Poslanici o pretnjama smrću, Dinkiću, "škodama"...

Poslanici Skupštine Srbije postavljali su pitanja izvršnoj vlasti i predstavnicima državnih organa, a interesovalo ih je da li je Mlađan Dinkić još uvek u Komitetu za saradnju sa UAE, kada će biti donet novi Poslovnik o radu skupštine, zašto je tender za nabavku "škodinih" automobila proglašen tajnom, ali i šta je urađeno povodom pretnji smrću poslanici Mariniki Tepić.

Šef poslaničke grupe SRS Vojislav Šešelj kaže da skupština upada u sve veće probleme jer nije donela novi Poslovnik o radu već se, ističe, koristi onaj iz "dosmanlijskog perioda", a kao primer je naveo situaciju sa Zakonom o budžetu za narednu godinu o kome u pojedinostima neće moći da se diksutuje.

"Nije nam ostavljeno dovoljno vremena ni da pročitamo zakon i sad i oni koji su se spremili neće moći da govore o amandmanima jer im je neko pojeo vreme. Ukupno imamo 600 minuta, ali se vlast dogovorila da izađe sa nebuloznim amandmanima kako bi potrošila vreme i onemogućila nas koji kritikeujemo budžet, da bilo šta kažemo", rekao je Šešelj.

Ocenio je da se sada dešava ono što se, kaže, nije desilo od obnove srpskog parlamentarizma da se Predlog zakona o budžetu veže sa još 30 zakona koji imaju ili nemaju veze sa njim.

Poslanica iz Nove stranke Marinika Tepić upitala je republičkog javnog tužioca Zagorku Dolovac šta je uradila povodom inicijative koju su podneli ona i lider stranke Zoran Žiković 5. decembra ove godine da se zabrani rad Nacionalnog srpskog fronta.

Kaže da je ta organizacija registrovana u martu 2016. godine i smatra da je paravan za delovanje Gorana Davidovića Firera koji je bekstvu i njegove bivše organizacije Nacionalni stroj.

"Ta organizacija više od godinu dana kontinuirano u službenim prostorijama grada Beograda održava javne skupove na kojima propagira nacionalnu, versku i rasnu mržnju i oružanu borbu protiv svih drugih i drugačijih. Između ostalog, zalaže se za društvo zasnovano na diskriminaciji određenih verskih i seksualnih grupa, što je suprotno ne samo zakonu već i Ustavu", rekla je Tepićeva.

Kako je navela, "najfrekventniji saradnici Nacionalnog srpskog fronta su 'britanski profašisti Nik Grifin i Džim Douson'", koji, inače, kako tvrdi, negiraju Holokaust i propagiraju islamofobiju, a kojima je već zabranjen ulaz u Mađarsku, dok se, dodaje Tepić, u Srbiji slobodno šetaju, čak i u službenim prostorijama Vlade Srbije.

"Nisam dobila odgovor od direktora Kancelarije za KiM o tome kako Grifin i Douson sa Mišom Vacićem borave i sastanče u službenim prostorijama u Palati Srbija", kazala je ona i postavila pitanje dokle se stiglo u postupanju povodom pretnji sreću koje su joj ranije upućene.

Poslanica NS PSS Sanda Rašković Ivić pitala je ministra zdravlja Zlatibora Lončara šta ministarstvo namerava da uradi sa Infektivnom klinikom koja nema adekvatne uslove za rad, podsetivši da je ona građena još 1926. godine i ne može da odgovori na potrebe nove patologije infektivnih bolesti.

Kaže da je rukovodstvo klinike tražilo izgradnju nove zgrade za šta je potrebno oko sedam, osam miliona evra.

"Kada bude primljen na primer neki od migranata na Infektivnu kliniku koji ima visoku temperaturu, onda lekari obično mole Boga da je to 'obična influenca', a ne neka groznica ili nešto što bi moglo da dovede do epidemije slične onoj koju smo imali sa Variolom verom", rekla je ona.

Takođe, navela je i da se svuda u okruženju pacijenti koji imaju hepatitis C leče novim lekovima, a u Srbiji sa onim medikamentima koji su u Evropi napušteni još 2014.

Kada će ti lekovi biti stavljeni na pozitivnu listu, upitala je Lončara Sanda Rašković Ivić.

Mariju Janjušević iz Dveri je interesovalo da li je Mlađan Dinkić i dalje zamenik u Komitetu vlade za saradnju sa UAE, koliko mu je plata i koji su rezultati tog Komiteta.

Ona je pored toga od Tužilaštvu za organizovani kriminal zatražila obaveštenje da li je i zbog čega doneta naredba o odustajanju dalje istrage protiv Mlađana Dinkića koja pokrenuta krajem 2014. godine zbog sumnje da je kao guverner NBS izvršio zloupotrebu službenog položaja, tako što je imovinsku korist od preko 730 miliona dinara pribavio bankama.

Janjuševićeva je pozvala predsednicu parlamenta da sa njom ide na polograf, a u vezi sa modricama koje je Gojković pokazala javnosti.

Enis Imamović iz SDA Sandžaka negodovao je što je u Beogradu održan Sajam nacionalnih manjina nazivajući to poniženjem budući da je, kako kaže, Sajam po definiciji "sastanak prodavaca i kupaca koji se održava na određenom mestu, a sinonim za to je i vašar".

Takođe, naveo je da je direktorka Kancelarije za ljudska prava Suzana Paunović na tom sajmu izjavila da je akcioni plan za poglavlja 23 i 24 donet uz saglasnost svih nacionalnih manjina što, tvrdi Imamović, nije tačno.

"Predstavnici Bošnjaka, ne samo da nisu dali saglasnost već insistiramo na hitnoj reviziji nacionalnog plana jer su izbačeni svi zahtevi Bošnjaka. Plan je nelegitiman i ne nudi rešenja za probleme", rekao je Imamović.

Miroslav Aleksić iz SDS NS pitao je zašto se krije tender za nabavku 710 "škodinih" automobila za MUP i ko ga je dobio.

"To je proglašeno kao tajna, postoje sumnje da postoje koruptivne radnje, da nabavka nije sprovedena u skladu sa zakonom. Da li u ovoj problematičnoj nabavci ima veze i današnji gradonačelnik Čačka, a dugogodišnji direktor 'Auto-Čačka' koji je eksluzivni dobavljač 'Škode'", pitao je Aleksić.

Ministru unutrašnjih poslova Nebojši Stefanoviću i ministru za rad Zoranu Đorđeviću pitanje je postavio Dejan Nikolić iz DS-a, a odnosilo se na sumnje da je iz opštinskog budžeta u Mionici isplaćeno 1,6 miliona dinara socijalne pomoći za 40 lica, svakom po 40.000 dinara "izgleda po nekoj uigranoj šemi 'trećeg lica' iz kafane i ta će sredstva završiti za finansiranje SNS".

Šef poslaničke grupe Dosta je bilo Saša Radulović pitao je premijerku Anu Brnabić šta kvalifikuje Aleksandra Vulina za ministra odbrane ili Zorana Đorđević za ministra za rad, navodeći da nijedan od ministara nema kvalifikacije i da zato "imamo budžete koji su katastrofalni".

O "fiktivnom subvencionisanju" i divljoj gradnji

Poslanik Pokreta socijalista Bojan Torbica pitao je ministra pravde Nelu Kuburović i ministra unutrašnjih poslova Nebojšu Stefanovića da li su ta dva ministarstva preduzimala nešto u vezi sa "fiktivnim subvencionisanjem" 110 projekata uglavnom nepostojećih proizvodnih pogona.

Torbica je u danu za postavljanje pitanja u skupštini kazao da je subvencije isplaćivao pokrajinski Fond za sufinisaniranje novih tehnologija, a preko kojeg su, kaže, tadašnji predsednik pokrajinske vlade Bojan Pajtić i sekretar Dragoslav Petrović "oštetili pokrajinski budžet za oko 35 miliona evra".

"Od 110 subvencionisanih preduzeća šezdesetak je vrlo brzo po dobijanju subvencija zavšilo u stečaju ili milionskim gubicima, a da prethodno nisu ispunili odredbe ugovora i nisu vratili subvencije", rekao je Torbica i upitao da li je zbog toga utvrđivana odgovornost Pajtića i Petrovića, s obzirom da, kako tvrdi, nije podneta nijedna kriivčna prijava za prevaru protiv firmi koje nisu vratile subvencije i zaposlile nove radnike.

Dušica Stojković iz SNS je takođe imala pitanje za ministarku pravde koje se odnosilo na "divlju gradnju" Aleksandra Šapića.

"Do danas je ostala bez odgovora divlja gradnja 'žutog dr Šapića' imali smo navode u medijima u aprilu 2013. da je Šapić od grada dobio 18 ari zemljista oko svoje vile na Dedinju, što nikada nije demantovao", rekla je Stojkovićeva u parlamentu.

Stojkovićeva je navela da i sada Šapić gradi 627 kvadrata stambenog prostora, te da je nelegalno sazidao kuću i bazen, a državi je, tvrdi, dužan 2,5 miliona dinara na ime poreza.

Ona je kazala da su se u vreme vlasti DS radna mesta u Beogradu i Srbiji "gubila na sat" i navela da je "žuto preduzeće" ostavilo dug u Beogradu od 1,2 milijarde evra, dok je sadašnja vlast taj dug smanjila za 500 miliona evra.

"Ostavili su pustoš i dugove u javnim komunalnim preduzećima, kao i u opštinama, bili smo na korak do bankrotstva. Vidim da je koalicija Jeremić, Janković, Šapić i Đilas stvorena i danas i jedini njihov program je da se ponovo vrate na vlast", kazala je Stojkovićeva.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво