MSP odgovara ambasadoru Ukrajine

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, povodom tvrdnje ambasadora Ukrajine da ga ministar Ivica Dačić nije primio 14 meseci, saopštilo je da je jedna od uobičajenih mera u diplomatskoj praksi, u slučajevima kada strani predstavnici izlaze iz okvira Bečke konvencije, jeste snižavanje nivoa kontakata na radni nivo.

Ambasador Ukrajine u Srbiji Oleksandar Aleksandrovič izneo je ranije danas tvrdnju da je odnose Srbije i Ukrajine narušilo glasanje Srbije "protiv Ukrajine", odnosno rezolucije o ljudskim pravima na Krimu, kao i da tim povodom 14 meseci čeka na audijenciju kod šefa srpske diplomatije.

Reagujući na izjavu Aleksandroviča, Ministarstvo je u saopštenju naveo da ambasador Ukrajine u kontinuitetu, od samog početka svog mandata u Srbiji daje nediplomatske i neprihvatljive ocene o spoljnoj politici Srbije i njenim zvaničnicima.

U saopštenju se kao primeri nediplomatskih i neprihvatljivih ocena o spoljnoj politici Srbije i njenim zvaničnicima pominju intervju ukrajinskog ambasadroa Radiju Slobodna Evropa od 28. oktobra 2016. godine ("Srbija ne može na više stolica") i listu Blic od 16. novembra 2016. godine ("Putin će vas prodati").

Pominje se i nedavni intervju o tome da Rusija zloupotrebljava Srbiju da bi stvorila haos i izazvala rat na Balkanu.

"Prilikom glasanja o članstvu tzv. Republike Kosovo u Unesku 2015. godine, delegacija Ukrajine se nalazila van sale, što je bilo direktno suprotno vitalnim interesima Republike Srbije", navodi se u saopštenju Ministarstva.

Takođe, kako se dodaje, Ukrajina podržava predloge zapadnih zemalja vezane za izmene mandata misije UNMIK na Kosovu i Metohiji, kao i dinamike sednica Saveta bezbednosti UN posvećenih radu UNMIK, čemu se Srbija oštro protivi.

Republika Srbija, i ministar Dačić lično, tokom predsedavanja OEBS pokazali su svoju posvećenost mirnom rešenju krize u Ukrajini, o čemu je i ministar Klimkin pohvalno govorio, navodi Ministarstvo spoljnih poslova.

Jedna od uobičajenih mera u diplomatskoj praksi, u slučajevima kada strani predstavnici izlaze iz okvira Bečke konvencije, jeste snižavanje nivoa kontakata na radni nivo, pa je shodno tome, ambasador Ukrajine tokom ove godine više puta primljen u Ministarstvo spoljnih poslova na nivou pomoćnika ministra i zamenika pomoćnika ministra.

Opšteprihvaćeni diplomatski princip je i pravilo reciprociteta, ističe Ministarstvo.

S obzirom na to da ambasador Srbije u Ukrajini Rade Bulatović nije nikada bio primljen kod šefa ukrajinske diplomatije Klimkina, kao i da se Ministarstvo inostranih poslova Ukrajine na prijeme koje priređuje Ambasada Republike Srbije odaziva na nivou šefa protokola, Republika Srbija nema nikakvu obavezu niti povod da postupa drugačije, ističe se u saopštenju.

Ministarstvo spoljnih poslova sa žaljenjem konstatuje izjavu ambasadora Aleksandroviča da je stav njegovog ministarstva "skoro isti" kao njegov, ali uprkos tome ostaje privrženo prevazilaženju nesuglasica i unapređenju bilateralnih odnosa.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи