U martu sastanak ministara pravosuđa Srbije i Hrvatske

Jedan od rezultata nedavne posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića Hrvatskoj je predstojeći susret ministara pravosuđa, odnosno pravde, Dražena Bošnjakovića i Nele Kuburović, koji je dogovoren za mart. To je za "Jutarnji list" potvrdio hrvatski ministar Bošnjaković i dodao da ga je srpska koleginica pozvala odmah pošto je predsednik Vučić otišao iz Zagreba.

"Odmah pošto je predsednik Srbije Aleksandar Vučić otišao iz Zagreba, nazvala me je ministarka pravde u Vladi Srbije Nela Kuburović i predložila sastanak. Dogovorili smo se da će to biti u martu, a naši kabineti su odmah počeli razgovore kako bi se pripremile teme koje ćemo rešavati", rekao je ministar Bošnjaković odgovarajući na pitanje hoće li doći do realizacije dogovora koje je Vučić tokom nedavne posete Hrvatskoj postigao s premijerom Andrejem Plenkovićem.

Jutarnji podseća da su u saopštenju hrvatske vlade, nakon razgovora predsednika Vučića sa premijerom Plenkovićem navedene tačke o kojima je bilo govora te naznačeni pravci u kojima bi se problemi trebali rešavati.

Posebno je, kako se navodi, naglašeno pitanje srpskog zakona kojim Srbija ima pravo univerzalne nadležnosti za ratne zločine, što se interpretiralo kao pozicija Srbije kao "mini Hag" u odnosu na zločine počinjene u ratnim sukobima devedesetih godina.

Bošnjaković kaže da je još 2012. godine iz Ministarstva pravosuđa u beogradsko Ministarstvo pravde poslat predlog bilateralnog sporazuma o procesuiranju ratnih zločina, ali na njega nikad nije stigla povratna reakcija.

Međutim, dodao je, Vučić je tokom razgovora s članovima vlade pokazao spremnost da se takav bilateralni ugovor ipak usvoji.

"Poenta ugovora je u tome što je reč o međudržavnom sporazumu koji je po pravnoj snazi iznad domaćeg zakona. Jednostavnije rečeno, ako se usvoji bilateralni sporazum o procesuiranju ratnih zločina između Hrvatske i Srbije, onda će prestati da važi srpski zakon o univerzalnoj nadležnosti", objasnio je Bošnjaković.

Pitanje od pre šest godina 

Inače, reč je o pitanju od pre šest godina koje su tada rešavali tadašnji šefovi država Hrvatske, Srbije i BiH, ali do rešenja nije došlo.

U februaru 2012. na Jahorini su se sastali tadašnji hrvatski predsednik Ivo Josipović, ondašnji predsednik Srbije Boris Tadić i Predsedništvo BiH u kojem su tada bili Bakir Izetbegović, Željko Komšić i Nebojša Radmanović.

Na stolu je bilo pitanje procesuiranja ratnih zločina, tema koja i danas opterećuje odnose te tri zemlje.

Trojka iz Predsedništva BiH nije se mogla međusobno usaglasiti, ali su predsednici Srbije i Hrvatske postigli dogovor da se sklopi bilateralni sporazum prema kojem bi se pitanje ratnih zločina rešavalo prema prebivalištu optuženika.

Bilateralni sporazum bi prevladao srpski zakon o univerzalnoj nadležnosti, ali i hrvatski zakon o ništavnosti pravnih akata proizvedenih u Srbiji. Problem je bio gotovo rešen, a na vladama dveju zemalja ostalo je da ga operacionalizuju.

Nekoliko protokola o saradnji 

Između ministarstava pravosuđa i tužilaštva već je bila uspostavljena dobra saradnja, potpisano je nekoliko protokola o saradnji i profunkcionisali su kanali za razmenu dokaza.

Sve je, međutim, stalo nakon izbora u Srbiji, kada je umesto Tadića na vlast došao Tomislav Nikolić.

Jutarnji piše da je Hrvatska još 2010. godine Srbiji dostavila tada ažurirani popis na kojem je bilo 1.549 osoba osumnjičenih za ratne zločine, a da je istovremeno Srbija u Hrvatsku poslala spisak od, kako se navodi, samo 33 imena.

Ministar Bošnjaković kaže da će aktuelizovati i pitanje tih spiskova, a njegovi saradnici formulišu zahtev koji na tu temu šalju u Beograd.

"Budući da je proširenje EU opet postalo izvesnije i da Srbija u njemu nalazi svoj politički cilj, može se očekivati da Vučić i aktuelna srpska vlada ponovno postanu kooperativniji. Jesu li, saznaćemo već narednog meseca, nakon što se ministar pravosuđa Bošnjaković vrati iz Beograda", piše Jutarnji.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво