Miščević: Srbija do 2023. treba da završi pregovarački proces

Šefica pregovaračkog tima Srbije sa EU Tanja Miščević izjavila je da 2023. godine Srbija treba da završi sa pregovaračkim procesom da bi dve godine kasnije mogla da dostigne okvir koji je postavljen za moguće pristupanje EU.

Evropska komisija je u Strazburu usvojila konačan tekst Strategije za prijem Srbije i drugih zemalja Zapadnog Balkana u članstvo EU.

Uz ocenu da su Srbija i Crna Gora najviše napredovale na evropskom putu i da bi do 2025. godine mogle postati članice, Strategija objašnjava korake koje te dve zemlje treba da preduzmu kako bi završile proces pristupanja u perspektivi do 2025. godine.

Tanja Miščević je na konferenciji koju je organizovao Centar za spoljnu politiku, a na kojoj je bilo reči o Strategiji, navela da je taj dokument učinio ono što se moglo primetiti još prošle godine – da je region i svaka pojedinačna država primećena i ponovo otkrivena od nekih zvaničnika EU.

Tada je, podseća Miščevićeva, počeo značajan razgovor na temu Zapadnog Balkana i politike proširenja.

Ukazala je da Strategija ima Akcioni plan koji predstavlja razradu dokumenta u šest ključnih oblasti, a na prvom mestu je vladavina prava, ali ne kao uslov, već kao dokaz unapređenja evropskih vrednosti.

Među ključnih oblastima su i bezbednost i migracije, socijalno ekonomski razvoj, povećanje infrastrukturne povezanosti, digitalna agenda i podrška pomirenju i dobrosusedskim odnosima, navela je Miščevićeva.

"Hoću da verujem da je ponovno otkrivanje Zapadnog Balkana u Evropskoj komisiji u ekonomskom i političkom smislu važno za EU, zato što možemo da doprinesemo i pomognemo EU. To je ta win-win strategija koja donosi najviše rezultata", rekla je Miščevićeva.

Ocenila je da "ovo nije još jedna strategija", jer prvi put postoji indikativni vremenski okvir, odnosno potencijalna godina za pristupanje EU.

"Dokument ima ono što se često zaboravlja – kapacitet Unije da se širi. Unija je nacrtala ključne pravce svog budućeg razvoja i region koji tome može da pomogne", rekla je Miščevićeva.

Istakla je da treba da nam bude drago da postoje države koje predvode proces, te da Srbija, koja je prepoznata kao predvodnik na Zapadnom Balkanu, treba da prenese svoja iskustva drugim zemljama.

"Biti predvodnik u procesu je zapravo teža stvar za nas, ali jako dobar argument za EK", navela je Miščevićeva i ukazala da je jedna od važnih stvari koja se pominje u Strategiji i rešavanje bilateralnih sporova.

Kada je reč o vladavini prava, Miščevićeva kaže da se napredak u toj oblasti neće ostvariti preko noći, napominjući da su zakoni Srbije u velikoj meri usklađeni sa EU, ali da postoji nezadovoljstvo po pitanju implementacije.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи