Vučić sa Hanom o Kosovu: Ne nalazimo se u lakoj situaciji

Predsednik Aleksandar Vučić je sa evropskim komesarom Johanesom Hanom razgovarao i o Kosovu i Metohiji, napomenuvši da je posao Srbije da teži dogovoru i da nađe kompromis. Han je istakao da je KiM aktuelno pitanje, ali da nije samo ono važno za dalji razvoj Srbije na putu evrointegracija, već da ima još mnogo elemenata koji su podjednako bitni.

Aleksandar Vučić je na zajedničkoj konferenciji sa Johanesom Hanom nakon sastanka u Beogradu rekao da odnos između Beograda i Prištine ne zavisi potpuno od nas.

"Naše je da sačuvamo mir u odnosima sa Prištinom, da razgovaramo i tri puta dnevno ako je potrebno da bismo sačuvali živote na KiM", ukazao je predsednik.

Dodao je da je "jasno da se ne nalazimo u lakoj situaciji" i da ne žele svi kompromis, imajući u vidu, kako kaže, stavove koji se iznose, uključujući i neke današnje.

Napomenuo je da je, uprkos tome, naš posao da težimo dogovoru i pronađemo taj kompromis.

"Bolje je da deset godina razgovarate i da se mučite nego da imate jedan sat ratova. Srbiju niko neće moći da ponižava i da sruši bez obzira na to koliko se nekima činilo da je to moguće", naglasio je predsednik.

Srbija će, istakao je, u regionu uvek biti faktor stabilnosti i mira.

Upitavši se da li je optimista po pitanju kompromisa ili ne, odgovorio je da nikog ne želi da kritikuje pred zvaničnicima EU, ali da je jasno da ne žele svi kompromis.

Vučić: Predstoji još mnogo posla 

Poručio je da je Srbiji mesto u Evropi, ali da predstoji još posla i mnogo truda.

"Jasno je, naravno, ukoliko budemo mogli da rešimo pitanje Kosova, i kada sve to budemo rešili, nadam se da ćemo biti blizu Evrope", podvukao je, ali i dodao da ne želi da obećava građanima ono što ne zavisi samo od Srbije.

Sve što radimo, ponovio je, ne radimo zbog EU, već zbog sebe i sopstvenog napretka, jer sve mere, kao što su nas dovele do boljih ekonomskih rezultata, treba da nas dovedu i do većeg poverenja u pravni sistem.

"A onda, kada više ne zavisi sve od nas, lakše ćemo da progutamo neke stvari, a pod tim mislim da li će nas brže ili sporije prihvatiti u EU", rekao je Vučić.

Dodao je da veruje Nemačkoj i drugim zemljama Unije da će prevazići svoje probleme i da će se ono što se na sastancima govorilo o bržoj integraciji zemalja Zapadnog Balkana i ostvariti.

Vučić je zahvalio komesaru Hanu, od koga je, kaže, mnogo naučio.

"Razgovarali smo o stanju u Evropi i svetu. Mi kao mala zemlja moramo da pronađemo svoje mesto pod suncem, ali i da budemo posvećeni rešavanju svojih problema", ukazao je Vučić.

Zahvalio je Hanu na posvećenom poslu i racionalnom pristupu rešavanju problema u regionu, kao i problema koji se tiču Srbije. 

Vučić: Najveći privredni rast u regionu za prvih pet meseci

Predsednik je dodao da je sa Hanom razgovarao i o ekonomskoj sferi, te zahvalio EU na značajnim investicijama u Srbiju.

"Trgovinska razmena raste, 48 odsto rasta gvožđa i čelika, sve je više kompanija koje ulažu u našu zemlju", ukazao je predsednik.

Takođe, kada je reč o ekonomiji, predsednik je istakao da je danas stigao zvaničan izveštaj po kom Srbija ima najveći rast u regionu od 4,6 odsto za prvih pet meseci.

"Iza nas su Mađarska, Crna Gora i Albanija, najniži rast je u Makedoniji sa -0,1. Svima želim da budu uspešniji. Želim da kod nas bude godišnji rast od 3,8 do 4,1-4,2 odsto. Han zna da Srbija treću godinu zaredom ima suficit u budžetu", napomenuo je predsednik.

Dodao je da će nivo javnog duga do kraja godine biti manji od 50 odsto BDP-a, a bio je 79 odsto kada je on preuzeo funkciju premijera.

"Pokazali smo kako kasa može da se na domaćinski način i puni i prazni, da se pružimo koliko možemo, ne mnogo više od toga", kaže predsednik Srbije.

Han: Od vladavine prava zavisi brzina pristupa

Evropski komesar za proširenje Johanes Han istakao je da je vladavina prava u srcu pregovora sa EU, kao i da je to faktor koji određuje brzinu procesa pristupanja EU.

Ukazao je da je Vučić sa punim pravom govorio o srpskim građanima i šta oni zaslužuju, kao i da sve što se radi – radi se u interesu građana Srbije, a ne da bi se zadovoljili predsednik ili evropski zvaničnici.

"Radi se o tome da se postigne bolji kvalitet života, više mogućnosti, bolja ekonomska perspektiva i to je ono što je najvažnije", dodao je Han.

Napomenuo je da mu je drago što je imao priliku da bude svedok potpisivanja finansijskog sporazuma od 41 milion evra.

"U okviru tog programa finansijske pomoći, Evropska unija će podržati reforme u domenu vladavine prava, usklađivanja sa evropskim zakonima i ukupnom jačanju državne uprave u Srbiji", naveo je Han.

Naveo je da će 26 miliona iz tog programa biti korišćeno da se pomogne Srbiji u reformama u pravosuđu, što će dovesti do efikasnijeg i nezavisnijeg pravosudnog sistema.

"Samim tim EU će podržati glavne institucije u domenu pravosuđa: Ministarstvo pravde, Državno pravosudno veće i Republičko javno tužilaštvo u ostvarivanju tog zadatka na jedan efikasan način", kaže Han.

Pored toga, ta sredstva će biti upotrebljena da se poboljašaju i radni uslovu u pravosuđu time što će se pomoći implementacija jednog sistema za centralizovano vođenje predmeta i time što će se izgraditi novi sud i prostori za tužilaštvo u Novom Sadu.

"Vladavina prava ključna u privlačenju investitora"

Han je podvukao da je vladavina prava ključna i u privlačenju investitora, jer kvalitet pravosuđa utiče na odluku ulagača da negde investiraju.

"Dobre ekonomske performanse, koje su iznad evropskog proseka, deo su evropske perspektive koja utiče pozitivno na privlačenju investitora, koji zauzvrat stvaraju nova radna mesta i perspektive. S tim u vezi je važan kvalitet pravosuđa, jer to suštinski utiče na život svih ljudi", objasnio je Han.

Prema njegovim rečima, kvalitet rada sudova, navodeći posebno i apelacioni, mora da se poboljša.

Najavio je da će na temu vladavine prava razgovarati i sa premijerkom Anom Brnabić, dodajući da će se osvrnuti i na amandmane na Ustav, kao i okruženje u Srbiji u kojem je u potpunosti moguće upražnjavanje slobode izražavanja.

Pozdravio je početak rada na strategiji za medije, ocenjujući da je to korak u pravom smeru, kojim treba ići.

Izrazio je nadu da će se pozitivni zamah, koji postoji, zadržati.

"Ovih 41,2 miliona evra nije mnogo, to je mali deo velike finansijske pomoći EU, koju ona daje iz opravdanih razloga. To je odraz našeg snažnog opredeljenja da u punoj meri podržavamo Srbiju u procesima evropskih integracija. Prosečna finansijska pomoć Srbiji godišnje je oko 200 miliona evra", rekao je Han dodajući da je do sada EU dala preko dve milijardi evra nepovratne pomoći.

Takođe je podsetio da dve trećine trgovinske razmene Srbije otpada na EU, te da srpski izvoz u Uniju stalno raste.

Isto tako je rekao da evropski investitori čine 80 odsto stranih ulagača u Srbiji i da su samo prošle godine investirali oko milijardu evra.

"Sve te investicije stvaraju nova radna mesta, poboljšavaju stanje u Srbiji. Budite uvereni da smo opredeljeni daljem razvoju Srbije, procesu pridruživanja. Taj proces zahteva podršku celog društva", zaključio je Han.

Na kraju obraćanja, Han je političarima i građanima u Srbiji poželeo toplo leto posle kišovitog početka, rekavši da svi zaslužuju malo odmora, jer se na jesen nastavlja sa napornim radom.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво