Poglavlje 27 – najskuplje i najzahtevnije

U pregovorima sa Evropskom unijom Srbija je otvorila 10 poglavlja, a dva su privremeno zatvorena. Jedno od najzahtevnijih i najskupljih jeste i ono o ekologiji. Stručna javnost zamera da se na zaštiti životne sredine ne radi dovoljno, iz nadležnog ministarstva odgovaraju – najpre prioriteti pa onda rokovi.

Najzahtevnije, problematično, najskuplje – tako opisuju pregovaračko Poglavlje 27. Oko 700 evropskih akata o zaštiti životne sredine treba preneti u zakonodavstvo Srbije. Resorno ministarstvo odredilo je prioritete.

"Istorijsko zagađenje koje nas opterećuje već nekoliko decenija, s druge strane finansiranje životne sredine ostaje problem koji ćemo rešavati. Kao treću stvar to je upravljanje otpadom i rešavanje pitanja otpadnih voda", ističe državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine Ivan Karić.

Imamo oko 50, a treba nam više od 300 postrojenja za prečišćavanje vode i ozbiljno kadrovsko pojačanje. Na to šta udišemo upozorava Svetska zdravstvena organizacija – u Srbiji, sve su češće preuranjene smrti prouzrokovane aerozagađenjem.

"Prošle godine je napravljen Fond za životnu sredinu, zeleni fond, ali on je bio i ostao budžetska linija ograničenog dometa i još ograničenijih efekata. Pošto su uveliko u toku konsultacije o budžetu za narednu godinu, i ako stvari ostanu na ovom nivou kao za 2017, mi smo onda dobili ministarstvo za reciklažu, što verujem da nikome od nas nije bio cilj", kaže Tanja Petrović iz Mladih istraživača Srbije, Koalicija 27.

Propise usvajamo sporo, često izvan očiju javnosti, ne sprovodimo ih dovoljno i nemamo kapaciteta za nadzor, piše u izveštaju Koalicije 27. Evropska unija rigorozna je u pogledu ekoloških standarda.

"Dobro je da znamo da je svim državama u procesu pristupanja teško da ostvare te standarde zato i postoji prelazni period u okviru koga država kandidat zajedno sa EU radi na približavanju tim standardima, a loša vest je da čak i kada ste država članica EU, Evropska komisija može da vas kazni ukoliko ne primenjujete sve standarde i sve direktive iz oblasti životne sredine", ukazuje Antoan Avinjon iz Delegacije EU u Srbiji.

Ivan Karić kaže da neće žuriti sa otvaranjem poglavlja, mada očekuju da će biti otvoreno u prvoj polovini 2018. godine.

"Nećemo da dovedemo Srbiju u položaj Rumunije i Bugarske, da ih sada više koštaju penali zbog neispunjavanja ekoloških obaveza nego novac iz evropskih fondova koji su dobili za rešavanje ekološke situacije", rekao je Karić.

Očekuje se da Vlada uskoro imenuje šefa pregovaračke grupe za Poglavlje 27 i završi dokumentaciju s kojom će kroz koji mesec u Brisel na konsultacije.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 16. април 2024.
20° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво