понедељак, 28.05.2018, 17:25 -> 17:49
Извор: Танјуг
Kuoči: Kfor će ostati na KiM koliko god bude potrebno
Komandnt Kfora general Salvatore Kuoči rekao je da će ta mirovna misija ostati na KiM koliko god bude potrebno i da NATO za sada ne planira da smanji prisustvo međunarodnih mirovnih snaga na Kosovu. Govoreći o akciji privođenja Marka Đurića i napada na novinare u Kosovskoj Mitrovici, Kuoči je rekao da se Kfor ne meša u politička ili pravna pitanja.
Kuoči je napomenuo da se Kfor ne meša u politička i pravna pitanja, i da zato nije reagovao povodom hapšenja Marka Đurića, kao i da nije uključen u istragu o ubistvu Olivera Ivanovića.
Kuoči ističe da NATO podržava nastavak dijaloga između Beograda i Prištine posredstvom EU i da je to ključno za mir i bezbednost u regionu.
''Računamo na sve u regionu da pokažu umerenost i da podrže svaki napor koji vodi normalizaciji bezbednosne situacije i ne dovodi do stvaranja tenzija'', rekao je komandat KFOR-a u intervjuu za list Jedinstvo.
Kuoči je objasnio da Kfor nije reagovao u slučaju hapšenja direktora Kancelarije za KiM Marka Đurića i prebijanja novinara i građana Kosovske Mitrovice od strane Albanaca jer se, kako je istakao, Kfor ne meša u politička ili pravna pitanja.
"Hapšenje Đurića je izvela Kosovska policija kao prva instanca bezbednosnog odgovora, a Kfor nije bio pozvan da interveniše u svojstvu treće instance bezbednosnog odgovora", rekao je Kuoči.
Đurić je naznačio da Kfor deluje u skladu sa svojim trenutnim mandatom koji, kaže, ne uključuje vladavinu prava zbog čega nikada nije bio uključen u istrage o ubistvu Olivera Ivanovića.
Na pitanje kako bi Kfor reagovao ukoliko bi specijalne jedinice iz Prištine pokušale da zauzmu sever KiM i proteraju srpsko stanovništvo i ako bi Srbija odlučila da zaštiti svoju teritoriju i narod, Kuoči je odbacio mogućnost da postoji bilo kakva pretnja koja ugrožava teritoriju ili građane Kosova.
''Kfor održava bliske odnose i čestu razmenu informacija sa institucijama na Kosovu, u Srbiji, susednim zemljama i međunarodnim organizacijama. Pojavom bilo kakvog znaka upozorenja na bezbednosnu situaciju, spremni smo da primenimo neophodne mere kako bi se Kosovo održalo bezbednim'', naglasio je komandat Kfora.
Upitan da li se vojna misija Kfor može oceniti uspešnom ako se uzme u obzir da su se od juna 1999. na KiM desila brojna ubistva i kidnapovanja Srba, a ubice nisu pronađene, Kuoči je rekao da nisu ovlašćeni za sprovođenje zakona i da se mirovna misija odnosi na bezbedno i sigurno okruženje i stabilnost u regionu.
Na podsećanje da je nedavno za prištinski list Zeri izjavio da je svaka agresija na Kosovo agresija na NATO, Kuoči je kazao da su njegove reči izvučene iz odgovora na pitanje o mogućim spoljnim pretnjama po Kosovo i naglasio da takvih pretnji nema.
''Ukoliko se, pak pojavi neka pretnja, Kfor je tu. Ova izjava nije bila upućena nikome. Kfor je uvek spreman da očuva bezbednost i sigurnost i da spreči obnovljena neprijateljstva u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN'', naveo je Kuoči.
Na pitanje ima li budućnost društvo u kojem se 20 godina nakon sukoba moraju da čuvaju manastiri i kulturni spomenici, Kuoči je odgovorio da je danas manastir Visoki Dečani jedini objekat koji obezbeđuju pripadnici Kfora.
''Sve ostale objekte čuvaju ili Kosovska policija ili se uopšte ne obezbeđuju. Čuvari Kfora su uklonjeni iz manastira 2010. i od tada nisu zabeleženi nikakvi incidenti'', naglasio je Kuoči.
"Kfor pažljivo prati debatu o KBS, mandat misije nije vremenski određen"
Govoreći o misiji Kfora na KiM, on je naveo da Kfor podržava razvoj i unapređenje sposobnosti Kosovskih bezbednosnih snaga i da pažljivo prati debatu o budućnosti KBS-a napominjući da se struktura, mandat i misija KSB-a dogovaraju kroz političke odluke lokalnih institucija.
Kako kaže, u slučaju eventualne transformacije KSB-a, o promeni prisustva Kfor-a biće doneta politička odluka na nivou Severno-atlantskog saveta NATO-a.
''Mandat Kfora nije vremenski uslovljen, već zavisi od uslova na terenu. NATO za sada ne planira da promeni ili smanji misiju Kfora na KiM'', poručio je Kuoči.
Kuoči je saradnju Kfora sa Vojskom Srbije ocenio odličnom i naveo da se periodično sastaje sa načelnicima Generalštaba država koje se graniče sa zonom odgovornosti Kfora.
''Saradnja sa Vojskom Srbije je na veoma visokom nivou. Kfor i Vojska Srbije redovno sprovode jednovremene patrole duž administrativne linije razgraničenja kako bi doprineli održavanju mirne i pozitivne atmosfere'', rekao je komandat Kfora.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 17
Пошаљи коментар