koji predstavlja državu i njen narod.

"Ovakva vrsta simboličnog izražavanja poštovanja prema drugoj državi i narodu dogodila se samo dva puta u istoriji SAD. Podizanje srpske zastave bio je prvi slučaj u američkoj istoriji da je predsednik odlučio da na takav način izrazi poštovanje prema nekom narodu. To se desilo samo još jednom – 1920. godine kada se Francuska zastava vijorila nad Belom kućom", rekao je Skot.

Dodao je da događaji koji su se desili pre sto godina pokazuju jake veze između naroda dve zemlje i da je Vilson 1918. godine poslao snažnu poruku solidarnosti i naklonosti.

"Zahvaljujući bliskom, ličnom prijateljstvu predsednika Vilsona i Mihajla Pupina, on je dobro razumeo sa čim se srpski narod suočavao tokom teških godina rata i želeo je da oda počast njima i njihovoj posvećenosti našoj zajedničkoj borbi za slobodu i nezavisnost", rekao je Skot.

Zahvalio je na inicijativi da jedan bulevar u Beogradu nosi ime predsednika Vudroa Vilsona.

"Otvorila se vrata za traženje kompromisnog rešenja"

Dačić je povodom informacija da SAD imaju novo konstruktivno rešenje u vezi sa KiM, rekao da nije reč samo o novom rešenju, već o novom pristupu i da to predstavlja veliku promenu.

"To znači da su se otvorila vrata za traženje novog kompromisnog rešenja za koje SAD nisu bile spremne u proteklim godinama jer su smatrale da je to pitanje zatvoreno", rekao je Dačić novinarima u Beogradu.

On je naveo da je to pozitivna promena i da su SAD otvorene da podrže dijalog i dolazak do kompromisnog rešenja i da u tom smislu podržavaju napore koje Srbija čini.

"Oni čvrsto podržavaju dijalog i naše nastojanje da se dođe do kompromisa. To je velika promena", rekao je Dačić.

Ocenio je da to može pozitivno da utiče na dalji tok pregovora, jer podrška Amerike, kao i drugih velikih zemalja u okviru EU daje jedan pozitivan podsticaj da se taj dijalog uspešno privede kraju.

"Problem je u nespremnosti Prištine da prihvati to kompromisno rešenje, ali mislim da je svima jasno da je ta (njihova) politika propala. Srbija je pokazala svoju dobru volju i Priština je na redu da pokaže da li zaista želi kompromis", rekao je Dačić.

Na pitanje da li je jedno od kompromisnih rešenja podela Kosova, Dačić je rekao da sada ne govori o tome.

"Do sada se govorilo o KiM na način – to smo već rešili, nego da vidimo nešto drugo... sećate se da je postojala politika da su to dva odvojena koloseka. Na kraju ta dva koloseka ipak dolaze do nekog zajedničkog koloseka", rekao je Dačić.

Sada niko ne govori o tome da nema o čemu da se razgovara, rekao je Dačić i dodao da svi podržavaju želju da se dođe do kompromisa i podržavaju dijalog koji vodi EU.

"Sa druge strane, o modalitetima će se tek razgovarati", rekao je ministar.

Američki ambasador Kajl Skot preneo je novinarima da je američki stav bio i još uvek je da stabilno rešenje u vezi sa KiM mora biti pronađeno kroz pregovore Beograda i Prištine.

"Bilo koji dogovor Beograda i Prištine mi smo spremni pozitivno da razmatramo", rekao je Skot.

Američki ambasador je istakao da je važno da se dođe do stabilnog i trajnog rešenja za budućnost regiona jer otvorena pitanja komplikuju situaciju.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво